FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

gök gürültülü hafif yağmurlu18.47° C / 19° C

gök gürültülü hafif yağmurlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Ekonomi

Petkim'in ilk yarı karı açıklandı

Petkim yılın ilk yarısında net kârını 10’a katladı.

13 Ağustos 2014 Saat: 12:09
Petkim'in ilk yarı karı açıklandı
Petkim'in ilk yarı karı açıklandı

Petkim, 2014 yılının ilk yarısında 55 milyon TL net kâr açıkladı. Böylece geçen yılın ilk altı ayına göre net karda 10 kat artış yaşandı.

İlk 6 aylık dönemde 2.44 milyar TL ciro yapan şirketin kapasite kullanım oranı 9 puan artarak yüzde 90’a ulaştı. Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, yılın ilk yarısında pazar odaklı dinamik planlama politikasının sonucu olarak ciro, brüt kar, faaliyet karı ve net kar rakamlarında artışların devam ettiğini söyledi.

Petkim Petrokimya Holding A.Ş. operasyonel verimlilik odaklı çalışmalarının sonucunu almaya devam ederek yılın ilk yarısında net karını 10 kat artırdı. Geçen yılın ilk yarısında 5 milyon TL, yıl sonunda 49 milyon TL net kar elde eden Petkim’in 2014 yılı ilk yarısında 55 milyon TL net kar açıkladı. Geçen yılın ilk yarısında sıfıra yakın net kar marjı yüzde 2,3’e çıktı. Söz konusu dönemde yüzde 27 artışla 2 milyar 443 milyon TL ciro gerçekleştiren şirketin brüt karı 111 milyon TL, FAVÖK rakamı 87 milyon TL oldu. Yılın ilk yarısında üretim yüzde 6 artışla 1 milyon 471 bin tona yükseldi, kapasite kullanım oranı geçen yılın 9 puan üzerine çıkarak yüzde 90 düzeyinde gerçekleşti. Petkim, sadece 2. çeyrekte yüzde 35 artışla 1 milyar 253 milyon TL’lik ciroya imza attı.

Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, yılın ilk yarısında pazar odaklı dinamik planlama politikasının sonucu olarak ciro, brüt kar, faaliyet karı ve net kar rakamlarında ciddi artış elde edildiğini söyledi. Söz konusu dönemde iç piyasada genel petrokimya pazarının aksine Petkim ürünlerine olan talebin arttığını bunun da ciro artışına doğrudan yansıdığını belirten Korkut, sürdürülebilir kârlılık hedefi kapsamında son altı çeyrekte iyi bir trend yakalandığını ifade ederek, “Şirketimizi kâr üreten bir merkez haline getirmeye odaklandık. Bunu da ciddi oranda başardık. Üretimden lojistiğe kadar tüm süreçlerde operasyonel verimliliği ön planda tutarak ve kontrol edilebilen değişkenlere ağırlık vererek karlılığı önümüzdeki dönemde de sürdürmek istiyoruz” dedi.

Sadettin Korkut, Türkiye’nin tek petrokimya hammadde üretim tesisi olan Petkim’de ilk altı aylık dönemde görülen ciro artışı ve net karın yanı sıra esas faaliyet karının da dörde katlandığını kaydetti.

Petkim’de verimliliği sürekli artırmaya yönelik yatırımların devam ettiğini dile getiren Korkut, Türkiye’nin iki numaralı stratejik teşviği kapsamında bulunan Etilen ve PTA fabrikaları kapasite artışı çalışmalarının başladığını söyledi.

Petkim’in gelecek yıl sonuna kadar tamamlanacak diğer 2 yatırımla birlikte daha fazla değer üreten bir şirket haline geleceği bilgisini veren Korkut, şunları söyledi: “Etilen ve PTA fabrikaları kapasite artışı yatırımları bittiğinde üretim kapasitesi yıllık 3,2 milyon tondan, 3,6 milyon tona çıkacak. Gelecek yıl faaliyete geçecek Petkim konteyner limanı ile lojistik alanında gelir elde etmeye başlayacak. İlk fazı 2015 yılı sonunda üretime başlayacak Rüzgar Elektrik Santrali'yle (RES) şirket, enerji verimliliği ve çeşitliliğini de artıracak.”

Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, 2014 yılı ilk altı ayında, önemli üretim bölgelerinde yaşanan politik belirsizliklerin piyasalar üzerinde etkili olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Küresel büyümede gözlenen yavaşlama ve rafineri kapasitelerindeki düşüşlere rağmen, özellikle Kuzey Amerika’da sürüş sezonunun erken başlamasıyla yükselen benzin talebi ve fiyatları, petrol fiyatlarını uzun süre yüksek seyirde tutmuştu. Ancak, Temmuz ayında başlayan aşağı seyirle birlikte ana hammaddemiz nafta fiyatları kısmı olarak düşüş seyrine girdi. Çin ve Asya ekonomilerinin büyüme hızlarındaki düşüş petrokimyasal ürünlerin talebini etkiliyor.Ülkemizdeki ekonomik ve siyasi istikrarın devam etmesinin iç piyasada talebi güçlendirmesini bekliyoruz."

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız