FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu25° C / 25° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Petrol-İş bir ilki gerçekleştirdi !

Tüpraş ile toplu iş sözleşmesi imzalayan Petrol-İş sendikası Şube Başkanı Salih Akduman, Tüpraş’ta işçilere ilk kez bayram ikramiyesi aldıklarını ve bunun önemli bir gelişme olduğunu vurguladı.

15 Nisan 2015 Saat: 12:11
Petrol-İş bir ilki gerçekleştirdi !
Petrol-İş bir ilki gerçekleştirdi !

Tüpraş’la toplu iş sözleşmesi imzalayan Petrol-İş Şubesi Başkanı Salih Akduman, dün sendika binasında basın toplantısı düzenleyerek imzalanan sözleşmenin detayları hakkında bilgi verdi. Akduman sözlerine “21 Ocak’tan itibaren Tüpraş’ta yeni dönem sözleşmemizi sürdürdük. 2015 ve 2016 yıllarını kapsayacak sözleşmede 72 ana 1 ek madde üzerinde sözleşme süreci yaşadık. 9 oturum gerçekleştirdik. Kendi içinde bazı zorluk ve mesajları gerildiğimiz zorlandığımız anlarda oldu. İş hayatı sendihal hayatta masada uzlaşmayla bitirilen sözleşme en iyi sözlemedir kuralının gerekli olduğu bilincindeyiz. 9. oturuma kadar tüm idari maddeler üzerinde mutabakatı sağlamıştık. Ücret zamları ve birleştirilmiş sosyal yardım ve uzun zamandır çok arzu ettiğimiz işçilerimizin yıllardır talep ettiği bayram parası kalmıştı” diyerek başladı. 


3 KATI DEĞERDEDİR
Şube Başkanı Salih Akduman, konuşmasının devamında şu vurgulara yer verdi: “Son oturumda 9 saat süren bir görüşme sonunda; ücretlerde ilk 6 ay için yüzde 6,5 zam oranı ile anlaştık. İkinci 6 ay için enflasyon, üçüncü 6 ay için enflasyon artı 0, 75, dördüncü 6 ay için ise enflasyon oranında zam uygulanacak. Açıklanan oranların gerçek enflasyon olmadığını bildiğiniz halde 2, 3 enflasyon var. Türkiye’de her şey buna göre dizayn ediliyor. Bu açıdan baktığımızda aldığımız zam değerli hale geliyor.  3 katı değerde zam oranına ulaştık. Birleştirilmiş sosyal yardım adı altında her ay aldığımız para için de 285 lira olarak yeniden anlaşma sağlandı.”


İLK KEZ BAYRAM PARASI
Akduman, Tüpraş çalışanlarının ilk kez bayram parası alacaklarını vurguladığı konuşmasında,  “Bayram parası her zaman beklenti hayal olarak görülüyordu. Bu dönem çalışanlarımız en çok mutlu edecek söleşmeye yeni yazılmış madde olarak anlam ifade eden bir madde oldu.  Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı’nda  300 TL para verilmesi sözleşmeye girmiş oldu. Gerildiğimiz dönemler oldu. Tüpraş yönetimi iş barışı olarak çalışanların motivasyonu olumsuz etkilenmeyecek şekilde pozisyon aldı. Sendika olarak çalışanlara hayırlı olsun diyoruz. Şu anda imzalanmış en iyi sözleşmelerden biri. Çalışanların da hak ettiğini düşünüyoruz” dedi. Sözleşmen, üzere 3 bin 700 civarında çalışanı ilgilendiriyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız