CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

sisli15.13° C / 16° C

sisli

LEZZET KEBAP DİYARI
darica
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

PKK RESMEN ATEŞKES İLAN ETTİ

KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, Almanyanın Bonn kentindeki Nevruz kutlamasına gönderdiği görüntülü bir mesajla Abdullah Öcalanın çağrısına yanıt verdi. Karayılan, 21 Marttan bu yana ve bu

23 Mart 2013 Saat: 22:35
PKK RESMEN ATEŞKES İLAN ETTİ
PKK RESMEN ATEŞKES İLAN ETTİ

KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, Almanya'nın Bonn kentindeki Nevruz kutlamasına gönderdiği görüntülü bir mesajla Abdullah Öcalan'ın çağrısına yanıt verdi.
Karayılan, "21 Mart'tan bu yana ve bundan sonra biz hareket olarak, KCK, PKK ve HPG olarak resmi ve açık bir şekilde ateşkes ilan ediyoruz" dedi.
Karayılan, şu açıklamalarda bulundu:
2013 Nevruz'u bizler için, hareketimiz için ve tüm halkımız için yeni bir gün oldu. Nevruz'un kendi anlamı zaten yeni gündür. Ama Öcalan bu Nevruz'da yeni bir mesaj verdi. Biz Öcalan'ın bu perspektifini, yeni süreci özgürlük ve demokrasinin yükseltilmesinin yeni adımı olarak görüyoruz. Herkesin de böyle görmesi gerekiyor.


ÖCALAN'IN KARARI BİZİM KARARIMIZDIR
Şimdi herkes, soruyor. Öcalan'ın çağrısına karşı PKK'nin tutumu ne olacak diye soruyor. Şimdi ben tüm hareketimiz adına hareketimizin tutumunu, hepinizin şahitliğinde ve hepinizin önünde açıklıyorum. Öcalan'ın verdiği karar aynı zamanda hepimizin de kararıdır. Biz bu kararı kabul ediyor ve katılıyoruz.


ATEŞKES İLAN EDİYORUZ
Bundan dolayı mesajın açıklandığı gün 21 Mart'tan bu yana ve bundan sonra biz hareket olarak, KCK, PKK ve HPG olarak resmi ve açık bir şekilde ateşkes ilan ediyoruz.
PKK'lılar hiçbir askeri eylem yapmayacaklardır. Türkiye sınırlarında olan askeri faaliyetleri, ateşkes çerçevesinde planlanacaktır. Ama eğer güçlerimize saldırı olursa, elbette güçlerimiz bu saldırılar karşısında kendilerini koruyacaklardır. Bir kere daha saldırılara karşı misilleme hakkımız olacaktır.

Ama eğer, güçlerimize karşı saldırılar olursa, o zaman gerilla güçlerimiz kendilerini koruyacaklardır. Bu dünyevi bir haktır, meşru bir haktır. Uluslararası yasalarda da bu var. Yok eğer kimse güçlerimize saldırmazsa güçlerimizde hiçbir askeri eylem yapmayacaktır. Şimdilik kesinleşen kararımız budur.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız