FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu17.53° C / 18° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Türkiye

Sahil Güvenlik'ten o gençlerle ilgili açıklama

Sahil Güvenlik Komutanlığı, Kumburgaz-Kamiloba Plajı açıklarında kaybolan 5 kişi için başlatılan arama kurtarma çalışmalarıyla ilgili basında çıkan haberler üzerine açıklama yaptı.

23 Ağustos 2014 Saat: 15:33
Sahil Güvenlik'ten o gençlerle ilgili açıklama
Sahil Güvenlik'ten o gençlerle ilgili açıklama

Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın internet sitesinde yayımlanan açıklamada, 'Kemalreis-5 isimli deniz otobüsünde bulunan bazı yolcuların 17 Ağustos 2014 tarihinde Büyükçekmece açıklarında denizde yardım isteyen 2 şahsı gördüğü ve durumu deniz otobüsü kaptanına ilettiği, bu durumu Sahil Güvenlik Komutanlığına iletmesine rağmen herhangi bir işlem yapılmadığı yönünde asılsız haber ve yorumlar yer almıştır.

17 Ağustos 2014 tarihinde saat 20.21'de ALO-158 Sahil Güvenlik İhbar Hattını arayan bir şahıs; Kemalreis-5 deniz otobüsünde bulunduğunu, Avşa'dan hareket ettiklerini, İstanbul'a doğru gittiklerini, Büyükçekmece açıklarında olduklarını, 10 dakika önce bir motorda bulunan şahısların el sallayarak yardım istediklerini, bu durumu gemi personeline söylediğini fakat geri dönen olmadığını bildirmiştir.

Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı tarafından, o esnada Kadıköy açıklarında bulunan görevli Sahil Güvenlik Botuna bahse konu ihbar saat 20.22'de bildirilmiş, söz konusu bot olay mahalline intikale geçmiştir. Sahil Güvenlik Botu, ihbarda belirtilen bölgede ağır deniz hava şartlarına rağmen termal kamera, göz, radar ve dürbün ile yaptığı arama faaliyetinde yardım talebinde bulunan herhangi bir temasa rastlamamıştır. Büyükçekmece ve Gürpınar Polis Merkezleri aranarak herhangi bir kayıp şahıs ihbarı olup olmadığı sorulmuş, herhangi bir kayıp şahıs olmadığı bilgisi alınmıştır. İhbar konusu bölgede seyir yapan diğer teknelerden bilgi alınması kapsamında Türk Radyoya, çağrı yapması hususu talep edilmiştir. İhbarda belirtilen hususları destekleyici bir emare görülmemesi sebebiyle ve olumsuz deniz şartları da göz önüne alınarak gemi emniyetinin sağlanması maksadıyla söz konusu bot saat: 22.40'ta Yenikapı İDO İskelesine aborda olmuştur' denildi.

Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından yapılan açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı:

'18 Ağustos 2014 tarihinde saat 11.40'ta Kumburgaz Kamiloba mevkiinde beş gencin kayıp olduğu, şahısların deniz bisikleti ile denize açılmış olabileceklerine yönelik ihbarın Komutanlığımıza iletilmesini müteakip arama kurtarma faaliyetlerine başlanmıştır. 22 Ağustos 2014 tarihine kadar kayıp olduğu değerlendirilen gençlerin aranması maksadıyla yoğun bir şekilde Sahil Güvenlik Uçakları, Sahil Güvenlik Helikopterleri, Sahil Güvenlik Botları, Dalış Timleri ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait gemilerle Marmara Denizinin yaklaşık yarısını kapsayan bir sahada denizden, havadan ve sualtından arama kurtarma görevleri icra edilmiş olup arama kurtarma faaliyetleri halen devam etmektedir.

Komutanlığımıza ALO-158 ihbar hattı ile yapılan ihbarların büyük çoğunluğunu asılsız ihbarlar teşkil etmesine rağmen Komutanlığımıza 17 Ağustos 2014 tarihinde saat 20.21'de yapılan ihbara olumsuz deniz şartlarına karşın müdahale edilmiş, yapılan aramada herhangi bir bulguya rastlanmamıştır. 17 Ağustos 2014 tarihinde Komutanlığımıza ALO-158 ihbar hattı vasıtasıyla yapılan söz konusu ihbar haricinde herhangi bir kurum veya şahıstan bu konuyla ilgili başka bir ihbar yapılmamıştır. Konuyla ilgili olarak Sahil Güvenlik Komutanlığından bu basın duyurusu haricinde herhangi bir açıklama yapılmamıştır.'

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız