CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu18.53° C / 19° C

parçalı bulutlu

LEZZET KEBAP DİYARI
CAGIN GOZ 222
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

SAPANCA GÖLÜ TEHDİT ALTINDA

Kocaeli ve Sakaryada yaklaşık 2 milyon kişinin içme suyu ihtiyacını karşılayan Sapanca Gölü, besleyen kaynakların su fabrikaları tarafından kesilmesi, sanayi tesislerinin kontrolsüz su çekimi ve taş o

22 Şubat 2013 Saat: 15:00
SAPANCA GÖLÜ TEHDİT ALTINDA
SAPANCA GÖLÜ TEHDİT ALTINDA

Kocaeli ve Sakarya'da yaklaşık 2 milyon kişinin içme suyu ihtiyacını karşılayan Sapanca Gölü, besleyen kaynakların su fabrikaları tarafından kesilmesi, sanayi tesislerinin kontrolsüz su çekimi ve taş ocakları sebebiyle tehdit ediyor.
Gölde kot seviyesi yıllara göre giderek düşüyor. 2010 yılında gölün kodu 31.99, 2011'de 31.91, 2012'de 31.42 metreye kadar düşerek, kritik eşik olan 30 metreye yaklaştı. Bu yılın ilk iki ayında kış aylarında olunmasına rağmen gölün su seviyesinde önemli bir yükselme olmadı. 42 kilometrekare alana sahip gölde 1 birim bile gerileme hayati önem taşıyor.


Göldeki kot seviyesinin giderek düşmesine rağmen uzmanların uyarıları da dikkate alınmıyor. Devlet Su İşleri (DSİ) verilerine göre, Sapanca Gölü'nden emniyetli olarak su kullanımının yıllık 120 milyon metreküpü geçmemesi gerekiyor. Ancak gölden, kapasitenin çok üzerinde su çekimi yapılıyor. Sakarya ve Kocaeli belediyeleri, yaklaşık 120 milyon metreküp su kullanıyor. Dev sanayi tesisi TÜPRAŞ da borularla gölden kullanım amaçlı su çekiyor, ancak ne kadar su çektiği bilinmiyor. TÜPRAŞ ne kadar su çekitiği konusunda ise bilgi vermek istemiyor. Gölü besleyen kaynaklar ve dereler üzerinde kurulan su fabrikaları gölün beslenmesinin önüne geçiyor. Su firmaları ise izinlerinin yasal olduğunu, verilen izin doğrultusunda çalışmalarını sürdürdüklerini belirtiyor.


YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız