FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur18.87° C / 21° C

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Polis, okul müdürlerini yürütmedi

İlimizde geçtiğimiz gün açıklanan müdür puanlarına itiraz eden ve Kocaeli Valiliği önünde basın açıklaması yapmak isteyen Türk Eğitim Sen Kocaeli Şubesi üyelerini polis yürütmedi.

22 Ağustos 2014 Saat: 15:06
Polis, okul müdürlerini yürütmedi
Polis, okul müdürlerini yürütmedi

 Polis barikatı önünde basın açıklaması yapan eğitimciler kravatlarını çıkarıp yere atarak puanlamada yapılan haksızlığı protesto etti.

İLİMİZDE 214 MÜDÜR

Milli Eğitim Bakanlığı’nın “Milli Eğitim Temel Kanunu İle Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” geçtiğimiz Mart ayında Meclis’ten geçerek Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmelik hükümlerine göre,4 yılını doldurmuş olan müdürlerin görevden alınması kararı çıkmıştı. Bunun sonucunda 4 yıl görev süresi dolan 16 bin yönetici veli, kıdemli öğretmen ve ilçe milli eğitim müdürlerinin de yer aldığı komisyonun değerlendirmesi sonucunda puana göre görevini sürdürmesi ya da ayrılması konusunda karar verildi. 4 yılı dolduran 16 bin yöneticiden 7 bininin okul komisyonları görevde kalmamasına karar verdi. İlimizde ise 300’e yakın okul müdürü görevden alındı. 75 puan altında alan bu yöneticilerin yerlerine yeni biri atanıncaya kadar görevlerini sürdürecekleri belirtilmişti. Yapılan puanlamanın usulsüz olduğunu söyleyen Türk Eğitim Sen Kocaeli Şubesi üyeleri Kocaeli Valiliği önünde basın açıklaması yapma kararı aldı.

ÇEVİK KUVVET YOLU KESTİ

İzmit Ömerağa Mahallesi, Hasan Özcan Sokakta bulunan Türk Eğitim Sen Kocaeli Şubesi binası önünde toplanan eğitimciler Yürüyüş Yolu’nda ellerinde pankart, sendika ve Türk Bayramları ile Rauf Orbay Sokağa kadar yürüdü. Sendika üyeleri burada polis engeli ile karşılaştı. Eğitimcilerin önünü kalkanları ile kesen çevik kuvvet ekipleri Kocaeli Valiliği önünde açıklama yapılmasına için vermedi. Şube Başkan Vekili Yaşar Şanlı ve emniyet amiri arasında uzun süre yapılan pazarlıkta işe yaramadı. Sendika üyeleri yollarının kesinliği alanda basın açıklaması yapmayı kabul etti.

YANDAŞ MÜDÜRE 97 PUAN

İktidar Partisi AKP’yi sert bir dille eleştiren Şanlı “İlimizde dün açıklanan müdür puanlamaları ile birlikte tarihte eşi benzeri görülmemiş bir idareci kıyımına; eğitim-siyaset-yandaş sendika işbirliğinde eğitimin nasıl tekelleştiğine şahit olduk. İdareciliğe otuz yılını vermiş müdürlerimiz başarısız bulunurken meğerse yağcılığı ve yandaşçılığı sendikal bir organizasyona dönüştüren Malum Sen üyesi müdürler ise tüm kriterlere haizmiş. Hatta bu sendikanın il başkanı müdür puanlamalarında “97”almış. Artık susmayacağız ve durmayacağız. Eğitimde yaşanan bu son rezaletten sonra kimse bizden sabır, metanet ve soğukkanlılık beklemesin. Bu adalet ve hak arayışımızın sonu nereye gidecek, bunu hep birlikte yaşayarak göreceğiz. Meydanlarda eylemlerden, mahkeme salonlarına; Yargıtay’dan İnsan Hakları Mahkemesine kadar ne kadar kapı varsa çalacağız. Bunu; adı Adalet ve Kalkınma Partisi olan bir iktidar döneminde, böylesi hırpalanan, ümitsizliğe itilen adalet duygumuzu kaybetmemek için yapacağız” şeklinde konuştu.

MAHKEME SÜRECİ BAŞLAYACAK

Bugünden yasal yollardan hak arama mücadelesini başlattıklarını söyleyen Şanlı, “Önce puanlamalarla kıyıma uğrayan her müdürümüz, bilgi edinme hakkını kullanacak ve kim ne kadar ve hangi kriterlerden puan vermiş onu öğrenmek için sendikamızın hazırladığı dilekçelerle ilgili ilçe mili eğitim müdürlüklerine başvuracaktır. Gelen bilgiler tüm kamuoyuyla paylaşılacak; rezaletin tüm boyutları herkes tarafından görülecektir. Ardından mahkeme süreci başlayacak; Tüm navigasyonlu ilçe müdürleri ve şube müdürleri hakkında suç duyurusunda bulunulacak. Ardından her müdürümüz tek tek kendisine puan veren ilçe yöneticileri ve uygulamanın iptaliyle ilgili dava açacaktır. Türk Eğitim Sen’in dik ve kararlı mücadelesi devam edecek” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız