KOCAELİ
Namaz Vakitleri

İmsak05:21
Güneş06:47
Öğle12:58
İkindi16:16
Akşam18:56
Yatsı20:15
BEKTAS INSAAT
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
FREKANS YENI

KOCAELİ Hava Durumu

yer yer hafif yoğunluklu yağış6° C / 6° C

yer yer hafif yoğunluklu yağış

tuana
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
Kızılkaya

Güncel

Rasat'ın Gezgin Portalı açıldı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, "Geoportal Projesiyle hayata geçirilen Gezgin, RASAT'ın elde ettiği görüntüleri yayınlanacak" dedi.

19 Ağustos 2014 Saat: 15:55
Rasat'ın Gezgin Portalı açıldı
Rasat'ın Gezgin Portalı açıldı

Yerli gözlem uydusu RASAT'ın görüntülerinin son kullanıcıya ulaşmasını sağlayan Gezgin Portalı törenle açıldı.


Bakan Işık, TÜBİTAK Uzay ODTÜ Yerleşkesinde, RASAT'ın uzayda üçüncü yılını doldurması ve Gezgin Portalı'nın açılışı dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Gezgin'in, 3 yıldır başarıyla yörüngesinde görev yapan RASAT'ın elde ettiği görüntüleri yayınlamaya başladığını belirtti. Işık, kamu kurumları ve üniversitelerle paylaşılacak görüntülerin şehir planlaması, ormancılık, tarım ve afet yönetimi gibi alanlarda kullanabileceğini, böylece kurumların uzay teknolojisinden yararlanacağını bildirdi.


Bugün aynı zamanda, ilk milli yer gözlem uydusu RASAT'ın uzaydaki üçüncü yılı olduğunu anımsatan Işık, uydunun 3 yıldır yörüngesinde görevini başarıyla sürdürdüğünü anlattı.


- 6 milyon kilometrekare alan görüntülendi
RASAT'ın yörüngesinde 16 bin 480 tur atarak, toplam 6 milyon kilometrekare alan görüntülediğini bildiren Işık, "Bu da elde ettiği görüntülerle ülkemizi 2 defa kapsadığı ve 3. kapsama dönemi içinde yer aldığı anlamına geliyor. RASAT'ın tasarım, üretim ve test aşamasının tamamının Türk mühendis ve teknisyenler tarafından gerçekleştirilmesi bizim için ayrı bir gurur vesilesi" diye konuştu.


İlk yer gözlem uydusunun getirdiği bilgi ve birikimle 2012'de uzaya gönderilen keşif uydusu GÖKTÜRK 2'nin de yörüngesinde başarıyla görev yaptığını belirten Işık, RASAT'ın 3. yılını tamamlaması ve elde edilen görüntülerin milli ölçekte kullanılmaya başlanmasının başlangıçta belirlenen hedeflere ulaşıldığını göstermesi açısından önemsediklerini kaydetti.


RASAT'ın tamamen yerli üretim uydusu olmasının ayrı bir sembolik anlamı olduğunu vurgulayan Işık, şöyle konuştu:
"Böylece bir anlamda tabularımız ve önyargılarımız kırıldı. Bizim de en gelişmiş teknolojik ürünleri yapabileceğimize dair özgüvenimiz ve cesaretimiz arttı. 1990'larda satın alma yoluyla uzaya uydu gönderen Türkiye, 2000'li yıllarda başladığı yerli uydu yapımını 10-11 yıl içinde tamamladı."
- "Her yer BBG evi gibi gözetleniyor"


Söz konusu projelerin bir başlangıç olarak ileri nesil uzay teknolojilerinin Türkiye'de geliştirilmesine imkan sağlamasının en büyük temennileri olduğunu belirten Işık, şöyle devam etti:


"Uzay endüstrisi alanında dünyada büyük bir rekabet yaşanmakta. Dünyanın gittikçe küçüldüğü, her yerin BBG evi gibi gözetlendiği bir dönemde bilgi, bilişim ve izleme de önemli hale geldi. Bizim açımızdan ise bunun çok stratejik bir durum olduğu açıktır. Çünkü sorunlarla dolu bir coğrafyada yaşıyoruz. Özellikle son gelişmeler bölgesel riskleri ve tehditleri artırdı. Hem güvenliğimiz hem de kalkınma planlarımız açısından uzay teknolojisine ihtiyacımız olduğu su götürmez gerçek. Dolayısıyla RASAT ve GÖKTÜRK 2'deki başarılarımız ülkemiz için çok büyük adımlardır."


Işık, RASAT ve GÖKTÜRK 2'deki yerli üretim teknolojinin ekonomi ve endüstriye büyük bir güç katacağını ve ivme kazandıracağını bildirerek, Bakanlık olarak yerli, teknolojik ve temiz üretim olmak üzere üç ana hedeflerinin olduğunu anlattı.


Ekonomideki yapısal dönüşümü hızlandırmak, katma değeri yüksek ürünlerin artışını sağlamak istediklerini dile getiren Işık, "Böylece ekonomimizin rekabet gücü ve karlılık oranları yükselecek" dedi.


- "Türkiye uzayda 1. lige taşındı"
TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, dünya devletlerinin uzay serüveninin 1950'li yıllarda başladığını, Türkiye'nin ise bu yarışa 2001'de girdiğini söyledi. Altunbaşak, 50 yıl geç kalınmasına rağmen şu ana kadar çok büyük atılım yapıldığını belirterek, "Türkiye uzay konusunda 1. lige taşındı" dedi.


- Yerli haberleşme uydusu projesi
2001'de BİLSAT, 2011'de RASAT ve 2012'de GÖKTÜRK-2 uydusunun fırlatıldığını hatırlatan Altunbaşak, Türkiye'nin yer gözlem uydularıyla ilgili hiçbir problemi kalmadığını anlattı.


Altunbaşak, 1 ay içinde Türkiye'nin ilk yerli haberleşme uydusu projesini başlatacaklarını açıkladı.
Konuşmaların ardından Gezgin Portalı'nın açılışı yapıldı.


TÜBİTAK Uzay Yer İstasyonu'nda RASAT'ın Türkiye üzerinden geçişi gösterildi.
Kamu kuruluşları ve üniversiteler, GEZGİN Portalı'na üye olabilecek ve "www.gezgin.gov.tr" adresinden tüm görüntülere ücretsiz ulaşabilecek.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız