FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu21° C / 21° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Seka Arşivi Tarihi Aydınlatıyor

Seka Kağıt Müzesi’ne ait bilgi ve belgelerin yer aldığı Dokümantasyon Merkezi, Kocaeli tarihini araştıranlara önemli kaynak sağlamakta

28 Haziran 2015 Saat: 18:15
Seka Arşivi Tarihi Aydınlatıyor
Seka Arşivi Tarihi Aydınlatıyor

Seka Kağıt Müzesi’ne ait bilgi ve belgelerin yer aldığı Dokümantasyon Merkezi, Kocaeli tarihini araştıranlara önemli kaynak sağlamakta

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından eski Seka Kağıt fabrikasının restore edilmesiyle kurulan ve önümüzdeki aylarda açılması planlanan Türkiye’nin en büyük kağıt müzesi olan Seka Kağıt Müzesi’nin arşivinde bulunan belge ve bilgiler araştırmacıların hizmetinde. Seka Kağıt Fabrikaları ve fabrika kurucusu Mehmet Ali Kağıtçı’ya ait arşiv kağıtçılık ve Kocaeli tarihi meraklıları için önemli bilgiler içermekte.

 

KAĞITÇI’NIN ARŞİVİ KORUNUYOR

Seka Kağıt Müzesi tarafından oluşturulan Dökümantasyon Merkezinde SEKA kağıt fabrikalarının kurucusu Mehmet Ali Kağıtçı’ya ait çoğunluğu İngilizce, Almanca ve Fransızca kitaplar ve süreli yayınlar yer almakta. Kağıtçı’ya ait diploma, berat, sertifika, yazı makinesi, kağıt örnekleri, ölçüm aletleri ve fotoğraflarda arşivde bulunmakta. Ayrıca kâğıtçılıkla ve Mehmet Ali Kağıtçı’nın kendisiyle ilgili gazete kupürleri ve düzensiz de olsa gazete ve dergi koleksiyonları da arşivde yer almakta.

 

8 BİN 873 ADET ESER YER ALIYOR

Seka Kağıt Fabrikası personel lojmanı olarak kullanılan ve Seka Kültür Alanı içinde yer alan bina restore edilerek Seka Kağıt Müzesi Dokümantasyon Merkezine dönüştürüldü. Dokümantasyon Merkezi içerisinde SEKA Kağıt Fabrikaları kurucu müdürü Mehmet Ali Kağıtçı’ya ait eserlerden oluşturulmuş küçük bir Kağıtçılık İhtisas Kütüphanesi de yer almakta. Kütüphanede 4 bin 392 kitap, 4 bin 481 dergi ve belge ile toplam 8 bin 873 adet eser yer almakta.

 

10 BİN FOTOĞRAF BULUNUYOR

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Müzeler Şube Müdürlüğü’ne bağlı olarak hizmet veren SEKA Kağıt Müzesi Dokümantasyon Merkezi’nde SEKA Kağıt Fabrikaları’ndan kalma ve SEKA Kağıt Müzesi koleksiyonuna ait evrak, fotoğraf, dergi, doküman ve multimedia türü materyaller bulunmakta. Kağıt Fabrikasından kalan 10 bin civarında fotoğraf orijinal ve dijital haliyle korunmakta. Ayrıca oluşturulan SEKA Kağıt Müzesi Müze Yönetim Sistemi yardımıyla araştırmacılar istedikleri bilgi ve belgeye dijital ortamda kolaylıkla ulaşabilecek.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız