FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

gök gürültülü hafif yağmurlu18.54° C / 19° C

gök gürültülü hafif yağmurlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Petrol-İş’in 28.Dönem 4. Olağan Başkanlar Kurulu İstanbul’da Toplandı

Petrol-İş Sendikası 28. Dönem 4. Olağan Başkanlar Kurulu, 10 Ekim Pazartesi günü Genel Başkan Ali Ufuk Yaşar'ın açış konuşmasıyla başladı.

16 Ekim 2016 Saat: 10:47
Petrol-İş’in 28.Dönem 4. Olağan Başkanlar Kurulu İstanbul’da Toplandı
Petrol-İş’in 28.Dönem 4. Olağan Başkanlar Kurulu İstanbul’da Toplandı

Petrol-İş’in 28.Dönem 4. Olağan Başkanlar Kurulu İstanbul’da Toplandı

Petrol-İş Sendikası 28. Dönem 4. Olağan Başkanlar Kurulu, 10 Ekim Pazartesi günü Genel Başkan Ali Ufuk Yaşar'ın açış konuşmasıyla başladı.

Başkanlar Kurulu'na, Petrol-İş Sendikası merkez yöneticileri, merkez denetim kurulu üyeleri ve şube başkanları katıldı.

Başkanlar Kurulu'nda ülkedeki güncel siyasi ve toplumsal gelişmeler, emekçileri ilgilendiren başlıklar ve Petrol-İş'in örgütsel gündemleri değerlendirildi.

Genel Başkan Ali Ufuk Yaşar konuşmasına 28. Dönem Başkanlar Kurulu'nun hayırlı olmasını dileyerek başladı.

Yaşar sözlerini şöyle devam ettirdi: “Her seferinde konuya terör ve şehit haberlerinden bahsederek girmek bizi üzüyor ama maalesef ki ülkemizde hem içeride hem dışarıda olmak üzere savaş var. Dün yaşanan menfur saldırıda hayatını kaybeden şehitlerimize, vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza da acil şifalar diliyoruz. Ülke gündemimizi sürekli bu şekilde meşgul eden emperyalist güçlerin bu hesapları inşallah bozulacak. Böyle gündemler nedeniyle kendi gündemimize vakit ayırmak oldukça zor.” dedi.

Daha sonra  Başkan Yaşar, genel kurulu yeni gerçekleşmiş olan ve yeniden seçilmiş olan Bursa Şube Başkanı Erhan Yakışan'ı tebrik etti ve Petrol-İş Bursa Şubesinin örgütlü olduğu Gemlik Gübre'de greve çıkmış olan üyelere selamlarını iletti.

Genel Başkan Ali Ufuk Yaşar : “Ülke gündemimiz yoğun fakat kendi sorunlarımızı da konuşmak zorundayız. En son Bursa Şube Başkanımız Erhan Yakışan ve Dış İlişkiler Servisi Uzmanımız Rıza Köse ile Brezilya'da yapılan IndustriALL Kongresi'ne katıldık. Orada Lula ile birlikteydik, Lula bildiğiniz üzere 2003'ten 2011'e kadar 8 sene boyunca Brezilya İşçi Partisi'nin Genel Başkanlığını yaptı. Ülkeyi iyi yönettiği de söyleniyor. Gerçekten de sosyal farklılıkları gözeten, ABD'nin menfaatleri dışında da hareket eden bir lider. Orada dinlediğim konuşmasında farkettim ki Brezilya'da da Türkiye'de oynanan oyunların aynısı oynanıyor. Artık adını zikretmekten çekinmediğimiz, en büyük emperyal güç olan NATO'nun ve ABD'nin Türkiye'de  oynadığı oyunlarının hepsi orada da oynanıyor. Lula'dan sonra gelen kadın lider Dilma'nın da görevine son verilip yerine ABD destekçisi bir başkan getirildi. Tekrar kendi ülkemize baktığımızda ise yaşanan hain darbe girişiminden sonra uzun vadede iş hayatına dair ciddi  ekonomik sıkıntılar oluşuyor. Bu konuda işyerlerimizin sorunlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunacağız.

Başkan Yaşar daha sonra şunlara değindi: “Türkiye'de neler olup bittiğini tartışmak istemiyoruz, neler olup bittiğini zaten hepimiz yaşayarak görüyoruz. Bu Başkanlar Kurulu'muzda gerçek sorunlarımızı tartışalım istiyorum ve karşılıklı değerlendirmeler yaparak neler yapabileceğimize dair net tavrımızı ortaya koymak istiyorum.

Gemlik Gübre'de biliyorsunuzki 2 aya yakın bir süredir greve çıkıldı. İşverenin tutumu başlangıçtan beri olduğu gibi devam ediyor. 2 ay öncesinde bize “Greve çıkın” diye kestirip atan ve bizi greve çıkaran işverenin bugünde grevden dönme gibi bir niyeti olmadığı kanısına vardık. Bizde buna karşılık olarak boş durmuyoruz. Adana ve Mersin gezimizde Toros Tarım işyerimizdeki sıkıntıyı ele aldık. Amonyum nitrat gübresinin patlayıcı olarak kullanılması, fabrikalardaki işleyişin durması nedeniyle çok  büyük ekonomik sıkıntılar yaşanıyor. Bu nedenle bir dosya hazırladık. Mersin Şube Başkanımız Murat Marangoz'un marifetiyle Milli Savunma Bakanı'mıza illettik ki, Genel Kurmay'a tatmin olabileceği açıklamalar yaparak buna dair önlem alınmasını sağlamak istiyoruz. Biz bunu, istihdamı öne çıkararak yaptık. İstihdamın dışında kullanılması gereken köylünün, ziraat odalarının hiç ses çıkarmamış olması da çok manidar. Bu konuyu ilettiğimizde Milli Savunma Bakanı'da bu konuya değindi. Sadece bizim istihdamı öne çıkararak bir talebimiz olduğunu, köylüden, tarım işletmecisinden, ziraat odalarından hiçbir sözlü talep alınmadığını belirtti.

Bu dosya değerlendiriliyor, önümüzdeki hafta neticelendirilecek. Gemlik Gübre açısından bu bu konu mutlak suretle çok önemli. Çünkü bu konuda bir yaptırım gücüne sahip olacağız, aksi takdirde işverenenin bizimle uzlaşma gibi bir niyeti yok.” dedi.

Türkiye Petrolleri'nde gündeme getirilen uygulamalara karşı bir dosya hazırladığını Türk-İş nezdinde Enerji Bakanlığı'na iletildiğini  belirten Yaşar Türkiye Petrolleri'nin bölünemez, parçalanamayacak kadar büyük bir kuruluş olduğunun altını çizdi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız