FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

hafif yağmur14.54° C / 14.54° C

hafif yağmur

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Rekor Tazminat

Almanya'dan tatil için geldiği ilimizde, başka bir gurbetçinin kullandığı aracın çarpması sonucu felç kalan gurbetçinin, sürücü hakkında açtığı tazminat davasında bilirkişiler, rekor bir tazminata hükmetti.

16 Ağustos 2014 Saat: 13:17
Rekor Tazminat
Rekor Tazminat

Almanya'dan tatil için geldiği ilimizde, başka bir gurbetçinin kullandığı aracın çarpması sonucu felç kalan gurbetçinin, sürücü hakkında açtığı tazminat davasında bilirkişiler, rekor bir tazminata hükmetti. Kazazedenin maddi zararını ve bakıcı giderlerini hesaplayan iki farklı bilirkişi, manevi tazminat ödemeleri ve işlemiş faizler hariç yaklaşık 6,5 milyon liralık bir rakam belirledi.

Davaya konu kaza 2 yıl önce Kartepe’de meydana geldi. Tatil için Almanya'dan memleketi Kocaeli'ne gelen S.T., Kartepe’de motosikletle gezerken, başka bir gurbetçi N.Ş.'nin kullandığı Hollanda plakalı aracın çarpması sonucu yaralandı. Almanya'da işçi olarak çalışan S.T., hastaneye kaldırılarak bir dizi ameliyat geçirdi. Kaza sonrası ayağa kalkamayan S.T., Almanya'ya geri dönerek tedavisine bu ülkede devam etti. Ancak yapılan tüm tedavilere rağmen S.T.'nin belden aşağısı felç kaldı. Kazayla ilgili Kocaeli Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülen ceza davasında, Adli Tıp Kurumu, S.T.'ye çarpan araç sürücüsünü yüzde 75 oranında kusurlu buldu. S.T.'ye ise yüzde 25 oranında kusur verdi. Para cezasına çarptırılan N.Ş.'nin cezası ertelendi.

YÜZDE 75 KUSUR

Tedavisi devam eden S.T., Sakarya'daki avukatı Özgür Eray Taş aracılığıyla, sakat kalmasına neden olan N.Ş.'nin Hollanda plakalı aracının sigorta şirketi aleyhine, iş göremezlik, bakıcı gideri, Almanya'daki evinin engelli yaşamına uygun hale getirilmesi, fizik tedavi giderleri, tıbbi araç ve gereç ihtiyacı, mutad giderler ve manevi tazminat zararı adı altında Kocaeli Ticaret Mahkemesi'nde tazminat davası açtı. Adli Tıp Kurumu, ceza davasında olduğu gibi, tazminat davasında da Hollanda plakalı aracın sürücüsü N.Ş.'ye yüzde 75 oranında, mağdur S.T.'ye de yüzde 25 oranında kusur verdi.

6 MİLYON 595 BİN 710 LİRA TAZMİNAT

Kocaeli Ticaret Mahkemesi'nde açılan tazminat davasında mahkeme, iş göremezlik ve bakıcı gideri zararının hesaplanması için dosyayı Kocaeli ve İstanbul'da ki iki farklı bilirkişiye gönderdi. Bilirkişiler, Türk hukuk tarihine geçecek rekor bir tazminat hesapladı. Kazazedenin maddi zararlarını hesaplayan bilirkişiler, Almanya'da ki bakıcı gideri için 5 milyon 357 bin 845 TL bakıcı gideri, iş göremezlik zararı için de 1 milyon 237 bin 865 TL'lik rakam belirledi. Bilirkişilerin belirlediği tutar, avans olarak mağdur S.T'ye ödenmiş olunan bedeller, Alman hükümetinin yardım ödemeleri, manevi tazminat ödemeleri ve işlemiş faizler hariç toplam 6 milyon 595 bin 710 lirayı buluyor.

SİGORTA, EVDEN ÇIKABİLMESİ İÇİN ÖZEL ASANSÖR ÜCRETİNİ BİLE ÖDEDİ

Dava devam ederken, Hollanda'da bulunan sigorta şirketi, dava sürecinde S.T.'nin daha fazla mağdur olmaması adına, evinden çıkabilmesi için kişiye özel asansör yapılması bedeli dahil olacak şekilde, avans niteliğinde, 850 bin lira ön ödeme yaptı. Kazanın oluşumunda yüzde 75 kusurlu olan aracın sigortacısının, trafik kazası nedeniyle güvence altına aldığı teminat miktarının manevi zararlar dahil yaklaşık 20 milyon lira olduğu, dava dosyasına gelen poliçe kapsamında tespit edildi.

"MAĞDURLAR BİLGİ SAHİBİ DEĞİL"

S.T.'nın avukatı Özgür Eray Taş, yabancı plakalı araç kazaları ile ilgili olarak mağdurlar yönünden uygulamada bir çok hak kayıplarının olduğunu üzülerek gördüğünü belirterek, mağdur kişilerin bu konuda bilinçli olup haklarını aramaları gerektiğini söyledi. Mağdurların manevi tazminat dahil tüm zararlarını, doğrudan yurt dışında bulunan yabancı sigorta şirketlerinden talep edebileceklerini kaydeden Av. Taş; "Müvekkilimin davası, Türk sigortacılık sisteminin, Avrupa trafik sigorta sistemi karşısında ne kadar yetersiz olduğunu ortaya çıkarmıştır." dedi.

"TÜRK YARGI SİSTEMİNDE HESAPLANMIŞ EN YÜKSEK TAZMİNAT"

Müvekkiline Almanya'da bulunan apartman tipi evinden dışarı çıkıp evine girebilmesi için zaruri ihtiyacı olan harici asansör sisteminin yaklaşık 50 bin Avro tutan bedelinin dahi sigorta kapsamında mağdura ödenmesinin, Avrupa'da insan hayatına verilen önemin ne boyutta olduğunu gösterdiğini anlatan Taş, sistemin diğer bir olumlu yönünün de, hem kazaya uğrayanın hem de kazaya neden olanın dengeli bir şekilde korunması olduğunu dile getirdi. Avukat Özgür Eray Taş, mağdura dava sürecinde haricen ödenmiş olunan yaklaşık 850 bin lira avans dışında hesaplanan, işlemiş faizler hariç 6,5 milyon lira tazminatın, trafik kazaları ile ilgili olarak şimdiye kadar Türk yargı sisteminde hesaplanmış en yüksek tazminat miktarı olduğunu, Türkiye'deki trafik sigorta teminat limitlerinin de, makul primlerle, Avrupa'da olduğu gibi, limitsiz ya da çok yüksek teminat limitleri içerecek şekilde yapılandırılmasının, hem kazaya neden olan hem de mağdurlar yönünden, önemli bir güvence olacağını beyan etti.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız