FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı az bulutlu20.36° C / 20.36° C

parçalı az bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Sapanca Nehri Taştı !

Kuraklık ve aşırı su çekilmesi sonucu 6 ay öncesine kadar neredeyse dibi görünen Sapanca Gölü'nde şimdi her şey tersine döndü.

15 Nisan 2015 Saat: 15:09
Sapanca Nehri Taştı !
Sapanca Nehri Taştı !

Yılbaşından bu yana mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşen yağmur ve kar yağışıyla su kodu maksimum seviyeyi de aşan göl Sapanca İlçesi'nde sahil bandındaki yollara taştı. Su seviyesi, geçen yaz su çekildiği için altında piknik yapılan iskelelerin üzerine kadar çıktı. Sakarya ve Kocaeli'nin içme suyu havzası olan ve dünyanın suyu içilebilir ender göllerinden biri olan Sapanca Gölü'ndeki su seviyesi özellikle geçen yıl minimum işletme kodu olan 28.00'in altına indi. Su seviyesi dikey olarak 3 metre aşağı inen, sahilden de yer yer 100 metrenin üzerinde çekilme olan gölde yosunlaşma da başladı. Yosunlaşma ve su bitkilerinin aşırı büyümeye başladığı göl çekildikçe, en azından bin yıl öncesinden yerleşim birimi olduğu anlaşılan bazı yükselti ve kalıntılar da ortaya çıktı. Sapanca Gölü'nün kenarında bulunan iskeleler de, suyun yaklaşık 100 metre çekilmesi nedeniyle açıkta kalınca, geçen yaz vatandaşlar iskeleleri gölgelik olarak kullanıp altında piknik yaptı.


TAŞMAYA BAŞLADI
Bakanlık tarafından da gelişmeler dikkatle izlenen Sapanca Gölü'nün kurtarılması için birçok acil kararlar alınıp, öncelikle sanayi kuruluşlarının su çekmesinin önüne geçilmesine yönelik tebligatlar yapılırken, gölün imdanına özellikel yılbaşından itibaren yağan yağmur ve kar yetişti. Göldeki su seviyesi, yağmur ve eriyen kar suları nedeniyle  hızla yükselmeye başladı. Bundan bir ay önce maksimum seviye olan 32.00 koduna ulaşan göl, yağışların devam etmesi ve Adapazarı'nda Çark Deresi'ne su verilen kapakların sürekli açık tutulmasına rağmen taşmaya başladı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız