FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

hafif yağmur14.54° C / 14.54° C

hafif yağmur

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Şehir GTÜ’ye Sahip Çıkmalı

Gebze Teknik Üniversitesi’nin 2015-2016 Akademik Yılı Açılış Töreni’ne katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Üniversitemizin Gebze ve Kocaeli ile bütünleşmesi, sanayi ile bütünleşmesi ve şehrin üniversiteye sahi

16 Ekim 2015 Saat: 16:56
Şehir GTÜ’ye Sahip Çıkmalı
Şehir GTÜ’ye Sahip Çıkmalı

Gebze Teknik Üniversitesi’nin 2015-2016 Akademik Yılı Açılış Töreni’ne katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Üniversitemizin Gebze ve Kocaeli ile bütünleşmesi, sanayi ile bütünleşmesi ve şehrin üniversiteye sahip çıkması gerekir” dedi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Gebze Teknik Üniversitesi’nin düzenlediği 2015-2016 Akademik Yılı Açılış Töreni’ne katıldı. Törene Bakan Işık ile birlikte Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, Gebze Cumhuriyet Başsavcısı Cemil Kuyu, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başlayan törende ilk olarak Gebze Teknik Üniversitesi'nin tanıtım filmi gösterildi.

 

5 BİN 940 ÖĞRENCİ
Törenin açılış konuşmasını yapan Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, “Üniversiteye hizmetin, ülkeye hizmet olduğunun bilinci içerisinde, tüm iç ve dış paydaşlarımızla beraber bilimsel bir yaklaşım ve huzur ortamı içinde katma değer sağlayan projeler üretmeyi, bilimsel, sosyal ve kültürel alanlarda uluslararası üniversitelerle rekabet edebilecek çağdaş bir dünya üniversitesi oluşturmayı amaçlamaktayız. Üniversitemizde 197 öğretim üyesi ve 307 yardımcı öğretim elemanı olmak üzere toplam 504 akademik personel, eğitim-öğretimi yürütürken 300 personelimiz ise idari hizmet vermektedir. 2 bin 427 lisans, 3 bin 518 lisansüstü olmak üzere 5 bin 940 öğrenci üniversitemizde eğitimlerine devam etmektedir” bilgilerini verdi.

 

SON DERECE ÖNEMLİ
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık da programda bir konuşma yaparak, “Lisans öğrencisi olmayan üniversiteleri ben biraz çocuksuz ailelere benzetirim. Bugün önemli üniversitelerin ODTÜ gibi İTÜ gibi başarısının altında aslında kendi gibi lisans öğrencilerinden doktora öğrencilerini seçebilme imkanlarının olduğunu biliyoruz. Gebze İleri teknoloji Enstitüsü’nün Gebze Teknik Üniversitesine dönüştürülmesini üniversitemiz açısından son derece kritik önemli ve gelecekte çok ama çok önemli sonuçlar doğuracak konum olarak değerlendiriyorum. Bugün Allah’a şükürler olsun Gebze Teknik Üniversitesi olarak Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün birikimiyle yolumuza devam ediyoruz” dedi.

 

TÜBİTAK VAR TSE VAR

Şu anda Kocaeli’de 13 tanesi aktif olmak üzere 16 tane organize sanayi bölgesi olduğuna dikkat çeken Işık, “TÜBİTAK var. TSE var. Hemen yanı başımızda Bilişim Vadisi’ni kuruyoruz. İstanbul’da kaç tane üniversitemiz var, kaç tane teknoparkımız var, araştırma merkezimiz var. Böyle bir ekosistem içerisinde Gebze Teknik Üniversitesi’nin çok daha iyi bir noktaya gelmemesi için hiçbir sebep yok. Burada iki şey çok önemli. Bir üniversitemizin Gebze ve Kocaeli ile bütünleşmesi, sanayi ile bütünleşmesi. İkincisi şehrin üniversiteye sahip çıkması. Bu iki alanda da çok önemli adımlar atıldı. Rektörümüze özellikle teşekkür ediyorum, üniversitemizin Gebze’yle entegre olması konusunda çok büyük bir hassasiyet gösteriyor” ifadelerini kullandı.

 

TASARIM OFİSLERİ DSESTEKLENECEK
Sözlerini sürdüren Bakan Işık, “Tasarım ofislerini inşallah seçimlerden sonra AR-GE merkezi gibi destekleyeceğiz. Tasarımın olmadığı bir şey yok artık. Burada da ikili bir model ön görüyoruz. Hedefimi 10 kişilik bir tasarım ofisi kurmak ama bakanlar kurulu bunu yarıya da indirebilir iki katına da çıkarabilir. 10 kişilik bir tasarım ofisi kuran özel sektörü AR-GE merkezi gibi destekleyeceğiz. 10 kişilik tasarım ofisi kuramayan insanlarımıza KOBİ’lerimize de o tasarım ofislerinden hizmet aldığı sürece vergi indirimi sağlayacağız. Ya kur ya hizmet et” şeklinde konuştu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız