FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu20° C / 20° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Yaşam

Şeker, İSU Tesislerini Gezdi

Milletvekili İlyas Şeker, Başiskele Kullar İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi inşaatı ile Kandıra Namazgah Barajı HES inşaatını gezdi

3 Mayıs 2016 Saat: 13:40
Şeker, İSU Tesislerini Gezdi
Şeker, İSU Tesislerini Gezdi

Milletvekili İlyas Şeker, Başiskele Kullar İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi inşaatı ile Kandıra Namazgah Barajı HES inşaatını gezdi

Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü tarafından 81 milyon TL yatırım bedeli ile yapılan Başiskele Kullar İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi İnşaatı ile Kandıra Namazgah Barajı HES inşaatları sürüyor. AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, tesislerin inşaatlarını yerinde inceleyerek Genel Müdür İlhan Bayram’dan bilgi aldı.

 

KULLAR ARITMA KAPASİTESİ 142 BİN M3/GÜN’E ÇIKARTILACAK.

İSU Genel Müdürlüğü’nün en önemli projelerinden birisi olan Kullar Atıksu Arıtma Tesisi’nin inşaatına geçtiğimiz yıl içerisinde başlandı. 42 Evler Atıksu Arıtma Tesisi kapatılarak kapasitesi 142 bin m3/gün’e çıkartılacak tesis ile birlikte Başiskele ve Kartepe ilçeleri ile İzmit ilçesinin doğu bölümünün endüstriyel ve evsel atıksuları arıtılacak. Önümüzdeki yılın sonunda hizmete alınması planlanan tesisin inşaatı belirlenen program çerçevesinde sürdürülüyor. Mevcut çökeltme ve havalandırma havuzları yıkılan ve fore kazıklar ile güçlenen tesiste betonarme ve perde çalışmaları yapılıyor.

 

5. İLERİ BİYOLOJİK ATIKSU ARITMA TESİSİ

AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Genel Müdür İlhan Bayram ile birlikte tesislerde inceleme yaptı. Planlama, Yatırım ve İnşaat Daire Başkanı Celal Doğan’ın da hazır bulunduğu inceleme gezisinde Genel Müdür İlhan Bayram, tesisler ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. 81 milyon TL yatırım bedeli olan Kullar İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin tamamlanması ile bölgenin Gebze’den sonra ikinci en büyük ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi olacağını ifade eden İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, belirledikleri program çerçevesinde  inşaat çalışmalarının  sürdürüldüğünü söyledi. Tesiste güneş panelleri ile enerji santrali kuracaklarını da aktaran Genel Müdür Bayram, “Kullar Atıksu Arıtma Tesisi, İzmit Plajyolu, Gebze, Kandıra Merkez ve Kandıra Cebeci ile birlikte 5.İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisimiz olacak. Bu tesis ile birlikte 42 Evler Atıksu Arıtma Tesisi’ni de tamamen kapatacağız. Üç ilçenin atıksularını arıtacak tesis, çevreci yönü ve güneş enerjisinden enerji elde edilmesi ile birlikte ülkemizde de örnek olacaktır. Kandıra Namazgah Barajı’nda da fazla sudan enerji elde etmek için HES inşaatı da tamamlanmak üzeredir. Kısa bir süre içinde tamamlanacak tesis ile enerji üreterek barajın enerji ihtiyacını karşılayacağız” dedi.

 

İSU ÖNEMLİ ROL OYNUYOR

Deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetilen İSU Genel Müdürlüğü’nün yaptığı yatırımları yakından takip ettiğini belirten Şeker, önemli projeleri yerinde incelemenin heyecanını yaşadığını söyledi. Kullar Arıtma Tesisinin her geçen gün nüfusu artan bölgeye önemli katkı sunacağını belirten Şeker, “İSU Genel Müdürlüğü, şimdiye kadar yüzlerce altyapı yatırımı gerçekleştirdi. Bu yatırımlar ile altyapı ve çevre problemleri bir bir çözen İSU Genel Müdürlüğü, Kocaeli’nin marka şehir olmasında önemli rol oynadı ve oynamaya da devam ediyor. Kurumun yaptığı yatırımların en büyüğü olacak Kullar Atıksu Arıtma Tesisi ile ilk HES projesini yerinde inceleme imkanı buldum. Önümüzdeki yıl tamamlanacak Kullar Arıtma Tesisinin hem atıksuları arıtması hem de enerji elde edilmesi önemlidir. Böylelikle tesisin enerji maliyetinin bir kısmı da karşılanmış olması da sevindiricidir. Başarılı yatırım ve çalışmalarından dolayı kutluyorum” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız