FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu17.45° C / 18° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Romanlar Artık Erken Evlenmeyecek

Romanların erken yaşta evlenmesinin önüne geçilmesi amacıyla başlatılan proje kapsamında eğitim verildi.

16 Kasım 2015 Saat: 10:17
Romanlar Artık Erken Evlenmeyecek
Romanlar Artık Erken Evlenmeyecek

Romanların erken yaşta evlenmesinin önüne geçilmesi amacıyla başlatılan proje kapsamında eğitim verildi.

İzmit Serdar Mahallesi Roman Turizm Kültür ve Sanat Etkinlikleri Dayanışma Derneği ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ortaklığında, İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı’nın destekleri ile başlatılan “Romanlar Artık Evlenmek İçin Acele Etmiyor” projesi kapsamında Roman vatandaşlara eğitim verildi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı AB ve Dış İlişkiler Şube Müdürlüğü tarafından proje aşamasında destek sağlanan eğitim, fuar içerisindeki Sivil Toplum Merkezi(STM)’nde yapıldı.

 

ROMAN VATANDAŞLARA EĞİTİM VERİLDİ

İzmit Serdar Mahallesi Roman Derneği’nce "Romanlar Artık Evlenmek İçin Acele Etmiyor" projesiyle Roman çocukların erken yaşta evlenmelerinin önüne geçilmesi amaçlanıyor. Erken yaşta evliliği önlemek amacıyla Roman gençlerini bilinçlendirmeyi amaçlayan proje kapsamında, STM’de eğitim verildi. Eğitim sosyolog Elin Şehnaz Uysal ve Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Sosyolog Doç. Dr. Hasan Hüseyin Taylan tarafından verildi.

 

ROMAN TELEVİZYONU AÇILIYOR

“Romanlar Artık Evlenmek İçin Acele Etmiyor" projesi eğitimine Roman Federasyonu Başkanı Ahmet Çokyaşar, İzmit Roman Federasyonu Başkanı Ergün Akbulut, Tüm Roman Derneği Başkanı Musa Şirin, Kocaeli Romanlara Hizmet Derneği Başkanı Hasan Şirin ve roman vatandaşlar katıldı. Açılışta konuşan Roman Federasyonu Başkanı Çokyaşar, ‘’Romanlar rol model olmaya devam ediyor’’ diyerek, Roman Televizyonun yakın bir zamanda yayın hayatına başlayacağının müjdesini verdi. ‘’Romanların yüzünü Roman TV’den anlatacağız’’ diyen Çokyaşar, erken yaşta evliliklerin çocukların eğitimini engellediğini, bunun önüne geçilmesi için de bu projenin hayata geçirildiğini belirtti.

 

AKADEMİK ÇALIŞMALAR YAPILACAK

Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Sosyolog Doç. Dr. Hasan Hüseyin Taylan, toplumun önemli bir kesimi olan Romanlarla ilgilenmenin görevleri olduğunu söyleyerek, erken evliliklerin Romanlarda ne durumda olduğunun saptanması ve çözüm yolları konusunda çalışmalar yürüttüklerini belirtti. Romanlarda erken evlilik konusunu gündeme taşımak istediklerini söyleyen Taylan, proje kapsamında eğitimler verilmesinin yanı sıra  seminer, konferans ve çalıştaylar düzenleneceğini, kısa film gösterimi ile fotoğraf sergisi açılacağını, Romanlarla ilgili bir kitap ve akademik makaleler yayımlanacağını ifade etti.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız