FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı az bulutlu22° C / 22° C

parçalı az bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Paralel Yapı Operasyonlarında Gözaltına Alınan Hakim ve Savcıların Mal Varlıklarına El Konulacak

Fetullahçı Terör Örgütü'nün başarısız olan darbe girişiminin ardından yürütülen soruşturma kapsamında açığa ve gözaltına alınan hakim ile savcıların tüm mal varlıklarına el konulacak

30 Temmuz 2016 Saat: 09:47
Paralel Yapı Operasyonlarında Gözaltına Alınan Hakim ve Savcıların Mal Varlıklarına El Konulacak
Paralel Yapı Operasyonlarında Gözaltına Alınan Hakim ve Savcıların Mal Varlıklarına El Konulacak
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) başarısız olan darbe girişiminin ardından yürütülen soruşturma kapsamında açığa ve gözaltına alınan hakim ile savcıların tüm mal varlıklarına el konulacak

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından yürütülen soruşturma kapsamında, haklarında gözaltı kararı verilen 3 bin 49 hakim ve savcının mal varlıklarına el konulması talep edildi. İlimizde ise Kocaeli Adliyesi’nden 41, Gebze Adliyesi’nden ise 25 olmak üzere toplamda 66 hakim ve savcının mal varlığına el konulacak.

66 HAKİM SAVCIDAN 43’Ü TUTUKLANMIŞTI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, nöbetçi sulh ceza mahkemesine yapılan başvuruda, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 128. maddesi gereğince, şüpheli hakim ve savcıların taşınmazlarına, ulaşım araçlarına, banka veya diğer mali kurumlardaki her türlü hesaplarına, her türlü hak ve alacaklarına, kıymetli evrakına, ortağı bulunduğu şirketteki ortaklık paylarına, kiralık kasa mevcutlarına ve diğer mal varlığı değerlerine el konulması talep edildi.  Ülke genelinde 3 bin 49 hakim gözaltına alırken ilimizde Kocaeli ve Gebze olmak üzere gözaltına alınan 66 hakim ve savcı gözaltına alınmış Kocaeli Adliyesi’nde 28 Gebze Adliyesi’nde 15 kişi olmak üzere toplamda 43 hakim ve savcı tutuklanmıştı.

128. MADDE NE DİYOR ?

CMK'nın 128. maddesinde "Soruşturma veya kovuşturma konusu suçun işlendiğine ve bu suçlardan elde edildiğine dair kuvvetli şüphe sebebi bulunan hallerde, şüpheli veya sanığa ait; taşınmazlara, kara, deniz veya hava ulaşım araçlarına, banka veya diğer mali kurumlardaki her türlü hesaba, gerçek veya tüzel kişiler nezdindeki her türlü hak ve alacaklara, kıymetli evraka, ortağı bulunduğu şirketteki ortaklık paylarına, kiralık kasa mevcutlarına, diğer mal varlığı değerlerine el konulabilir. Bu taşınmaz, hak, alacak ve diğer mal varlığı değerlerinin şüpheli veya sanıktan başka bir kişinin zilyetliğinde bulunması halinde dahi, el koyma işlemi yapılabilir." hükmü yer alıyor. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız