FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

kapalı19° C / 19° C

kapalı

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Seçim Startı Resmen Veriliyor

1 Kasım genel seçimleri için siyasi partiler yarın saat 17:00 itibarı ile milletvekili aday listelerini YSK’ya teslim edecek. Böylece, 1 Kasım seçimleri için resmen start verilmiş olacak

18 Eylül 2015 Saat: 10:57
Seçim Startı Resmen Veriliyor
Seçim Startı Resmen Veriliyor

1 Kasım genel seçimleri için siyasi partiler yarın saat 17:00 itibarı ile milletvekili aday listelerini YSK’ya teslim edecek. Böylece, 1 Kasım seçimleri için resmen start verilmiş olacak

7 Haziran genel seçimlerinin ardından meclise giren AK Parti, CHP, MHP ve HDP koalisyon görüşmelerinden sonuç alınamamış ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından erken seçim kararı verilmişti. Bu gelişmenin ardından tüm siyasi partiler seçim hazırlıklarına başladı. 1 Kasım genel seçimleri için tüm siyasi partiler yarın saat 17:00’ye kadar Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) milletvekili aday listelerini teslim edecek. Ve resmen seçim startı verilmiş olacak.AK PARTİ’DE LİSTE TARTIŞILDI
7 Haziran genel seçimlerine kadar her girdiği seçimden başarıyla çıkan AK Parti, 13 yıl boyunca tek başına iktidar olmuştu. Fakat AK Parti’nin 7 Haziran genel seçimlerinde çıkardığı milletvekili aday listesi Kocaeli’de ilk kez tartışıldı. Parti içinden bir çok kişi genel merkez tarafından hazırlanan listeden tatmin olmadı.GEBZE VE DOĞU KÖKENLİ ADAY
AK Parti’nin 7 Haziran genel seçimlerinde en çok eleştiri aldığı noktalardan birisi Gebze bölgesi adayının listede 6’ncı sırada yer almasıydı. Gebze gibi büyük bir bölgenin milletvekili adayının 6’ncı sırada olması özellikle Kocaeli’nin doğu yakasından ciddi tepkiler aldı. Öte yandan 7 Haziran genel seçimlerindeki listede Doğu kökenli yani Kürt aday olmaması da tepki topladı. Bu iki konu listeler üzerinde ciddi eleştiriler yapılmasına neden oldu.


MAHMUT CİVELEK KONUSU
Ayrıca AK Parti’nin 7 Haziran genel seçimlerindeki listesinde çok büyük bir sürpriz yaşandı. AK Parti ilk kez, il başkanlığı yapan bir isim olan Mahmut Civelek’i milletvekili aday listesine almadı. İl başkanlığı için yapılan kongrede Civelek aday olmamış, bunun yerine milletvekili aday adayı olmuştu. Herkes Civelek’in milletvekili listesinde seçilebilir bir sırada olmasına kesin gözüyle bakarken, sürpriz bir şekilde Civelek listede yer almadı. 1 Kasım genel seçimleri için de milletvekili aday adayı olan Civelek’in yeniden listeye alınıp alınmayacağı merakla bekleniyor.


AK PARTİ 1 VEKİL KAYBETTİ
AK Parti’de 7 Haziran genel seçimleri için oluşturulan milletvekili listesi partililer tarafından yüksek sesle eleştirilmese de büyük bir rahatsızlık yaratmıştı. Bunun etkisi 7 Haziran akşamı da görüldü. Çıkan tabloya göre AK Parti, Türkiye genelinde tek başına iktidarını kaybetmiş, Kocaeli’de ise milletvekili sayısı 7’den 6’ya düşmüştü. Bu sonuç teşkilatlar arasında büyük bir üzüntüye sebep oldu.


ACİL TOPLANTILAR YAPILDI
7 Haziran genel seçimleri sonuçlarının ardından AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, nerede hata yaptıklarını değerlendirmek üzere acil toplantılar yaptı. Tüm ilçe başkanlarıyla bir araya gelen Ceyhan, beraberindeki il yöneticileriyle birlikte ilçe başkanları ve yöneticilerle tek tek istişareye oturdu. Bu toplantılarda teşkilat mensuplarının da eleştirileri alındı. Nerede hata yapıldığı konuşuldu ve olası erken seçime göre yeni stratejiler belirlendi.


SAADET İLE İTTİFAK KURULAMADI
Türkiye’de tek başına iktidarını kaybeden AK Parti, 13 yıllık bir sürenin ardından ilk kez bir partiyle masaya oturarak ittifak görüşmesi yaptı. Bu parti Saadet Partisi’ydi. Yapılan görüşmelerin ardından AK Parti’nin Saadet Partisi’ne 7 vekilini vermesi, Saadet Partisi’nin ise 20 vekilde ısrarcı olmasından dolayı ittifak kurma çalışması başarısızlıkla sonuçlandı.


LİSTEDE DEĞİŞİKLİK BEKLENİYOR
AK Parti’nin bu akşam belli olacak milletvekili aday listesinde değişiklikler yaşanması bekleniyor. Üçüncü sıradan milletvekili adayı gösterilen ve yeniden vekil seçilen Zeki Aygün, MKYK’ya girdi. Kulislerde Aygün’ün bu görevinden dolayı yeniden milletvekili adayı gösterilmeyeceği konuşuluyor. Öte yandan Doğu kökenli bir aday da listeye almayan AK Parti, bu dönem bir Doğu kökenli adayı listeye alması bekleniyor. İl eski başkanı Mahmut Civelek’in de bu dönem milletvekili aday listesinde olması bekleniyor.


GELENEK BOZULMAYACAK
AK Parti Kocaeli teşkilatında bu dönem de gelenek bozulmayacak. AK Partililer geride bıraktığımız dönemlerde de olduğu gibi bu dönemde vekil aday listelerini Bahçecik’te bulunan Soğuksu Tesisleri’nde bekleyecek. AK Partililer yarın saat 14:00 itibarı ile Bahçecik Soğuksu Tesisleri’nde toplanarak istişareye yatacak ve milletvekili aday listesinin açıklanmasını burada hep beraber bekleyecek.


CHP’DE MERKEZ YOKLAMASI
CHP Genel Merkezi’nin tüm taleplere rağmen Kocaeli’de ön seçim yapmaması, partililerin büyük bir bölümünden tepki topladı. 1 Kasım genel seçimleri için de taleplere rağmen genel merkez, Kocaeli’de ön seçim yapmayı reddetti. İl Başkanı Cihat Altunyuva da sırf bu talep için Ankara’ya gidip Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesine rağmen, genel merkez ön seçim için ikna edilemedi.


KRİZ OLUŞTU
CHP İl Başkanı Cihat Altunyuva’nın Ankara’ya gidip Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesinden olumsuz yanıt alması, CHP’yi karıştırdı. Bazı il yöneticileri ön seçim talebinin gerektiği gibi iletilmediği noktasında eleştirileri yüksek sesle dile getirdi. Bu hadiselerin ardından il yöneticileri Nejat Bayhan, Mustafa Kahraman ve Emre Gümüş, Ankara’ya gidip genel başkan yardımcılarıyla görüştü. Bu görüşmede listenin değişmesi gerektiğini savunan il yöneticileri, listenin ön seçimle belirlenmesi taleplerini iletti. Fakat geri bir dönüş alınamadı ve liste büyük ölçüde aynı olacak.


ADAY ADAYI SAYISI DÜŞTÜ
CHP Genel Merkezi’nin Kocaeli’de ön seçim yapmama kararı, milletvekili aday adaylıklarına da yansıdı. 7 Haziran seçimleri öncesi ön seçim yapılma ihtimali olmuş ve sadece ön seçim olacağı için bir çok partili milletvekili aday adayı olmuştu. Daha sonra genel merkezin tutumunu değişmesine rağmen aday adayı sayısı 41’e ulaşmıştı. Bu dönem ise CHP’den milletvekili aday adaylığı başvurusu yapan yalnızca 21 partili bulunuyor.


LİSTE AYNI KALACAK
YSK’ya teslim edilecek olan CHP Kocaeli Milletvekili Aday listesinde bir değişiklik yaşanması beklenmiyor. Geçen dönem de olduğu gibi Fatma Kaplan Hürriyet, Haydar Akar ve Tahsin Tarhan’ın listenin ilk üç sırada yer alması bekleniyor. Tek değişiklik ise geçen dönem listede olup da bu dönem milletvekili aday adaylığı başvurusunda bulunmayan Sabriye Gülşah ve Ayhan Mutlu’da olacak. Sabriye Gülşah’ın yerine yine bir kadın adayın milletvekili aday listesine alınması bekleniyor.


MHP’DE SANCAKLI RAHATSIZLIĞI
1 Kasım genel seçimleri için ciddi bir hazırlık içerisinde olan partilerden biri ise MHP’ydi. MHP’de 7 Haziran genel seçimleri için belirlenen milletvekili aday listesinin ilk sırasına Lütfü Türkkan yerine Kocaelispor’un efsane kaptanı Saffet Sancaklı yazıldı. Sancaklı’nın birinci sıradan gerçekleşen adaylığı MHP’yi ikiye böldü. Çünkü partililerin bir bölümü birinci sıra adaylık için yeniden Lütfü Türkkan’ı istiyordu.


AZ BİR FARKLA
7 Haziran genel seçimleri öncesinde milletvekili olan ve 7 Haziran’da milletvekili listesinin ikinci sırasında yer alan Lütfü Türkkan, seçimin yapılacağı güne kadar büyük bir özveriyle çalıştı. Taraflı tarafsız herkesin takdirini toplayan Lütfü Türkkan, Avrupa’dan gelen oylar sebebiyle milletvekilliğini, geçici seçim hükümetinde Avrupa Birliği Bakanı olan HDP’li Ali Haydar Konca’ya kaptırdı. Fakat partisine küsmeyen Lütfü Türkkan, 1 Kasım genel seçimleri için yeniden milletvekili aday adayı oldu.


LİSTENİN DEĞİŞMESİ BEKLENMİYOR
Milletvekili aday listesinin değişmesinin beklenmediği partilerden biri ise MHP olarak dikkat çekiyor. Genel merkezin Kocaeli’deki liste üzerinde değişiklik yapması şu an olası gözükmüyor. Listenin ilk üç sırasında 7 haziran genel seçimlerinde de olduğu gibi sırasıyla Saffet Sancaklı, Lütfü Türkkan ve Hilal Elmas’ın yer alması bekleniyor. Listenin alt sıralarında ise bazı değişikliklerin yaşanması muhtemel olarak gözüküyor.


HDP DE AYNI KALACAK
HDP’de de milletvekili aday listesinin değişmesi beklenen bir durum olarak gözükmüyor. 7 Haziran genel seçimlerinde de olduğu gibi listenin birinci sırasında geçici seçim hükümetinde Avrupa Birliği Bakanı olan Ali Haydar Konca’nın yer alması bekleniyor. Listenin alt sıralarında ise bazı değişiklikler yaşanması muhtemel gözüküyor. Fakat Konca’nın birinci sıradaki yerini kaybetmemesine kesin gözüyle bakılıyor.

 

 

İŞTE 7 HAZİRAN LİSTELERİ

 

AK Parti

Fikri Işık
Radiye Sezer Katırcıoğlu
Zeki Aygün
İlyas Şeker
Mehmet Akif Yılmaz
Cemalettin Kaflı
Sami Çakır
Ayşe Müge Olşen
Halit Çokan
Yalçın Coştur
Yahya Coşkun

CHP

Fatma Kaplan Hürriyet
Haydar Akar
Tahsin Tarhan
Turan Dumlu
Cuma Karavar
Mehmet Tamer Solakoğlu
Ayhan Mutlu
Rasim Meriç
Asude Fırat Özkan
Kemal Nişancı
Sabriye Gülşah Şahin

MHP

Saffet Sancaklı
Lütfü Türkkan
Hilal Elmas
Rıza Ağdağ
Ruhi Çavdar
Kemal Köse
Nurdoğan Kaçar
İlhan Tan
Süleyman Pekin
Dijle Akın
Ahmet Yeşil

HDP

Ali Haydar Konca
Ayfer Koçak
Güner Kizir
Dilber Örnek
İbrahim Ergin
Sevda Özer
Sinan Odabaşı
Ayten Yılmaz
Hasan Avşin
Bediha Salhan
Ahmet Okuyucular

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız