FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

kapalı19° C / 19° C

kapalı

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Şemsettin Ceyhan’a ‘Civelek’ tepkisi

AKP’nin kurucusu Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmasının ardından ilk kez seçime onun genel başkanlığında girmeyecek olan AKP, listelerini YSK’ya diğer partiler gibi 7 Nisan’da teslim etti.

14 Nisan 2015 Saat: 14:27
Şemsettin Ceyhan’a ‘Civelek’ tepkisi
Şemsettin Ceyhan’a ‘Civelek’ tepkisi

“Yeni Türkiye” sloganıyla seçimlere giden ve 3 dönemi dolduran vekillerin tüzük gereği tekrar aday olamadığı AKP’de, listelerde de ‘yeni’ kelimesi boy gösterdi. İlimizde 7 vekile sahip olan AKP’de Nihat Ergün ve Muzaffer Baştopçu 3 dönem kuralına takıldı, Sibel Gönül tekrar aday olmadı, tek dönemdir vekil olan Mehmet Ali Okur ise liste dışı bırakıldı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, İlyas Şeker ve Zeki Aygün dışında listeye yeni isimler konuldu. İkinci sıra bir başörtülü kadın bir adaya, Radiye Sezer Katırcıoğlu’na verildi. Listede en dikkat çeken, kimileri tarafından olumlu bulunan, kimileri tarafından ise tepki gören il kez il başkanlığını aday adayı olmak için bırakan bir ismin, Mahmut Civelek’in liste dışı kalmasıydı. Civelek, AKP’nin en sıkıntılı günlerinde il başkanlığı yaptı. Ustalık döneminin il başkanı olan Civelek, Gezi olayları, 17 Aralık operasyonları, tek liste krizleri ve benzeri pek çok olaya rağmen partisinin üye sayısını yüzde 128 artıran bir isimdi. Sorunlu süreçleri aşarken sert bir yönetim şekli benimsediğini düşünen isimlerle arası açıldı. Yine de teşkilatın büyük bir kısmı tarafından sevildi, benimsendi. Hakkında pek çok iddia ortaya atıldı, gerçekliği var mı yok mu bilinmez ama parti kulislerinde Civelek’e operasyon yapıldığı öne sürüldü kimi isimler tarafından. Civelek öyle ya da böyle liste dışı kaldı, kendisini sevmeyen isimler bile şaşkındı. CHP’de liste; partililer ve kamuoyunca beğenildi, MHP’de birinci sıraya tepki olsa da tüm aday adayları ve adaylar, birinci sıra adayı gibi çalışacaklarını söylüyor. AKP’nin listesine ise tek tepki Civelek’in liste dışı kalması. Bu tepki kendisini sosyal medyada aleni bir şekilde gösteriyor. AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan’ın önceki gün Mahmut Civelek’in ofisine çay içmeye gidip, fotoğrafını Facebook’ta paylaşması sonrası gelen tepkiler de bunun açık göstergesi. Ceyhan’ın, “Önceki dönem İl Başkanımız Mahmut Civelek’in çayını içmeye gittik” şeklindeki fotoğraflı paylaşımının altına yapılan yorumlarda, Ceyhan eleştirilerin hedefi oldu. Ceyhan, Civelek’e sahip çıkmamakla suçlandı. Eleştirilerin hedefindeki diğer iki isim ise Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ile Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’ydu. Yorum yapanlar, Civelek’i bu iki ismin yediğini ve Trabzonlu olan hiç kimseye yer vermek istemediklerini öne sürdü. Paylaşımın altına onlarca yorum yapıldı, bu yorumlardan bir ikisini sizlerle paylaşıyoruz.

İşte Ceyhan’ın paylaşımın altına yapılan bazı yorumlar:

Mustafa Yazar: Öyle gidip çay içmeyle olmuyor Sayın Başkan. 13-0 yapan, gelmiş geçmiş en başarılı bir il başkanı sahip çıkmamanın gerekçesini açıklamanız gerekmektedir. Böyle bir il başkanı bir çırpıda silinip atılacak gibi değildi. Onun için bu soruyla sürekli karşılaşacaksınız.

Muhammet Berber: ‘Bir arkadaşım neden Civelek aday gösterilmedi’ diye sordu. Cevabı çok basit. Kendini Kocaeli’nin sahibi gibi gören Büyükşehir Belediye Başkanı ve Bakanı geçemedi, ondan aday olamadı. İkincisi Trabzonlu olması aday olmasına engel. Bakınız Rizelileri geçmek zor. İlk beşte iki Rizeli, kazanamayacağı belli olan yedinci sırada Sami Çakır. Mehmet Ali Okur, Trabzonlu, onu da yediler. Başarılı bir il başkanı ve ilk kez aday gösterilmiyor. Başka bir sebebi de şu; Mahmut Civelek, vekil olsa Kocaeli'nin Bakanı olma vasfı ona yakışırdı. Tahsili de siyaseti bilmesi ve başarısı da buna müsait. Bakan efendi bunu gördü ve engelledi. Büyükşehir Başkanı, altı yıl önce de saatler kala onun Başiskele Belediye Başkanı adaylığını engellenmişti. Sonra onun başına amir oldu. İl başkanı oldu. Bu dönem Büyükşehir Başkanlığı Mahmut Bey’in onayı ile oldu. Ama o hala onunla uğraştı. Sabırlıdır Mahmut Bey, bir gün hesabını sorar. Mehmet Akif Yılmaz siyaseten hangi başarıya rağmen orada bilemiyorum. Birincisi baba torpili. İkincisi Rizeli kimliği.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız