FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu17.45° C / 18° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

PETKİM'deki FETÖ Operasyonundan İzmit'li Firma Çıktı

Ağustos ayı başında PETKİM’de yapılan büyük FETÖ operasyonun altından İzmitli bir firma çıktı. Firma ortaklarından biri tutuklandı

1 Eylül 2016 Saat: 11:20
PETKİM'deki FETÖ Operasyonundan İzmit'li Firma Çıktı
PETKİM'deki FETÖ Operasyonundan İzmit'li Firma Çıktı

15 Temmuz darbe girişimi sonrası terör örgütü FETÖ’ya yönelik başlatılan operasyonların içinde en dikkat çekici olanlarda biride sanayi devi PETKİM’e yapılan operasyondu. 2 Ağustos günü başlatılan operasyonda İzmir Aliağa'da Petkim Petrokimya Holding (PETKİM) yerleşkesi içindeki bazı adreslere operasyon düzenlenmiş çok sayıda isim gözaltına alınmıştı. Temmuz ayında, Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut yurt dışına çıkış yapmak üzere hazırlık yaptığı sırada yakalanmış, yapılan sorgusu ve tahkikat sonucunda FETÖ/PYD terör örgütünün Petkim'de yoğun bir yapılanma içerisinde olduğu tespit edilmişti.

2 Ağustos 2016 günü sabah 06.00'da eş zamanlı 31 adreste yapılan operasyonda üçü yabancı uyruklu olmak üzere toplam 19 şahıs yakalanmış, şahısların ikametlerinde ve iş yerlerinde yapılan aramalarda çok sayıda örgütsel doküman ele geçirilmişti. Soruşturmayı derinleştiren ekipler, PETKİM’de iş yapan taşeron firmaları da gözlem altına aldı. Bu firmalardan biride ES Grup oldu. İzmitmerkezli ES grup firmasının ortakları Şenol Demirbaş ve ağabeyi Erol Demirbaş gözaltına alındı. Demirbaş kardeşlerin PETKİM’in taşeron müteahhiti olduğu belirtildi. Sorgulanan Demirbaş kardeşlerin FETÖ operasyonu kapsamında gözaltına alınan PETKİM üst düzey yöneticileri ile birlikte mahkemeye sevk edildi.

Demirbaş kardeşlerden Şenol Demirbaş tutuklanırken Erol Demirbaş ise adli kontrolle serbest bırakıldı. Edinilen bilgilere göre; PETKİM’in gözaltına alınan eski Genel Müdürü Sadettin Korkut tarafından şirkette taşeronluğa başlayan Es Grup’un daha öncesinde benzer nitelikte ve büyüklükte projelerle ilgili herhangi bir tecrübesi bulunmamakta. Buna karşılık Gülen cemaatine yakınlığını kullanıp Heydar Aliyev Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi inşaatı ile PETKİM’e adımını atan Es Grup, bundan sonra şirket içerisinde iş verilecek firmalar ve personel konusunda Sadettin Korkut ile birlikte en büyük belirleyici etken pozisyonunda bulunuyordu. 1999 yılında İzmit’te bir aile şirketi olarak üç kardeş tarafından kurulan firma, cemaatin Türkiye’deki etkinliğinin artışına paralel olarak büyümeye başladı. FETÖ’nün özelleştirme sonrası kontrolü ele geçirdiği PETKİM’den aldığı ihalelerle gücüne güç katan Es Grup, kurduğu ve başka firmalara devrettiği bazı alt şirketlerle de cemaatle arasındaki para trafiğini yöneterek kamufle etmeye çalıştı. Buna örnek olarak, Es Grup’un, LOTUS ile birlikte kurduğu İzmir Es İnşaat şirketinin hisselerinin tamamını daha sonra LOTUS’a devrettiği, Star Rafinerisi inşaatında bazı işlerin bu firmaya ihale edilmesini sağladığı iddia ediliyor. Es grup, bunun dışında, LOTUS şirketinin teklif verdiği bir taş ocağı ihalesinde geri çekilmesini sağlayarak daha sonra bu ocağı başka bir paravan şirkete aldırıp “sanal maliyet artışı” yaratarak yüksek fiyatlarla üretim ve satış yaptığı, bu sayede elde ettiği karın bir bölümünü de cemaatin Azerbaycan’daki üyeleriyle paylaştığı belirtiliyor. Es Grup’un bu ilişkilerde, Sadettin korkut ile birlikte SOCAR Türkiye’nin eski 1. Başkan Yardımcısı Samir Kerimli’yi kullandığı iddia ediliyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız