FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu18.47° C / 19° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

SAĞLAM BÖBREĞİ ALAN DOKTORA 9 BİN LİRA CEZA VERİLDİ

İstanbul Adli Tıp Kurumu Genel Kurulu raporunda, tümörlü böbreğinin yerine yanlışlıkla sağlam böbreği alınan ve bir süre sonra akciğere sıçrayan kanser nedeniyle hayatını kaybettiği öne sürülen kadını

11 Ocak 2013 Saat: 12:19
SAĞLAM BÖBREĞİ ALAN DOKTORA 9 BİN LİRA CEZA VERİLDİ
SAĞLAM BÖBREĞİ ALAN DOKTORA 9 BİN LİRA CEZA VERİLDİ

İstanbul Adli Tıp Kurumu Genel Kurulu raporunda, tümörlü böbreğinin yerine yanlışlıkla sağlam böbreği alınan ve bir süre sonra akciğere sıçrayan kanser nedeniyle hayatını kaybettiği öne sürülen kadının sağlam böbreğinin alınmasının, ölümünde etkili olmadığı görüşüne yer verdi. Sanık doktora 9 bin lira para cezası verildi.

Konya'da yaşayan ve 2008 yılında rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan 5 çocuk annesi Gülizar Durmaz'ın böbreğinde tümör tespit edilmesi ve ameliyatta yanlışlıkla sağlam böbreğinin alınmasının ortaya çıkması üzerine, ailesi savcılığa suç duyurusunda bulundu. Doktor İ.N. hakkında şikayetçi olan Durmaz ailesi, sağlık bakanlığı'na da başvurdu. Gülizar Durmaz, 2009 yılında böbrekten akciğere sıçradığı belirtilen kanser nedeniyle yaşamını kaybetti.

Sağlam böbreğin alınması ölümde etkili değilmiş

Savcılık, Durmaz'ın ölüm nedeninin yanlış böbreğin alınmasından kaynaklanıp kaynaklanmadığının ortaya çıkması için dosyayı Adli Tıp Kurumu'na gönderdi.
1. İhtisas Kurulu hazırladığı raporda, Gülizar Durmaz'ın ölümünün böbrek kanseri ve gelişen komplikasyonlar (kanser yayılması) sonucu meydana geldiği sonucuna vardı. Sağlam böbreğin alınmasının ölümde etkisinin olmadığına karar verilmesi üzerine Durmaz ailesi, rapora itiraz etti.

Bunun üzerine İstanbul Adli Tıp Kurumu Genel Kurulu, dosyayı inceledi. Kurul da Gülizar Durmaz'ın ölümünün böbrek kanseri ve gelişen komplikasyonlar sonucu meydana geldiğini, sağlam böbreğinin alınmasının ölümde etkisinin olduğunu gösterecek tıbbi delillerin bulunmadığı sonucuna vardı. Raporda, Gülizar Durmaz'ın ölümü ile geçirdiği ameliyat arasında uygun illiyet bağı bulunmadığı ifade edildi.

Doktora 9 bin lira para cezası

Konya 4. Asliye Ceza Mahkemesi de ortaya çıkan rapor doğrultusunda doktor İ.N'nin, Durmaz'ın yanlış böbreğini almasını, taksirli eylem sonucu organlardan birinin işlevinin yitirilmesinin nedeni olarak değerlendirdi.

Mahkemede, sanığın eyleminin sadece “taksirle yaralama” suçunu oluşturduğu ve bu nedenle 9 bin lira adli para cezası verilmesi kararı verildi. Her iki taraf da kararı, Yargıtay'a taşıdı. Gülizar Durmaz'ın oğlu Selahattin Durmaz annesinin sağlam böbreğini alan doktora verilen 9 bin liralık adli para cezasına çok şaşırdıklarını söyledi. Adeta kendilerinin suçlu ilan edileceğini savunan Durmaz, hukuki mücadelelerine devam edeceklerini dile getirdi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız