FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu20° C / 20° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Sanayide Elektrik İsyanı

Art arda yaşanan elektrik kesintileri İzmit Sanayi Sitesi esnafını isyan ettirdi. 13 bin işçinin çalıştığı bin 500 işletme, kesintilerden çok büyük zarar görüyor

13 Nisan 2015 Saat: 10:32
Sanayide Elektrik İsyanı
Sanayide Elektrik İsyanı

Bin 500 işletmede 13 bin işçinin çalıştığı ve milyonlarca liralık katma değer üreten İzmit Sanayi Sitesi esnafı, elektrik kesintilerine isyan ediyor. Son dönemde sıklaşan elektrik kesintileri ve voltaj düşüklükleri, hem üretimi baltalıyor hem de on binlerce liralık makinalara zarar veriyor. Sanayi esnafı, kesintiler karşısında muhatap bulamadığı için duruma sert tepki gösteriyor. Tepkilerden hem bakan ve miilletvekilleri hem de Sedaş nasibini alıyor.

TELEFONLARIM SUSMUYOR

İzmit Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Muzaffer Gürfidan’ın telefonları elektrik kesintileri nedeniyle hiç susmuyor. Sanayi esnafının ilk adresi kooperatif başkanı Gürfidan oluyor. Gürfidan, “Herkes beni arıyor. Esnafın tepkisi çok büyük. Buradaki kesintiler, şehir genelinde yaşananlardan daha fazla. Esnafın işleri olumsuz etkileniyor. Elektrik olmazsa insanlar ne yapacak? Yapılan iş yarım kalıyor. Siparişi olan var, mal teslim edecek olan var” diye konuştu.

MAKİNELER ARIZALANIYOR

Başkan Gürfidan, kesintiler nedeniyle on binlerce liralık makinaların arızalandığını kaydetti. Gürfidan şunları söyledi: “Elektronik beyni olan makinalar bozuluyor. Yapılan iş bozuluyor. Hem parça hem de hammadde çöpe gidiyor. İnsan gücü atıl durumda kalıyor. Her hafta 4-5 saat kesinti oluyor. Sedaş sağlıklı bilgi vermiyor. Çoğu zaman ulaşamıyoruz bile. 13 bin işçinin 3 saat oturduğunu düşünün. Sanayi esnafının zararının tazmini konusunda da bir girişim yok.

Haseller Çelik Fabrika Müdürü Özgür Akçelik, kesintilerden özelleştirmeyi sorumlu tuttu. Özelleştirme nedeniyle altyapı yatırımlarının yapılmadığını kaydetti.

NEDEN: ÖZELLEŞTİRME

Kooperatif başkanı Muzaffer Gürfidan, kesintilerin asıl nedeninin özelleştirme olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Özelleştirme nedeniyle karşımızda ciddi bir muhatap yok. Sedaş istediğini yapıyor. Devletin yapması gereken işi özelleştirme sonucunda özel şirket devralırsa böyle olur. Özelleştirme yapıldığından beri 1 liralık altyapı yatırımı yapıldı mı? Yok. Bunu herkes biliyor zaten. Aramadığımız yer kalmadı. Enerji Bakanlığı, bakanlar, milletvekilleri, Sedaş Genel Müdürü... Ama çözüm yok.”

Elektrik kesintileri nedeniyle 13 bin işçinin çalıştığı İzmit Sanayi Sitesi’nde büyük sıkıntı yaşanıyor, elektronik makineler bozuluyor.

KESİNTİLERDEN BIKTIK

Sanayi Sitesi esnafı da kesintilere sert tepki gösteriyor. Başolsan Makine’nin sahiplerinden Hakan Başol, “Elektrik kesintilerinden bıktık. Hemen her gün elektrik gidiyor. En büyük korkumuz CNC makinelerinin ana kartlarının yanması. O zaman 10-15 bin TL zarar meydana geliyor. Kesintiler nedeniyle büyük işgücü kaybı yaşıyoruz. Yemek saatlerimiz bile birbirine girdi. Her ay 3-4 gün iş kaybımız var. En kötüsü karşıda muhatap bulamıyoruz. Net bilgilendirme yok. Sorun neyse çözülsün 4 bin TL civarında elektrik faturası ödüyorum neredeyse her ay” şeklinde konuşan Başolsan Makine’nin sahiplerinden Hakan Başol, kesintiler nedeniyle CNC makinalarının ana kartının arızalanmasından korktuklarını kaydetti.

SİPARİŞLERİ YETİŞTİREMİYORUZ

İndolu Metal’in sahibi Ahmet İndolu da kesintiler nedeniyle ne yapacaklarını şaşırdıklarını anlattı. İndolu, “İşler duruyor, Sedaş’ı arıyoruz cevap veren yok. Faturayı bir gün geç yatırsanız elektriği kesmeye geliyorlar ama hizmet yok. Bizim sıkıntımız iş gücü kaybı. Aldığımız siparişi vaktinde yetiştiremiyoruz. 6 işçi çalışıyor. Türkiye genelinde elektrikler kesildiği gün işçileri saat 13.00’te eve gönderdik. Yapılacak bir şey yok. Çözüm bu arızanın olmaması. Elektrik kesintisi meydana geldikten sonra haber verseniz de bir şey değişmez” dedi. İndolu Metal’in sahibi Ahmet İndolu, elektrik kesintileri nedeniyle iş gücü kaybı yaşadıklarını ve sipariş yetiştiremediklerini belirtti.

VEKİLLER NE YAPIYOR

Alper Tanker yetkililerinden Nusret Alp, Türkiye genelinde 700 milyon TL’yi bulan elektrik kesintisi zararının tek başına işverenin sırtına yüklenmesini eleştirdi. Alp, şunları söyledi: “Zararımızı ne devlet ne de Sedaş karşılıyor. Böyle olursa ihracat geriye gider. İhracat yapıyoruz. Elektrik kesintisini yabancı müşteriye anlatmak mümkün değil. Güven ilişkisi sarsılıyor. Müşteri kaybediyoruz. Ayrıca iş gücü kaybımız söz konusu. Elektrik geldikten sonra da işçinin adaptasyonunu sağlamak zorlaşıyor. Voltaj düşüklüğü kesintiden beter her seferinde arızalanan parçalara 500 ila bin TL arasında ücret ödüyoruz. Bu milletvekilleri ne yapıyor bilmiyoruz .

Alper Tanker yetkililerinden Nusret Alp, yetkililerin ve Sedaş’ın ilgisizliğine tepki gösterdi. Kesintilerin maliyetinin işverene yüklenmesini eleştirdi.

JENERATÖR ALACAĞIZ

Haseller Çelik Fabrika Müdürü Özgür Akçelik, “Elektrik dağıtımı özelleştirildiği için tüketim artıyor ama altyapıya yatırım yapılmıyor” dedi. Akçelik, “Kesintilerin bi

ze zararı iş kaybı, zaman kaybı ve eşittir para kaybı. Sürekli elektrik kesiliyor. Türkiye genelindeki kesintinin dışında da sürekli bir kesinti var. Sipariş teslimi konusunda sıkıntı yaşıyoruz. 5 dakika elektrik kesilse, makinaların çalışmaya başlaması 45-50 dakikayı buluyor. Bunun üzerine mecburen jeneratör almaya karar verdik. İki tanesi 30 bin doları buluyor. Bu büyük bir maliyet. Her ay 30 bin TL elektrik faturası ödüyoruz ama sıkıntıyı gidermiyorlar” ifadelerini kullandı.

Kesintiler çaycıya yaradı!

Art arda yaşanan elektrik kesintileri sanayi sitesi esnafının işlerine büyük oranda zarar verirken, bu durum çaycılara yaradı. İzmit Sanayi Sitesi’nde çay ocağı işleten İlhan Caner, çay satışlarının arttığını belirterek, “Allah’a şükür satışlar iyi. Elektrik kesintisi olduğu zaman millet oturuyor satışlar patlıyor” dedi. Günlük ortalama 300-400 çay satan Caner, kesinti olduğu günlerde satışlarının 700-800’e çıktığını kaydetti.

Jeneratör satışları arttı

Kocaeli’nin genelinde olduğu gibi Körfez’de de Sedaş mağduru olan halk, elektrik kesintileri nedeniyle sıkıntılı günler yaşadı. Elektrik kesintileri, sanayi şehri olan Körfez'de de jeneratör satışlarını artırdı. Bir çok kurum ve kuruluş, elektriklerin sık sık kesilmesinden bıktığı için jeneratör alarak sorundan kısmen olsun kurtulmaya çalıştı. Jeneratör satıcıları ise elektrik kesintilerinin kendilerine yaradığını söyledi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız