FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

az bulutlu17.53° C / 18° C

az bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Siyaset

Resmiyette evet hususiyette hayır

Vatan'dan Murat Çelik seçim sonrası MHP lideri Devlet Bahçeli'nin değerlendirmelerini analiz etti... Erdoğan ile bir araya gelecekler mi?

16 Ağustos 2014 Saat: 11:29
Resmiyette evet hususiyette hayır
Resmiyette evet hususiyette hayır

“Devletin başı olan cumhurbaşkanlığı makamı ile bir sorunumuz olmaz. Resmi işlerde tabii ki bir araya geliriz, görüşürüz. Ama bunların dışında kimse bizden Erdoğan’ın şahsına özel muhabbet beklemesin“

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanı seçildikten sonra muhalefet ile ilişki tartışma konusu oldu. Önce MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli seçimden hemen sonra, “Aday Erdoğan zafer kazanmamış, aldatma ile Çankaya’ya çıkmıştır. Bu şahıs her ne kadar sandıktan çıksa da vicdanlarımızda cumhurbaşkanı görülemeyecek kadar şaibelidir. Demokrasi hırsızlığın aklanacağı bir zemin değildir” ifadelerin kullandı.

İşte bu konuşmadan sonra, muhalefetin Çankaya’nın yapacağı davete katılıp katılmayacağı merak konusu.

Erdoğan: Gelmezlerse...

Konuyla ilgili ilk açıklama Başbakan Erdoğan’dan geldi ve bu konuda ısrarcı olmayacaklarını şu sözlerle ifade etti: “Davetlerimizi yaparız. Bu davetlerimize toplumsal barış çerçevesine icabet ettikleri süre içerisinde biz de 1 kere, 2 kere davetlerimizi yaparız. Bundan önce yaşanan bazı örnekler var ki bu davetlerde 1 kere, 2 kere davet edersiniz. Eğer bu davete icabet edilmezse ondan sonra Cumhurbaşkanlığı makamının mehabetini de korumak durumundayız. Ondan sonra da davet edecek halimiz yok, bunu peşinen söylemek zorundayız.”


‘Özel muhabbet’ yok

Başbakan’ın açıklamasını Bahçeli’ye sorduk. Bahçeli VATAN’a yaptığı açıklamada, “Bizim MHP olarak devlete ve makamlara bakışımız saygımız, herkesin malumu. Burada da yine aynı anlayışla hareket ederiz. Devletin başı olan cumhurbaşkanlığı makamı ile bir sorunumuz olmaz” dedi. Ancak daha sonra şu eklemeyi yapmayı da ihmal etmedi: “Resmi işlerde, protokolün gerektirdiği durumlarda, tabi ki bir araya geliriz, görüşürüz. Ama bunların dışında kimse bizden Tayyip Erdoğan’ın şahsına özel bir muhabbet beklemesin.” Bahçeli böyle bir açıklama yapmasının nedenini ise şöyle açıkladı: “Makama saygımız var ama o makama seçilen kişi 17-25 Aralık süreçlerinde ortaya atılan iddialardan aklanmadığı sürece bizim kendisi hakkında, seçimin hemen ardından yaptığımız açıklamadaki bakışımız aynen geçerlidir.”


Resepsiyona katılmıyor

Bahçeli’nin bu açıklamasından sonra aramızda şu diyalog geçti:

- 12 Ağustos tarihinde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün veda resepsiyonunuza gittiniz. Önümüzdeki ilk davet 30 Ağustos Zafer Bayramı Resepsiyonu. Yeni cumhurbaşkanının davetine icabet edecek misiniz?

“Zannetmiyorum, çünkü Zafer Bayramı’nda Dumlupınar’da olacağım. Dumlupınar Belediyesi bu dönem bizde. Benim kendilerine 30 Ağustos’taki etkinliklere katılma sözüm var. Oraya gideceğim. Bu yüzden köşkün davetine icabet edebileceğimi sanmıyorum.”

- Dumlupınar etkinlikleri gün içinde olacak; resepsiyon ise akşam. Dolayısıyla eğer istesiniz yetişemez misiniz?

“Zannetmiyorum.”

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız