FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

sağanak18.92° C / 20° C

sağanak

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Şehir Hastaneleri ÇED Toplantısı Yapıldı

Kocaeli Entegre Sağlık Kampüsü ve Yardımcı Teknik Tesisleri Projesi ile ilgili ÇED Toplantısı İzmit Tavşantepe'de yapıldı

25 Ağustos 2016 Saat: 16:28
Şehir Hastaneleri ÇED Toplantısı Yapıldı
Şehir Hastaneleri ÇED Toplantısı Yapıldı

ÇED Toplantısı’na; Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ÇED Şube Müdürü Güneş Ekşi, Mühendisler; Aslıhan Yiğit, Osman Demircan, Golder Associates Firmasında görevli Çevre Mühendisi Özlem Altındal ve Tavşantepe Mahalle Muhtarı İbrahim Efe, mahalle sakinleri katıldı. Proje ile ilgili sunumu projenin çevresel etki değerlendirme danışmanı Golder Associates Firmasında görevli Çevre Mühendisi Özlem Altındal yaptı.

ÇED YETKİSİ GOLDER ASSOCİATES’TE
Projenin ihale süreci hakkında bilgi veren Altındal, “İzmit, Gündoğdu Mahallesi, Cephanelik Alanı’nda yapımı devam eden ve toplam 1180 yatak kapasitesi bulunan proje ile ilgili ÇED sunumu yapan Altındal, “Proje, 2013 yılında ihaleye çıktı. İhaleye 9 firma katıldı. İhale sonucuna göre Entegre Sağlık Kampüsü yapım işi için Kocaeli Hastane Yatırım ve Sağlık Hizmetleri A. Ş görevlendirilmiştir. Golder Associates Firması Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yetkili Çevresel Etki Değerlendirme Yönetmeliği kapsamında ÇED raporu hazırlama konusunda yetkili firmadır” dedi. 

ÇED MUAFİYETİ VAR
ÇED Yönetmeliği süreci hakkında bilgi veren Altındal, “2014 yılı yönetmeliğine göre hastaneler kapsam dışında muaf bulunuyor. Bu bağlamda projemizin de muafiyet yazısı bulunmakta. Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirme Sürecinin finansörler tarafından uygun bulunmasının akabinde tamamen gönüllülük prensibine dayanarak yerel mevzuatça da ele alınması açısından Çevre Bakanlığı’na başvuru yapılmış, Bakanlık’ta ÇED muafiyeti olmasına karşın bu başvuruyu uygun bularak ÇED sürecinin başlatılmasını uygun bulmuş ve ÇED süreci başlatılmıştır” dedi. 

PROJENİN YERİ
Projenin yeri hakkında bilgi veren Altındal, “Projemiz İzmit İlçesinde Tavşantepe, Bekirdere, Topçular, Gündoğdu, Yeşilova, Malta Mahallesini çevreleyen alanda yer almaktadır. Söz konusu arazi hazine mülkiyetinde olup Sağlık Bakanlığınca ihale sürecinden sonra yatırımcı firmaya 25 yıllığına devredilmiştir. ÇED alanı 35 hektarlık oldukça büyük bir alan. Projemizin; 494 yataklı Genel Hastane, 246 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi, 124 yataklı Kardiyovasküler hastane, 116 yataklı Onkoloji Hastanesi, 100 yataklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi ve 100 yataklı Yüksek Güvenlikli Adli Hastane olmak üzere toplam 1180 yatak kapasitesi bulunuyor. İnşaat dönemi 3 yıl sürecek. İşletme dönemi 25 yıl sürecek. İşletme dönemi sonrasında bina Sağlık Bakanlığı’na devredilecek” dedi. 

İNŞAAT ÇALIŞMALARI BAŞLADI
İnşaat çalışmaları hakkında bilgi veren Altındal, “ÇED Muafiyet yasasına istinaden projemizde inşaat çalışmaları başlamış bulunmakta. 2015 yılında yürütülen Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirme çalışmaları kapsamında birçok fiziksel yani hava ve su parametreleri izlendi. Mevcut durum değerlendirmesi yapıldı. Halk genelinde anketler yapıldı. İzleme çalışmaları devam etmekte. Çalışmaların 2015 te başlamasının sebebi bu alanda kurucu olmadan önce ne durumundaydın proje işletme aşamasındayken ne durumdayız bunları kıyaslayacağız” diye konuştu. 

GÜRÜLTÜ ÖNLENMEKTE
Gürültü kirliliğini önlemeye çalıştıklarını söyleyen Altındal, “2015 çalışmalarımız sırasında bölgenin doğal bitki örtüsünün tespiti için çalışma gerçekleştirildi. Mayıs ayında yapılan halkın katılım toplantısında kalifiye olmayan elemanların mahalleden karşılanması talebi alındı. Hafriyat çalışmaları gerçekleştirildiğinden çok fazla eleman alınmadı. İlerleyen dönemde alınmaya başlanacak. Çalışma esnasında gürültü ve titreşim ortaya çıkmaktadır. Dinamit patlatma işleminin yüzde 85’i tamamlanmış bulunmaktadır. Araçlardan kaynaklı gürültünün önlenmesi için hız sınırına dikkat edilmektedir. Gereksiz korna çalınması engellenmektedir. Katı atıklara baktığımızda evsel ve ambalaj atıkları ayrı toplanmakta. İzmit Belediyesi tarafından alınmaktadır” dedi. 

İNSANLAR TOZA BOĞULUYOR
Sunumun ardından mahalle sakinlerinin görüş ve önerileri alındı. Mahalle sakinleri, “Hafriyat taşıyan kamyonlar Gündoğdu’dan yukarı çıkan Yeşilova Mahallesi, Adnan Kahvesi Caddesi’ni bariyerlerle kapatmışlar. Buradan geçiş yapıyorlar. Oraya yeni asfalt atıldı. İnsanlar toza boğuluyor” şeklinde konuşarak sorunlarını dile getirdi. Sunumu yapan Altındal bu sorunun giderileceğini söyledi. Tavşantepe Mahalle Muhtarı İbrahim Efe ise ÇED neden şimdi yapılıyor? diye sordu. Mahalle muhtarına cevap veren Altındal, “2014 ÇED Yönetmeliğine göre hastaneler muaf tutuluyor. Ancak gönüllülük prensibine dayanarak ÇED süreci başlatıldı” dedi. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız