CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu20.3° C / 22° C

parçalı bulutlu

LEZZET KEBAP DİYARI
darica
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

SAKLA SAMANI GELDİ ZAMANI

Geçen yaz rekoltesi düşük kalan saman fiyatları karın yağmasıyla yükselişe geçmişti. Bu yükselişle birlikte Saman balyasının fiyatı 15 liraya yükselince saman depolayan çiftçinin de yüzü güldü. Arpa

19 Şubat 2013 Saat: 17:30
SAKLA SAMANI GELDİ ZAMANI
SAKLA SAMANI GELDİ ZAMANI

Geçen yaz rekoltesi düşük kalan saman fiyatları karın yağmasıyla yükselişe geçmişti.

Bu yükselişle birlikte Saman balyasının fiyatı 15 liraya yükselince saman depolayan çiftçinin de yüzü güldü.

Arpa 50-60 kuruştan satılırken bazı şehirlerde samanın kilosu 1 lirayı aştı. Bu gelişme üzerine harekete geçen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, vatandaşa maliyetine saman satılacağını açıkladı. Ayrıca kilo başına 25 kuruş da karşılıksız destek verilecek.

Çiftçilikle uğraşan 45 yaşındaki Hakkı Kaya, yazın tarladaki samanın balyasının 4 liradan satıldığını hatırlatarak, "O zaman çiftçiler benim gibi samanı satmayıp depolamıştı. Saman şubat ayı başından itibaren büyükbaş hayvan çiftlikleri tarafından aranır hale gelince balyası, hiç ummadığımız fiyata, 15 liraya yükseldi. 'Sakla samanı, gelir zamanı' misali biz de depoladığımız samanları satmaya başladık. Kazandığım parayla gübre alacağım" dedi.

Kocaeli’nin Gölcük İlçesi’nde besiciler ve çiftçiler, geçen yıl balyası 20 lira olan saman fiyatının çıkmasıne tepki gösterdi. Gölcük Ziraat Odası ve Gölcük Köyleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin organizasyonuyla çiftçiler bu artışı protesto ederken, borç vadelerinin uzatılmasını istedi.

Kocaeli’de hava sıcaklıklarının uzun süreden bu yana mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi, yalancı bahara kanan bazı ağaçların erken çiçek açmasına neden oldu. Bu durum ise çiftçileri korkutmaya başladı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız