FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu17.46° C / 18° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Türkiye

Özgecan son ders gördüğü sınıfta karanfillerle anıldı

Çağ Üniversitesi öğrencileri ve öğretim üyeleri, Tarsus ilçesinde öldürülen Özgecan Aslan'ın en son ders gördüğü sınıftaki sıraya fotoğrafını koyup karanfil bıraktı.

16 Şubat 2015 Saat: 14:32
Özgecan son ders gördüğü sınıfta karanfillerle anıldı
Özgecan son ders gördüğü sınıfta karanfillerle anıldı

Çağ Üniversitesi psikoloji bölümü ve farklı fakültelerdeki arkadaşları, Özgecan Aslan'ın en son ders gördüğü sınıfta toplandı.

Arkadaşları, son olarak İngilizce dersi aldıkları sınıftaki sıraya Aslan'ın fotoğrafını koydu, öğrenciler ve bazı öğretim üyeleri karanfil bıraktı. Arkadaşları, Aslan için sınıfa bırakılan taziye defterine duygularını yazdı. Sınıfta, zaman zaman "Yasta değiliz, isyandayız", "Özge için adalet için" şeklinde slogan atıldı.

Aslan'a üniversitede en son gördüğü İngilizce dersine giren öğretim görevlisi İrina Mart, AA muhabirine, olaydan üzüntü duyduğunu söyledi.

Kadına şiddetin her ülkede görülebildiğini ifade eden Mart, şöyle konuştu.

"Bu sadece Türkiye'de olmuyor, her yerde yaşanabiliyor. ABD'de, Ukrayna'da... Kadına karşı şiddet her yerde var. Bununla ilgili bir şeyler yapmak lazım. Burada 20 kişilik çok güzel bir öğrenci gurubu vardı. 18'i kız, 2'si erkekti. Kızlar birbiriyle çok güzel anlaşıyordu. Ders, neşeli ve güzel olsun diye ben sürekli şaka yapmaya çalışıyordum. Özgecan, sakin şekilde oturup, dersi dinlerdi. Çok saygılı ve güzel biriydi."

Suçluların en ağır cezaları almasını istiyoruz

Aslan'ın arkadaşlarından İlkim Esendemir de Özgecan'ı "melek gibi" diye tanımladı. Aslan'ın hiç kimseyle polemiği olmadığını vurgulayan Esendemir, "Kimseye zararı yoktu. Sınıf olarak da ülke olarak da tek isteğimiz, suçluların hapse kapatılmaması, en ağır cezayı almaları. Kimse bu acıyı bir daha yaşamasın, sadece yakınları değil, herkes korkuyor" diye konuştu.

Ayçin Göze de herkesin buraya bir amacı olduğu için geldiğini belirterek, "Bir hayalimiz ve idealimiz vardı. Tabi ki onun da vardı. Özgecan'ın hayallerini elinden alanların en ağır şekilde cezalandırılmalarını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Beyza Çaylı da arkadaşının psikolog olmak istediğini dile getirerek, "Adını duyuracağını söylerdi, duyurdu ama kötü duyuldu. Adı duyulmasaydı keşke. Suçluların en ağır cezayı almasını istiyoruz. Bizim canımız yandı, başkalarının yanmasın" şeklinde konuştu.

Suay Özeroğlu da Aslan'ın sessiz, sakin biri olduğunu aktararak, "Kimseye zararı olmazdı. Hep gülerdi, onun üzgün olduğunu hiç görmedik. Üzgün olsa da dışarı yansıtmazdı. Bu işin arkasını bırakmayacağız" dedi.

İsmi laboratuvara verilecek

Çağ Üniversitesi, Tarsus ilçesinde öldürülen psikoloji bölümü öğrencileri Özgecan Aslan'ın adını, üniversitelerinde yeni kurulan psikoloji laboratuvarına verecek.

Üniversitenin internet sitesinde yer alan "Özgecan'ı Ölümsüzleştiriyoruz" başlığı altındaki açıklamada, Aslan'a yapılan "hunharca" saldırının kınandığı belirtildi.

Özgecan Aslan'ı kaybetmenin derin üzüntüsünün yaşandığı bildirilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Kadına şiddet gibi insanlık dışı olayların sosyal ve psikolojik temelleri ivedilikle tespit edilmelidir. Bu bağlamda üniversitemizin senatosu olarak yeni kurduğumuz psikoloji laboratuvarına 'Özgecan Aslan Psikoloji Laboratuvarı' adını vereceğiz. Böylelikle, onun mesleğine dair hayallerinin yaşatılması ve isminin ölümsüzleştirilmesi kararı alınmıştır. Toplumsal travmaya yol açan bu elim olayın bir daha tekrarlanmaması için bilimin ışığında, saygıya ve sevgiye dayalı adil bir toplum yaratılması için kurumlar ve kişiler, üzerilerine düşen görevi yapmalıdır. Bu vahşeti yaşatan suçluların en ağır cezalarla yargılanacaklarına dair adalete güvenimiz tamdır. Çağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi olarak davaya müdahil olacak ve sonuna kadar takipçisi olacağız. Öğrencimize Allah'tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve milletimize başsağlığı dileriz."

Rektör Bedestenci'nin mesajı

Çağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çetin Bedestenci de yayımladığı mesajda, derin üzüntü içerisinde olduklarını kaydetti.

Türkiye'de kadına uygulanan şiddetin arttığını belirten Bedestenci, "Bu elim olayı şiddetle kınıyor, hiçbir hafifletici gerekçesi olmayan bu vahşeti işleyen gözü dönmüş suçluların en ağır cezalar ile yargılanacağı ve hüküm giyeceği konusunda adalete güveniyorum. Kadına yönelik şiddet vakalarının ivedilikle önüne geçilmesi için acil önlemler alınması gerektiğine inanıyorum. Hepimizin başı sağolsun" ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Ala'dan başsağlığı telefonu

Bu arada, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Mersin'de öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın ailesine başsağlığı diledi.

Bakan Ala, Özgecan Aslan'ın babası Mehmet Aslan'ı telefonla arayarak, acılı aileye başsağlığı dileklerini iletti.

Adliye çalışanlarından protesto

İstanbul'da bir grup adliye çalışanı, üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesini protesto etti.

Anadolu Adalet Sarayı C Blok girişinde toplanan grup üyeleri, "Özgecan için isyandayız" şeklinde slogan atarak, "Yasta değil isyandayız. Özgecan'ın hesabını soracağız" yazılı pankart açtı.

Grup adına açıklama yapan Büro Emekçileri Sendikası iş yeri temsilcisi Derya Seçer, bu ülkede kadınların erkeklerin şiddetine direndiği, boşanmak istediği, yemeğin tuzunu fazla kaçırdığı, bir erkeğin teklifini reddettiği gibi sebeplerle tecavüze uğrayıp öldürülebildiğini söyledi.

Seçer, tecavüz ve cinayet suçunun izahı ve hafifletici sebebi olamayacağını belirterek, "Taammüden işlenmemiş bir versiyonu olamaz. Kaza ile işlenmiş versiyonu olamaz. Yüzde yüz bilinçlidir, taammüdendir. Bu eyleme izahat getirme yolunda en ufak çaba, doğrudan kurbana yönelik suçlamadır. Kadının giyimi, yürüyüşü, saat kaçta nerede bulunduğu, şusu busu hiçbir şeyin izahı olamaz" dedi.

Yargıçlar Sendikası üyesi Anadolu 14. Sulh Hukuk Mahkemesi Hakimi Sevgi Övüç de öncelikle bir kadın ve anne olarak Özgecan'a Allah'tan rahmet, ailesine de başsağlığı dilediğini ifade etti. 

Bu ülkede artık kadının insan olma niteliğini kaybetmeye başladığını söyleyen Övüç, "Kadın ikinci planda, ikinci tür insan değil, insan olarak bile kabul edilmemeye başladı" diye konuştu.

Övüç, Atatürk'ün, "Ey Türk kadını, sen yerlerde sürünmeye değil, omuzlarda, göklerde yükselmeye layıksın' sözünü hatırlatarak, kadına şiddet konusunun abartıldığını düşünen zihniyeti eleştirdi.

Yakalarına Özgecan Aslan'ın fotoğraflarını takan gruptakiler, bir süre alkış tuttuktan sonra dağıldı.

Ulaştırma Çalışanları Memur Sendikası (Ulaştırma Memur-Sen) üyelerinin de aralarında bulunduğu  grup,  Özgecan Aslan'ın öldürülmesini protesto etti.

Atatürk Havalimanı'ndaki Devlet Hava Meydanları İşletmesi önünde toplanan gruptakiler, "Özgecan'ımız Yandı" yazılı pankart açarak, kadın cinayetlerinin durdurulması için çeşitli sloganlar attı.

Siyah giyinmeye destek

Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesini protesto amacıyla dün sosyal medya üzerinden yapılan "Özgecan için siyah giyin" çağrısına İstanbullular yoğun destek verdi. 

Özellikle üniversite ve lise öğrencilerinin katıldığı eyleme, kadınlar kadar erkeklerin de destek verdiği görüldü.

Eylem kapsamında İstanbul'daki birçok üniversitede, karanfiller ve mumlar eşliğinde Özgecan'ı anma töreni düzenlendi.

İstanbul Üniversitesi'ndeki eylemde konuşan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu temsilcisi Özge Doğan, yıllardır kadın cinayetlerine karşı mücadele verdiklerini dile getirerek, "Çok genç bir kadın, vahşice öldürüldü. Onun güzel yüzünü bayrağımız gibi sahiplendik. 8 Mart'a giderken başka Özgecanlar olmasın diye, üniversiteli kadınlar olarak Özgecan'ı sahiplendik. Onun güzel yüzünü bayrağımız gibi taşıyacağız" diye konuştu. 

Belediyeler de eyleme destek verdi

Siyah giyinme eylemine katılan Maltepe Belediyesi çalışanları, cinayeti protesto etti. Belediye çalışanları, "Gönüller içinde ışıksın, ışıklar içinde uyu Özgecan" yazılı fotoğrafları yakalarına taktı.

Beşiktaş Belediye binası önünde de siyah giyinenlerin katıldığı bir sessiz çığlık eylemi gerçekleştirildi. Eyleme katılanlar ayrıca yakalarına mor kurdele taktı.

Kadın avukatlardan tepki

Özgecan Aslan'ın öldürülmesi, Bursa'da çoğunluğu kadın avukatlardan oluşan grup tarafından protesto edildi.

Bursa Adliyesi önünde toplanan grup adına basın açıklaması yapan Bursa Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Nevin Canbaz, Mersin'de hunharca katledilen Özgecan'ın tek suçunun kadın olmak olduğunu söyledi.

Kadına yönelik şiddetin, kadın cinayetlerinin sebep ve sonuçlarını yıllardır defalarca dile getirdiklerini belirten Canbaz, "Devletimiz çağdaş bir sosyal devlet olmanın gereğini yerine getirmeli, bu konuda gerekli olan hassasiyeti göstererek eğitim çalışmaları ve yasal düzenlemeleri yapmalıdır" diye konuştu.

Baro Başkanı Ekrem Demiröz de cinayeti lanetlediklerini belirterek "Kadını yok sayan, onu yok etmeyi kendine hak sayan bir zihniyetin ürünü bu olay.  Buna karşı toplumsal olarak mücadele öngörüyoruz. Sadece polisiye tedbirlerle, cezalarla  çözülebilecek bir şey değil. Öncelikle ailelere büyük görevler düşüyor. Çocuklarına insanlaşmayı, kadına insan olarak bakmayı ve bu tür eylemlerin nasıl bir insanlık dışı bir eylem olduğu anlatılmalıdır" ifadesini kullandı.

Davaya müdahil olacaklar

Eskişehir Barosu Kadın Hukuku Komisyonu üyeleri de Özgecan Aslan'ın öldürülmesini protesto etti.

Komisyon Başkanı avukat Pınar Çelik Arpacı, Eskişehir Adalet Sarayı binası önünde yaptığı açıklamada, kendilerinin artık ölen kız kardeşlerinin arkasından ağlamak istemediklerini belirterek, kadını erkeğe eşit tutmayanların, kadınları erkeklere tabi tutanların bu cinayetin azmettiricileri olduğunu söyledi.

Öldürülen, şiddete uğrayan kadınların giydiği elbise rengini, yaptığı makyajı, geç saatte dışarıda olmasını ölçü alan tahrik indirimi uygulamasına son verilmesi gerektiğini ifade eden Arpacı, Özgecan Aslan'ın tüm dava süreçlerinde davaya müdahil olarak sanıkların en ağır şekilde cezalandırılması için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını kaydetti.

Eskişehir Barosu Kadın Hukuku Komisyonu üyeleri açıklamanın ardından, sosyal paylaşım sitesinde paylaştığı mesaj nedeniyle şarkıcı Nihat Doğan hakkında, Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

Siyah kıyafetlerle protesto

Çanakkale Belediyesi personeli, Özgecan Aslan'ın öldürülmesini protesto etti.

Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar, siyah kıyafetler giyip belediye binası önünde toplanan çalışanlar adına yaptığı açıklamada, "1 kadın müsteşarı olan, 81 ilin sadece 1 kadın valisinin bulunduğu, 81 ilin sadece 2 milli eğitim müdürünün kadın olduğu bir ülkede, kadına, insana saygılı Çanakkale Belediyesinde çalışmanın buruk gururuyla çığlıklarının duyulmasını istediklerini" söyledi. 

"İdam, hadım gibi ilkel, çağ dışı hamaset söylemleri değil, adalet istediklerini" aktaran Ünüvar, "Bilinmelidir ki hiçbir ceza öfke ve acımızı dindiremez. Biz ancak bir daha Özgecanların olmayacağını garanti altına aldığımızda rahat nefes alacağız. Bununla beraber, elbette gideni geri getirmese de geri kalanların bir nebze rahatlaması için, annelerin çocuklarını korkusuzca okula gönderebilmesi için adaleti, evrensel adaleti istiyoruz" dedi.

Ünüvar, adaletin olan olduktan sonra değil, olmadan önce sağlanması gerektiğini belirtti.

Protestoya, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da katıldı.

Ordu

Ordu'da da adliye binası bahçesinde toplanan Ordu Barosu avukatları burada basın açıklaması yaparakÖzgecan Aslan'ın öldürülmesine tepki gösterdi. 

Grup adına açıklama yapan Avukat Ezgi Yücesoy, Özgecan Aslan'ın tek suçunun kadın ve insanca yaşamak olduğunu söyledi. 

Kadına şiddete karşı, kararlı bir devlet politikasına ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Yücesoy, yaşanan olayların kabul edilemez olduğuna işaret etti. 

Antalya

Antalya Barosu Kadın Hakları Kurulu üyeleri, Mersin'in Tarsus ilçesinde üniversite öğrencisi ÖzgecanAslan'ın öldürülmesini protesto etti.

Erkek avukatların da destek verdiği protestoda, avukatlar basın açıklamasının ardından cübbelerini adliye önüne bıraktı

Öğrencilerden protesto

Tekirdağ'da bir grup lise öğrenci, Özgecan Aslan'ın öldürülmesine tepki gösterdi.

Tuğlalı Park'ta toplanan öğrenciler, ellerinde dövizlerle Aslan'ın öldürülmesini protesto etti.

Özge Altuntaş, gruptakiler adına yaptığı açıklamada, kadına yönelik şiddetle ilgili en tehlikeli olgunun, toplumun yanlış algısı olduğunu söyledi.

Türkiye'de her gün kadınların tacize ve tecavüze uğradığını ancak bunların çok az kısmının açığa çıktığını belirten Altuntaş, "Belki binlerce, on binlercesi ise toplumsal baskı ve böyle vakalarda kadını suçlu gösteren erkek egemen zihniyet dolayısıyla gizli kalıyor, üzeri örtülüyor" diye konuştu.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Gülferah Güral, eski Çevre Bakanı Feyzi Aytekin ile vatandaşlar da gruba destek verdi.

Muş Kadın Çatısı Derneği üyeleri, üniversitesi öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesini protesto etti.

Belediye Meydanı'nda bir araya gelen dernek üyeleri, ellerindeki pankartlar sloganlar attı.

Dernek başkanı Nurcan Çetinbaş, yaptığı açıklamada, "Tecavüzün faillerini erkekten ve erkek egemenliğinden soyutlayarak olaya bakamayız. Sokakta, dolmuşta özellikle de hava karardığında tek başına kalmanın tedirginliğini yaşamamış tek bir kadın dahi yok" dedi.

Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD) Başkanı Seda Kaya, yaptığı yazılı açıklamada, kadına ve çocuklara şiddet uygulayana hürriyeti bağlayıcı, tecavüz ve benzeri cinsel suçlara da cinsel yaşamı kısıtlayıcı cezaların verileceği bir yasa beklentisi içinde olduklarını bildirdi.

Çıplak ayakla protesto

Erzurum'da, üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesini protesto eden kadın, soğuk havada çıplak ayakla eylem yaptı.

Özgecan Aslan'ı rüyasında gördüğünü belirten Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Meclis Üyesi Firdes Korkmaz Akova (49), Havuzbaşı Meydanı'na geldi.

Hava sıcaklığının sıfırın altında 13 derece olarak ölçüldüğü kentte, ayakkabılarını ve çoraplarını çıkaran Akova, beton zeminde bir süre bekledikten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Özgecan'ın da mezarında ayaklarının ve bütün bedeninin soğuğu hissettiğini, onun gibi soğuğu hissetmek için böyle bir eylem yaptığını söyledi.

Ceza indirimi uygulanmasın

Gaziantep Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Günay Kaplan, "Toplumun en savunmasız kesimi olan kadın ve çocukların yaşam hakkına yönelen suçlarda ceza indirimi uygulanmamasını istiyoruz" dedi.

Kadın Komisyon Başkanı Kaplan, adliye binasındaki baro salonunda yaptığı açıklamada, kadın cinayetlerinde ve kadına yönelik şiddet olaylarında artış yaşandığını savundu.

Kadın ve şiddet konuları üzerinden yürütülen politikaların yanlış olduğunu öne süren Kaplan, kadınların güven içinde yaşamak istediğini ifade etti.

Bunun için devletin çağdaş bir sosyal devlet olmanın gereğini yerine getirmesi gerektiğine işaret eden Kaplan "Bu konuda gerekli olan hassasiyeti göstererek, eğitim çalışmaları ve yasal düzenlemeler yapmalıdır" diye konuştu.

Adana

Adana Barosu da üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesini protesto etti.

Adliye binası önünde toplanan avukatlar adına konuşan Adana Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Ebru Çatıkkaş, Türkiye'de geçen yılın ilk 11 ayında 270, bu yıl ocakta 27 kadının öldürüldüğünü, 7 kadına tecavüz edildiğini söyledi.

Kadına yönelik fiziksel ve psikolojik şiddetin temelinde, kadını ötekileştiren, ataerkil erkek egemen toplum anlayışının yattığını belirten Çatıkkaş, bu değişmediği sürece saldırıların son bulmayacağını kaydetti.

Samsun

Ondokuz Mayıs üniversitesi'nde (OMÜ) toplanan bir grup öğrenci, Mersin'in Tarsus ilçesinde üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesini protesto etti.

Kurupelit Yerleşkesi'ndeki Yaşam Merkezi'nde bir araya gelen ve kendilerine "Üniversiteli Kadınlar Platformu" adını veren bir grup, Aslan'ın öldürülmesini protesto eden dövizler taşıyıp sloganlar atarak Eğitim Fakültesi önüne kadar yürüdü.

Burada grup adına açıklama yapan Şeyma Özberk, kadınların her yerde şiddete maruz kaldığını belirterek, şunları kaydetti:

"Kimi zaman baba, kimi zaman sevgili, kimi zaman ağabey, koca, sokaktaki herhangi bir erkek. Yani düşman sokakta, evde yatağımızda. Katillerimiz Tarsus - Mersin arasında bir dolmuş seferinde çıktı kız kardeşimiz Özgecan'ın karşısına. Özgecan 20 yaşında bir üniversite öğrencisi. Özgecan, kız kardeşlerinin omuzlarında uğurlandı. Şimdi Özgecan'ın kız kardeşleri katillerden hesap sormak için sokak başlarını tutuyor, adını haykırıyor."

Basın açıklamasının ardından bir süre slogan atan gruptakiler, daha sonra dağıldı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız