FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu23° C / 23° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Şengöz bilmecesinde son nokta

Kocaeli Ticaret Odası' nda günlerdir tartışılan olay artık son buldu. Oda yönetimi yayımladığı resmi açıklama ile Tuncay Şengöz' ün üyeliğinin yasayla düşürüldüğünü duyurdu.

15 Ağustos 2014 Saat: 17:19
Şengöz bilmecesinde son nokta
Şengöz bilmecesinde son nokta

İŞTE O RESMİ AÇIKLAMA;

Odamız Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Tuncay Şengöz ile ilgili Odamıza yapılan “vergi mükellefi olmadığı” yönündeki bildirimler doğrultusunda, ilgili kamu kurumlarıyla yapılan yazışmalar neticesinde, Kocaeli Vergi Dairesi Başkanlığı Alemdar Vergi Dairesi Müdürlüğü’nden alınan cevabi yazıda  “Tuncay Şengöz’ün 01.12.2008 tarihinde ticareti terk ettiği ve 17.07.2014 tarihinde vergi kaydı tescilini yaptırdığı” bildirilmiştir.

5174 Sayılı Kanun’un 83. maddesi ve bağlı yönetmeliğin ‘Seçilme Yeterlilikleri’ başlıklı 6. Maddesinin g bendi incelendiğinde; “Oda ve borsaya kaydını gerektiren ticari ve sınai faaliyetten elde edilen kazanç dolayısıyla gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olmak gerekir” hükmünün getirildiği görülmektedir. Buradan anlaşılacağı üzere Odamız Organlarında görev yapabilmek için, tüzel kişilerin ticari ve sinai faaliyetlerinden kaynaklı kurumlar vergisi kaydı, gerçek kişilerin ise ticari ve sinai faaliyetlerinden kaynaklı gelir vergisi mükellefi olmaları yasal bir zorunluluktur.

Kanunun 83. maddesinin değişik 4. fıkrasında yer alan “Seçilme yeterliliği bulunmadığı sonradan anlaşılanlarla, seçilme yeterliliğini yitirenlerin oda, borsa ve Birlik organlarındaki üyeliği bu tespitin yapıldığı tarihten itibaren sona erer.” hükmü ile; bağlı Yönetmeliğin 6. maddesinin g. bendinde yer alan “Seçilme yeterliliği bulunmadığı sonradan anlaşılanlarla, seçilme yeterliliğini yitirenlerin oda, borsa ve Birlik organlarındaki üyeliği bu tespitin yapıldığı tarihten itibaren kendiliğinden sona erer.” hükmü; seçilme yeterliliğinin bulunmadığı sonradan anlaşılanlar veya seçilme yeterliliğini yitirenlerin, bu durumun tespit edildiği tarihte, üyeliklerinin kendiliğinden sona ereceğini şüpheye yer bırakmayacak şekilde açıkça düzenlemiştir.

Bu kapsamda, Sn. Tuncay Şengöz’ün 01.12.2008 tarihi ile Odamız seçimlerinin yapıldığı 13.06.2013 tarihi arasında vergi mükellefi olmadığı; dolayısıyla bu tarihler aralığında seçilme yeterliliğine sahip olmadığı, Alemdar Vergi Dairesi’nin odamıza muhatap yazısıyla tespit edildiğinden, Yönetim Kurulu üyemiz Sn. Tuncay ŞENGÖZ’ün Odamızdaki organ görevlerinin kendiliğinden sona erdiğine ilişkin Odamız Genel Sekreterliği’nce kendisine mevzuat gereği lüzumlu olan tebligatlar yapılmıştır.

Basına ve kamuoyuna saygı ile duyurulur.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız