FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu19° C / 19° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Dünya

Rusya ile Çin arasındaki enerji ittifakı büyüyor

Doğalgazda gerçekleştirilen 400 milyar dolarlık anlaşma sayesinde Çin ile enerji ortaklığını büyüten Rusya, petrol konusunda yeni anlaşmalarla işbirliğini daha da genişletmeyi hedefliyor.

4 Eylül 2014 Saat: 13:38
Rusya ile Çin arasındaki enerji ittifakı büyüyor
Rusya ile Çin arasındaki enerji ittifakı büyüyor

Çin ile mayıs ayında 400 milyar dolarlık doğalgaz anlaşması yaparak bu ülke ile enerji işbirliğini büyüten Rusya, Çin ile petrol sahaları işletmesi ve arama faaliyetlerinde de yeni anlaşmalar yaparak işbirliğini daha da genişletmeyi hedefliyor.

Son olarak Rus petrol şirketi Rosneft, Çinli enerji yetkililerine, Sibirya bölgesinde sahibi olduğu en büyük üçüncü petrol sahasında hisse sahibi olmalarını teklif etti.

Singapur’da bulunan Rajaratnam Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Asya Enerji Uzmanı Collin Koh Swee Lean, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, Rusya ve Çin arasında büyüyen enerji işbirliğinin iki ülke için de verimli sonuçlar doğuracağını söyledi.

Lean, Batının uyguladığı yaptırımlara Rus ekonomisinin ne kadar daha dayanabileceğinin belirsiz olduğunu vurgulayarak, “Rusya güvenilir bir enerji kaynağı, Çin de enerjiye aç bir ülke. Her iki ülkenin de dünya politikasına bakış açısı benziyor ve ikisi de Şanghay İşbirliği Örgütü üyesi. Dolayısıyla iki ülkenin de birbirine ihtiyacı var” dedi.

Rosneft’in enerji teknolojileri konusunda Avrupa ve ABD’li firmalara bağımlı olduğunu ifade eden Lean, bu ülkelerden Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımlar doğrultusunda artık bu teknolojilerde söz sahibi olmaya başlayan Çin’le işbirliğini bu yönde de geliştirmeye başladığını belirtti.

"Rusya, AB'ye bağımlılığını azaltmaya çalışıyor"

Washington'daki Wilson Center Rusya ve Avrasya Uzmanı Robert Orttung da Rusya’nın enerji ihracatında Avrupa’ya olan bağımlılığını azaltmak için Çin’le işbirliğini arttırmaya çalıştığını söyledi.

Robert Orttung, Rusya’nın, Avrupa’ya olan enerji ihracatı bağımlığını, Çin’e doğru yeni bir bağımlılık yönünde kaydırmaya başladığını belirterek, “Rusya’nın ihracat çeşitliliğini güvenilir hale getirmesi için diğer Asya ülkeleriyle de yeni anlaşmalar yapması gerekiyor” dedi.

AB'nin kullandığı kömürün yüzde 25’ini, ithal ettiği petrolün de yüzde 35'ini sağlayan Rusya'nın kanıtlanmış petrol rezervi 80 milyar varil. Doğalgaz rezervi de 48 trilyon metreküp seviyesinde bulunuyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız