FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

sisli18.73° C / 21° C

sisli

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Recep Şahin: İzmit Körfezi pırıl pırıl

İSU’nun düzenlediği sempozyumda konuşan Türkiye Belediye Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Recep Şahin, yapılan çalışmalar neticesinde İzmit Körfezi’nin eski kötü görüntüsünden eser kalmadığını söyledi. Şahin, “Körfez ar

10 Mart 2015 Saat: 18:27
Recep Şahin: İzmit Körfezi pırıl pırıl
Recep Şahin: İzmit Körfezi pırıl pırıl

Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü Başiskele’deki turistik bir  Otel’de ‘Akıllı Su Yönetimi Sempozumu’ düzenledi. Toplantıya Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Recep Şahin, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Metroloji ve Standardizasyon Genel Müdürü Prof. Necip Camuşçu, Su Yönetimi Genel Müdürü Prof. Cumali Kınacı, İller Bankası Genel Müdürü Mehmet Turgut Dedeoğlu, Arıtma Tesisleri Daire Başkanı Ünal Bostan ve ülke genelindeki su kanal idareleri temsilcileri katıldı.

 

BAŞARI HİKAYELERİ
3 gün sürecek olan sempozyumun açılış konuşmasını İSU Genel Müdürü İlhan Bayram yaptı. Bayram, “İSU olarak hem Yüksek Tüketim Projesi’ni hem de kurumun yaptığı diğer teknolojik projeleri paylaşalım istedik. Kocaeli Türkiye’nin önemli yollarının kesişim noktası. Metropolün yanındaki yer, sanayi şehri. Geçmişten gelen çok büyük problemleriniz vardı. Bunların hepsini aştık” dedi. Bayram’ın ardından konuşan Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Recep Şahin ise yapılan çalışmalarla İzmit Körfezi’nin bugün geldiği noktayı anlattı. Şahin, “Belediyelerin teknik, sosyal, kültürel işleri içinde su ve kanalizasyon işlerinin önemi var. Çünkü, ağır maliyet gerektiren işler. Su ve atık su ile ilgili güzel başarı hikayeleri var. Bunlar arasında önde geleni İzmit Körfezi’nin pırıl pırıl olması önemli bir husustur. Yaz olsa ayaklarımı sokardım. Büyükşehir ve İSU’ya teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

 

YÜZDE 35 SU KAYBI VAR
Daha sonra söz alan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise şöyle dedi: “En hayırlı hizmet su hizmetidir. İnsanların en önemli ihtiyacını sağlıklı temiz suyun temin edilmesi. Tekrar arıtıp doğal arıtama bırakacaksın yerel yönetimlerin en önemli görevlerinden biridir. Evdeki hanım ve çocuklara dahi hesap veremiyorsunuz. Susuz hiç bir vatandaş ticari kuruluş kalmayacak her yıl kendimizi yeniledik. Bilgi, bilim ve tekniğe önem verdik. Önce alt yapı dedik. Gözümüzü karartarak bu ile girdik. 11 yıldır çalışıyoruz hala eksiğimiz var. Yüzde 35 üzerinde su kaybı var. Buna nasıl su yetiştirebilisiniz ki. Önemli yatırımlar yapmak zorunda kaldık.”

 

ÖRNEK ÇOĞALMALI
Sempozyumdaki son konuşmayı ise Vali Hasan Basri Güzeloğlu yaptı. Güzeloğlu konuşmasında, “Dünya ve Türkiye nüfusu artıyor. Kentleşme artıyor, artan kentleşme ile su tüketimi ve yönetimi öne çıkıyor. İnsanlar yaşam kalitesini üst ölçeğe taşıyor. Yerel yönetimler insana dayalı yönetim anlayışını ön alarak sorunun büyümeden yönetilmesini yerine getirecek sorun üzerinde yoğunlaşması gereken kurumlardır. Her ilin kendine özel dengeleri var. İyi örneklerin çoğaltılması gerekir. İSU’ya geçtiğimiz yıl örnek planlamayla komşu illere kadar uzanan su talebinin karşılaması nedeniyle teşekkür ediyoruz. Başarı örneklerinin çoğalması bu sempozyumum buna katkı sağlamasını diliyorum” ifadelerine yer verdi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız