KOCAELİ
Namaz Vakitleri

İmsak05:21
Güneş06:47
Öğle12:58
İkindi16:16
Akşam18:56
Yatsı20:15
BEKTAS INSAAT
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
FREKANS YENI

KOCAELİ Hava Durumu

hafif yağmur6° C / 6° C

hafif yağmur

tuana
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
Kızılkaya

Güncel

Sapanca Gölü Tehdit Altında

TEMA Vakfı, 81 ildeki gönüllü temsilcileri ile su varlıklarına yönelik tehditler haritası çıkardı. Sapanca Gölü tehdit altındaki su varlıkları içinde yer aldı.

23 Mart 2016 Saat: 09:39
Sapanca Gölü Tehdit Altında
Sapanca Gölü Tehdit Altında

TEMA Vakfı, 81 ildeki gönüllü temsilcileri ile su varlıklarına yönelik tehditler haritası çıkardı. Sapanca Gölü tehdit altındaki su varlıkları içinde yer aldı.

Dünya Su Günü olarak belirlenen 22 Mart’ta, dünyadaki su kıtlığına ve su kirliliğine dikkat çekilirken alınabilecek önlemler tartışılıyor. TEMA Vakfı da bu sene, ‘Türkiye Su Varlıklarına Yönelik Tehditler Haritası’ ile Türkiye’deki tehditleri ortaya çıkardı. Bu çalışma Türkiye’de 33 ilde 59 su varlığının tehdit altında olduğunu ortaya koydu. Geçtiğimiz iki ay boyunca yürütülen çalışma sırasında tabandan yukarı doğru ve katılımcı bir araştırma yöntemi izlendi. Sistematik bir bilgi toplama formu kullanılarak 81 ildeki gönüllü temsilcileri aracılığıyla güncel su sorunlarını tespit eden TEMA Vakfı, şu ana kadar 33 ilde 59 su varlığına dair tehdit belirledi.


TEHDİT ALTINDA
Kocaeli ve Sakarya için hayati önemde olan ve en değerli su varlığımız Sapanca Gölü tehdit altındaki su varlıkları içinde yer aldı. “Su Varlığının Miktarına Yönelik Tehdit” kategorisinde yer alan Sapanca Gölü için Ana tehdit nedeni olarak “Havzalar arası su transferi” olduğu belirtildi. Endüstriyel Faaliyetler ise önemli bir yan neden olarak değerlendirildi. Tehdit ciddi bir noktaya doğru ilerlemekte ama geri döndürmek zor olsa da hala mümkün olduğu belirtilirken Sapanca Gölü için yapılan değerlendirme şu şekilde; “Göl Türkiye'nin en önemli içme suyu
kaynaklarından biridir. Bir içme suyu kaynağının etrafında olmaması gereken her şey göl havzasında bulunmaktadır. Gölün su bütçesi düşünülmeden su kullanımına devam edilmektedir. Havzanın tamamında yerleşimler ve karayolları kirletici unsur olarak mevcuttur. Sanayi ve kullanıma yönelik aşırı su çekimi devam etmektedir. Su fabrikaları da su bütçesine zarar vermektedir”

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız