FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur18° C / 18° C

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Pazartesi’den İtibaren Ücretsiz Taşıma Sona Eriyor

Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt yapmış olduğu basın açıklamasında,” 11 Nisan Pazartesi günü itibariyle ücretsiz olan 65 yaş ve üstü, engelli ve engelli refakatli olan kişiler araçlarımızdan ücret

6 Nisan 2016 Saat: 13:08
Pazartesi’den İtibaren Ücretsiz Taşıma Sona Eriyor
Pazartesi’den İtibaren Ücretsiz Taşıma Sona Eriyor

Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt yapmış olduğu basın açıklamasında,” 11 Nisan Pazartesi günü itibariyle ücretsiz olan 65 yaş ve üstü, engelli ve engelli refakatli olan kişiler araçlarımızdan ücretsiz yararlanamayacaktır” diye konuştu

Kocaeli Otobüs ve Minibüsçüler Odası Mustafa Kurt ve meslektaşları Beytül Kebap Restoran’da düzenlenen kahvaltılı basın toplantısında bir araya geldi. Kurt yapmış olduğu basın açıklamasında,” 11 Nisan Pazartesi günü itibariyle ücretsiz olan 65 yaş ve üstü, engelli ve engelli refakatli olan kişiler araçlarımızdan ücretsiz yararlanamayacaktır” dedi.


ANKARA’DA TAŞINMIYOR
Kurt konuşmalarına şöyle devam etti: “ Biz minibüsçüler artık mazotumuzu alamaz hale geldik. Artık dayanacak gücümüz kalmadı. 2200 araçla toplu taşıma da 50 yılı aşkın süreden beri mazeret üretmeden sabahın 5’inden gecenin yarısına kadar yağmur çamur demeden çalışıyoruz. Bütün bunları yaparken gerek hükümetin gerekse yerelde büyükşehir meclisinin kanun niteliğinde kararları ile alınarak taşıdığımız ücretsiz seyahat kartları esnafımıza çok ciddi anlamda maddi zararlar vermiştir ki günlük taşıdığımız ücretsiz ve indirimli yolcular bulunmaktadır. Bunların başında 65 yaş ve üstü, engelli ve engelli refakatli olmak üzere diğer ücretsizlerle beraber Kocaeli genelinde bir ayda yaklaşık 1 milyon kişiyi bizler ücretsiz taşırken, Türkiye’mizin başkenti Ankara’da hiçbir ücretsiz vatandaş taşınmamaktadır.Bu kanunla birlikte 65 yaş üstü vatandaşlarımız şoför arkadaşlarımızla karşı karşıya kalmakta ve nahoş olaylar yaşanmaktadır.Ücretsiz binen vatandaşların paralarını bize devlet ödüyor zannediyorlar. 2200 esnafla kentimize ve ülke ekonomisine katma değer, istihdam sağlayan vergisini, sigortasını, bağkurunu zamanında yatıran emek gücü esnafımızın bitme aşamasına geldiği aşikardır.”

 


ÖDEME YAPILMADI
Artık dayanacak güçlerinin olmadığını söyleyen Kurt,” İlimizde 2200 adet toplu taşıma aracının fazla olmasına rağmen Büyükşehir Belediyesi’nin hesapsızca almış olduğu 240 adet aracın 1 Şubat 2016 tarihi itibariyle hatlara konulmasıyla esnafın maliyeti iki kat artmıştır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın 4736 Sayılı Kanun kapsamında şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanan yolcuların yarattığı mağduriyetin giderilmesine yönelik 6637 sayılı kanunla getirilen aylık gelir desteği ödenmesine ilişkin 6 Ocak 2016 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan yönetmeliğin biran önce gerçekleşmesi için İç İşleri, Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunmuştur. Başvuruda konu ile ilgili yaklaşık 3 aylık bir süre geçmesine rağmen ödemeler gerçekleşmemiştir. Bütün bunlara rağmen esnafımızın sukünet içerisinde ücretsiz yolcuları taşımaya devam ettiği verilen tarihte ödeme yapılmadığından dolayı 11 Nisan Pazartesi günü itibariyle ücretsiz olan 65 yaş ve üstü, engelli ve engelli refakatli olan kişiler araçlarımızdan ücretsiz yararlanamayacaktır. Esnafımızın almış olduğu bu karar sonrasında Kocaeli halkımızın bizi anlayışla karşılayacağını temenni ederiz” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız