FREKANS YENI
ORVELA
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
CAGIN GOZ 222

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu18.93° C / 20° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Saldırgan Zihniyetin Yok Edilmesi Gerekiyor

Vali Hasan Basri Güzeloğlu MARKA’nın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü düzenlediği panelde konuştu. Güzeloğlu, “Kadının onuruna, şahsiyetine ve kişiliğine yönelik saldırgan zihniyetin yok edilmesi gerekiyor” dedi

8 Mart 2016 Saat: 13:14
Saldırgan Zihniyetin Yok Edilmesi Gerekiyor
Saldırgan Zihniyetin Yok Edilmesi Gerekiyor

Vali Hasan Basri Güzeloğlu MARKA’nın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü düzenlediği panelde konuştu. Güzeloğlu, “Kadının onuruna, şahsiyetine ve kişiliğine yönelik saldırgan zihniyetin yok edilmesi gerekiyor” dedi

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü sebebiyle Girişimciliğin Kadın Yüzü isimli bir panel gerçekleştirildi. MARKA’nın binasında gerçekleştirilen programa Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu eşi Ayşe Güzeloğlu ile birlikte katıldı. Programda konuşan Vali Hasan Basri Güzeloğlu, kadına yönelik şiddeti lanetlediğini belirterek kadının şahsiyetine ve kişiliğine yönelik saldırılar yapan zihniyetin yok edilmesi gerektiğini söyledi.


KADIN İSTİHDAMI ARTMALI
Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren MARKA Genel Sekreteri Mustafa Ayan, “Toplumun yarısını oluşturan kadınların iş gücünde olması düşünülmemelidir. Kadın istihdamını biz çok önemsiyoruz. Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşması için kesinlikle kadın istihdamının artması gerekiyor. Kadınlarımızın ekonomiye kattığı birçok pozitif şeyler var. Biz bunların bilincindeyiz. Kadınlarımızın istihdama katılım noktasında karşısına çıkan problemlerin çözülmesi noktasında hepimize görev düşüyor” dedi.


SEVGİ VE ŞEFKATİN KAYNAĞI
Genel Sekreter Mustafa Ayan’ın ardından kürsüye gelen Vali Hasan Basri Güzeloğlu, “Kadın ve kadına bağlı tüm değerleri sadece bugün değil her gün hatırlamalıyız. Bu hiç bitmeyecek bir önceliğimiz olmalıdır. Bugün dünya emekçi kadınlar günü bağlamında kutlanırken kadınlarımızla birlikte geleceğe doğru büyük yürüyüşümüzde eksiklerimizi değerlendirip daha sağlam adımlarla ilerlemeliyiz. İnancımızın ve ahlakımızın da en yüce değeri kadınlarımız ve annelerimizdir. Kadınlarımız yeryüzündeki sevgi ve şefkatin kaynağıdır” diye konuştu.


LANETLİYORUM
Güzeloğlu, “Sağlıklı, huzurlu ve güvenli bir toplum olmak istiyorsak kadınlarımızın hakları noktasındaki üzerimize düşenleri yerine getirmeliyiz. Kadınsız bir kalkınma düşünülemez. Sosyal kalkınmanın kadına bağlı önceliklerini tanımlamadan gerçekleştiremeyiz. İnsanın yetişmesinin en temel kavramı ailedir. Aile toplumun temelidir. Ailenin temeli de anne ve kadındır. Ne yazık ki biz bunları konuşurken toplumumuzdaki kadına yönelik şiddetin artık yok olması gerekiyor. Kadına dönük şiddeti lanetliyorum. Kadının onurunu, şahsiyetini ve kişiliğini yok eden anlayışın, zihniyetin yok edilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı. 


BİRİ BİN YAPIYORLAR
Kadınların MARKA’nın programlarında erkeklere oranla daha başarılı olduğunu kaydeden Vali Güzeloğlu, “Hükümetimizin gerçekleştirdiği programlarla kadın girişimciliğine verilen destekler çok önemli noktalara geldi. Yapılan programlarla kadın girişimciliği olumlu anlamda özendirildi. MARKA’nın açtığı projelerde en yüksek başarı erkeklere oranla kadınlar gerçekleştirmiştir. Kadınlarımıza bir verdiğimiz zaman maharetleriyle onları bin yapmıştır. Önümüzdeki dönemde kadınlarımıza dönük katkıları çoğaltacağız” açıklamasında bulundu.


YETER Kİ BİZ İSTEYELİM
Açılış konuşmalarının ardından KOSGEB’in verdiği destekle kendi işlerini kuran kadın girişimciler hikayelerini anlattı. Bu isimlerden biri olan Mapsis Metal Genel Müdürü Filiz Akkaş, “16 yıllık iş hayatımdan sonra kendi işimi yapmaya karar verdim. KOSGEB’in önderliğinde açılan girişimcilik kursuna katıldım. Erkek hakimiyetinde olan metal sektöründe bir kadın girişimci olarak zordu. Ama fark ettim ki herhangi bir sektörde erkek olmanın kadın olmaya karşı bir avantajı yok. Yani istediğimiz sürece kadınlar olarak yapamayacağımız hiçbir iş yok. Yeter ki biz isteyelim” dedi.


DÜŞÜ OLMAYANIN
İŞİ OLMAZ

Filiz Akkaş’ın ardından Nar Eğitim ve Organik Tarım Çiftliği’nin kurucusu Nardane Kuşçu konuştu. Kuşçu, “Ekoloji birlikte yaşamanın kalbini ve yolunu bulmaktır. Birlikte yaşadığımız coğrafyada ancak birlikte yaşadığımız insanlarla bir şeyler yapabiliriz. Sadece bu noktada kadın ya da erkek olmak yetmez. Birlikte hareket etmeliyiz. Ve bir düşümüz olması gerekiyor. Çünkü düşü olmayanın işi olmayacağına inanıyorum” diye konuştu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız