FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı az bulutlu20.36° C / 20.36° C

parçalı az bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Seçim Tahmini İçin Bu Oranlar Önemli

7 Haziran’da gerçekleştirilecek olan genel seçimler öncesi milletvekili olmak isteyen onlarca isim, partilerinden milletvekili aday adayı oldu.

13 Nisan 2015 Saat: 15:40
Seçim Tahmini İçin Bu Oranlar Önemli
Seçim Tahmini İçin Bu Oranlar Önemli

İlimizde; AKP’den 73, CHP’den 40, MHP’den ise 33 isim aday adaylık başvurusu yaptı. 7 Nisan’da partiler listelerini Yüksek Seçim Kurulu’na teslim etti. Her seçim döneminde listelerin açıklanmasıyla birlikte bir kaos havasının estirildiği CHP’de bu kez, çıt çıkmadı. Listeyi beğenmeyenler elbette oldu ancak ülkenin gidişatını kötü gördüklerini ifade ederek, tepkilerini seçim sonrasına sakladılar. Ama genel olarak hem partililer, hem de kamuoyu CHP’nin listesini beğendi. Birinci sıraya bir kadın adayın, Fatma Kaplan Hürriyet’in, ikinci sırada mevcut vekillerden çalışkanlığı ile göz dolduran Haydar Akar’ın, üçüncü sıraya 30 Mart yerel seçimlerinde Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan ve Gebze bölgesinde ağırlığı bulunan Tahsin Tarhan’ın, dördüncü sıraya ise CHP’nin oy yükseltmesine neden olacak bir ismin Eczacı Turan Dumlu’nun konulması CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun mantıklı bir hamlesi oldu. AKP’de ise liste oldukça ilginç ve sürprizlerle doluydu. AKP ilk kez il başkanlığını bırakarak aday adayı olan bir ismi, Mahmut Civelek’i aday göstermedi. Bu partiyi de ikiye böldü, bir kesim tepkisini ortaya koydu, bir kesim ise sevinç gösterisinde bulundu. AKP’nin en mantıklı hamlesi ise ikinci sıraya türbanlı bir kadın adayın konulması oldu. Hem kadınların, hem de muhafazakar kesimin gönlünü aldı AKP, bu hamle ile. MHP’de ise olaylar biraz farklı. Bilindiği gibi MHP’nin ilimizde bir vekili mevcut. MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, tek başına AKP’li 7 vekilin toplamından çok soru önergesi verdi Meclis’e. Gerek sahada, gerek TBMM’de aktif bir siyaset izledi, sosyal medyada ve televizyon programlarında MHP’nin sesi oldu. Ancak Türkkan, tüm bu çalışma temposuna rağmen ikinci sırada kendisine yer buldu. Birinci sıra, Saffet Sancaklı’ya verildi. MHP de CHP ve AKP gibi listenin önemli bir sırasını kadın adaya teslim etti. Üçüncü sıra Hilal Elmas’a sunuldu. Sancaklı ismi her ne kadar tepki çekse de MHP’liler en az iki vekil çıkaracaklarından emin ve yoğun bir tempo ile çalışmaya başladılar. MHP’de liste unutulmuş, son sıralardaki adaylar bile birinci sıra adayı gibi çalışıyor. Dertlerinin koltuk değil, MHP’nin iktidar olması olduğunu belirtiyorlar. Üç partinin listesi de sürprizlerle dolu, ancak bu kez muhalefette kaos yok, birlik var ve ilk kez bu kadar inançlılar. Tabii seçimlerde iddiası olan yalnızca bu üç parti değil. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde HDP’nin adayı ve şu an ki eş başkanı Selahattin Demirtaş, gerek Kocaeli’de, gerekse ülke genelinde oy oranını önemli bir seviyede artırdı. HDP’nin de listesinde farklı renkler barınıyor. Ve en can alıcı nokta SP ve BBP ittifakı. Ülke genelinde ne derece etkili olunur, yüzde 10 barajı aşılır mı bilinmez ancak ilimizde SP’nin oy potansiyeli küçümsenmeyecek düzeyde. BBP’nin de buna eklenmesiyle birlikte oy oranı artacaktır. Ki her seçim sürecinde BBP ve SP’nin tabanının AKP’ye oy attığı öne sürülür, bu kez güçlü bir yapı var ve bu oylar da bu kez gerçek sahiplerine takdim edilecektir.

İddiası olan partilerin listelerinden bahsettikten sonra gelin ilimizdeki son üç seçimin sonuçlarını biraz irdeleyelim.
 

***

11 milletvekiline sahip ilimizde; 2011 genel seçimlerinde seçmen sayısı 1 milyon 96 bin 485, kullanılan oy 977 bin 876, geçerli oy 954 bin 339, seçime katılım oranı ise yüzde 89.18. Bu seçimlerde AKP; 504 bin 432 oy ve 52.70 oranla 7 milletvekili çıkardı. CHP’nin oy oranı yüzde 24.63, aldığı oy ise 235 bin 711. CHP bu oyla 3 milletvekiline sahip oldu. MHP ise 114 bin oy ve 114 bin oyla TBMM’ye yalnızca 1 milletvekili gönderebildi. Saadet Partisi, 2011 genel seçimlerinde 41 bin 823 oyla yüzde 4.37 oy oranına sahipti. BBP’nin oyu ise 5 bin 603’te kaldı, oy oranı bu oya göre yüzde 0.59. HDP, o zamanki ismiyle BDP seçimlere bağımsız adaylarla girdi. Yüzde 10’luk barajı aşamayacağını düşünerek seçime giren BDP’nin bağımsız adayı 19 bin 756 oyda kaldı. Oy oranı ise yüzde 2.06’ydı.

 

***

30 Mart 2014 genel seçimlerine gelindiğinde ise seçmen sayısı arttı, AKP’nin oy oranları düştü; MHP, CHP, SP, HDP ve BBP’nin oy oranlarında ise yükseliş oldu. 2014 yerel seçimleriyle, 2011 genel seçimlerini kıyaslamak mantıksız gibi görünse de herkes biliyor ki 2014 yerel seçimleri bir genel seçim atmosferinde geçti. Adaylardan ziyade, liderler yarıştı, genel politikalar yarıştı. Gezi Parkı eylemleri, ardından gelen 17 Aralık operasyonları; adayları beğenmese bile AKP’ye gönül verenlerin AKP’li adaylara, CHP’ye, MHP’ye ve diğer partilere gönül verenlerin ise yine beğense de beğenmese de kendi partisinin adaylarına oy vermesine neden oldu. Aday faktörü seçimleri çok az etkiledi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde seçmen sayısı yükseldi. 2011’de 1 milyon 96 bin 485 olan seçmen sayısı, 81 bin 490 kişilik artışla 1 milyon 177 bin 975 oldu. Seçime katılım oranı ise 90.81’di. 1 milyon 69 bin 728 kişi oy kullandı. 30 Mart yerel seçimlerinde 13 belediyenin tamamını alan AKP’nin oy oranı yüzde 50.44’tü. Büyükşehir Belediyesi baz alındığında AKP’nin adayı İbrahim Karaosmanoğlu, 516 bin 662 oy aldı. CHP’li Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tahsin Tarhan 267 bin 499 oyla, MHP ise 145 bin 879 oyla seçimi kaybetti. CHP ve MHP’nin il genelinde oy oranlarını yüzde 3 oranında artırdığı gözlendi. AKP’de ise 2011 genel seçimlerine göre oy oranı, yüzde 2,5 civarında düştü. SP’nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Birol Aydın 51 bin 940, HDP’nin adayı Nilay Etiler Lordoğlu ise 24 bin 077 oy alarak bir önceki seçimlere göre partilerinin oylarını artırdı.
 

***
Yine 2014 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise farklı bir tablo ortaya çıktı. MHP ve CHP’nin birçok siyasi partinin de desteğini alarak çıkardığı Cumhurbaşkanı Adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, bu partilerin tabanları, hatta pek çok yöneticisi tarafından sevilmedi. MHP’liler adayı kabullense de CHP tabanı İhsanoğlu ismini benimsemedi, seçimi boykot etti. Bu tepki oylarının bir kısmı da HDP’nin adayı Selahattin Demirtaş’a yaradı. İlimizde de durum böyleydi. Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilimizdeki seçmen sayısı 1 milyon 185 bin 760’a ulaştı. Seçimde 912 bin kişi sandık başına gitti. AKP’nin adayı Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 521 bin 489 oy aldı, Erdoğan’ın ilimizdeki oy oranı yüzde 58,54’tü. CHP, MHP ve pek çok siyasi partinin ittifak adayı Ekmeleddin İhsanoğlu ise 320 bin 516 oyla yüzde 35.98’lik bir oy oranına sahip oldu. Özellikle CHP’nin ve Alevi seçmenin tepki oylarını alan HDP’nin adayı Selahattin Demirtaş ise Kocaeli’den 48 bin 893 oy aldı. Demirtaş’ın oy oranı ise yüzde 5.49’du.
 

***


Tüm bu seçim sonuçlarına bakıldığında ilimizde seçmen sayısı arttıkça, AKP’nin oy oranında bir düşüş olduğu gözleniyor. 2015 genel seçimlerinde seçmen sayısı 35 bin 164 kişi arttı. 2015 genel seçimlerinde ilimizde 1 milyon 220 bin 924 kişinin oy kullanma hakkı bulunuyor. Artış oranı bir milletvekiline tekabül etmediği için milletvekili sayısında değişiklik olmadı. CHP’nin listesi iddialı, oy oranında ise 2 seçimdir yüzde 3’lük bir artış gözleniyor. MHP’de de bu oran yüzde 3’ü biraz geçiyor. SP, BBP ve HDP’de de oy artışı gözleniyor. AKP’de ise yüzde 2-3 oranında bir düşüş olmuş geçmiş seçimlerde. SP ve BBP’nin ittifak yapması, AKP’ye kayan oyları da etkileyecektir. MHP’nin bir vekili, CHP’nin de 3 vekili kesin. MHP, 2 ve 3’ü zorlamak için yoğun çaba sarf ediyor, 2. vekili de kesin olarak görüyor. CHP ise hazırladığı liste ile dördüncü vekili zorlayacak gibi. HDP’nin ülke genelinde barajı aşması durumunda bir vekil çıkarma ihtimali az da olsa bulunuyor. AKP’nin kurucusu Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmasıyla birlikte, AKP ilk kez onsuz bir seçime girecek. Bu da seçim sonuçlarını etkileyecek bir faktör.

AKP’liler başta 10 vekil hedefi koydular kendilerine, sonra bu rakamı 8 vekile düşürdüler. Ancak mevcut vekillerinden bir ya da ikisini kaybetme ihtimalleri var. Ancak Erdoğan’ın sert siyasetine karşın, Davutoğlu’nun biraz daha yumuşak bir hava izlemesi rüzgarı tersine de çevirebilir. Listelerdeki yenilikler de ibreyi tersine çevirebilir. Sonuç o ki bu seçimlerde hiç bir şey kesin değil. Seçim sonuçları sürprizlere gebe.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız