FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur17.52° C / 18° C

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Sapanca Gölü binlerce misafirini ağırlıyor

Kuraklık ve aşırı tüketim sebebiyle kuruma tehditi altında olan Sapanca Gölü, bu günlerde binlerce misafirini ağırlıyor.

20 Ekim 2014 Saat: 12:37
Sapanca Gölü binlerce misafirini ağırlıyor
Sapanca Gölü binlerce misafirini ağırlıyor

Kuraklık ve aşırı tüketim sebebiyle kuruma tehditi altında olan Sapanca Gölü, bu günlerde binlerce misafirini ağırlıyor.

Sonbaharın gelmesiyle kuzeydeki çok soğuk ülkelerden göç eden kuşlar için Sapanca Gölü en güvenilir liman arasında bulunuyor. Göl, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından 'Sulak Alan Koruma Sahası' kapsamında olması sebebiyle avlanmak yasak. Bu sebeple göçmen kuşlar tehlikelerden uzak konaklama imkanı bulabiliyor. Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü, yaptığı bir çalışmada göç sırasında gölde 12 takımdan 28 familyaya ait 69 kuş türü tespit etmişti.

Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte Sibirya ve Avrupa'nın üst bölgelerinden kuşlar Sapanca Gölü'ne gelmeye başladı. Gece, doğal bir yuva olan sazlıklarda barınan, gündüz ise gölün içlerinde kümelenen kuşlar seyri doyumsuz bir manzara sunuyor. En çok rastlanan kuş türleri arasında ise sakarmeke, karabatak ve yaban ördeği geliyor. Bu bölgede de havalar iyice soğuyunca kuşlar daha güney ilkelere göç etmeye başlıyor.

Bu arada binlerce kuşun uzun bir süre gölde konaklamasına rağmen içme suyu olarak kullanılan gölü kirletmediği belirtildi. Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi yetkilileri, kuşların göldeki biyolojik çeşitliliği zenginleştirdiğini, ayrıca besin zincirinin bir parçası olduğunu bildirdi

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız