FREKANS YENI
ORVELA
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
CAGIN GOZ 222

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur26.11° C / 27° C

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Özdağ: Cengiz Topel’i Umre ve Hac havaalanı yapalım

KOTO Başkanı Murat Özdağ’ın geçtiğimiz ay ilkini düzenlediği “Makro ve mikro plandaki ekonomik verilerin değerlendirildiği basın toplantısının ikincisi oda yönetim kurulu üyelerinin katılımı ile gerçeklerleştirdi.

15 Ekim 2014 Saat: 12:13
Özdağ: Cengiz Topel’i Umre ve Hac havaalanı yapalım
Özdağ: Cengiz Topel’i Umre ve Hac havaalanı yapalım

KOTO Başkanı Murat Özdağ’ın geçtiğimiz ay ilkini düzenlediği  “Makro ve mikro plandaki ekonomik verilerin değerlendirildiği basın toplantısının ikincisi oda yönetim kurulu üyelerinin katılımı ile gerçeklerleştirdi. Başkan Özdağ açıklamalarında “Kocaeli Türkiye’nin ekonomik santralı.  Yerli üretimi arttırmak için yerli üretimi tüketecek çalışmalar yapmalıyız. Faiz indirimine gitmek yerine üreticiye özel faiz indirimler sunmalıyız. Yaklaşık 1 yıldır ekonomi konuşamaz duruma geldik. Yabancı yatırımcılar Türkiye’ye sıcak bakmıyor. Kısa vadeli borçlanmalar dan kaçmamalıyız. Teknolojide Ticaretleşmeye gitmeliyiz. Eğitimin iş dünyasına bırakılmalıyız” açıklamalarında bulundu.

OTOMOBİL PAZARINDA BABA YİĞİTLERE İHTİYACIMIZ VAR 

KOTO başkanı Murat Özdağ’ın Türkiye ve Kocaeli’ne yönelik Türkiye ve Kocaeli’ne yönelik ekonomik değerlendirmesinin yapıldığı toplantıya KOTO yönetim kurulu üyelerinden Yusuf ziya Uludüz, Murat Altun, Şahin Kaya, Semih Barış ve Mehmet Coşkun katıldı. Özdağ özellikle sanayide ihracata dayalı, yenilikçi ve katma değeri yüksek ürünler üretmeliyiz.  Bu sayede kronikleşen cari açık problemini de aşmayı başarabiliriz.  Teknoparklarda üretilen ürünlerin ticari hayata kazandırılması için çalışma yapılmalıdır. İthalatı önleyici ihracatı destekleyici projelere faiz desteği verilmelidir açıklamalarında bulundu.  Özdağ otomobil pazarında baba yiğitlere ihtiyacımız sözlerine değinirken Görüştüğümüz birçok otomobil üreticisi;  1 milyon kişilik pazar olması gerektiğinden ve en az 100 bin araç satmaları gerektiğine değindi.  Bu konuda ÖTV’nin değişkenliğinden de şikâyetçi oldu ve enerji sektöründe yapılan sabit desteğinden (0,78 €) öneminden ve diğer sektörlere uygulanması gerektiğinden bahsetti.

CENGİZ TOPEL’İ UMRE VE HAC HAVAALANI YAPALIM

KOTO başkanı Murat Özdağ açıklamalarında Cengiz Topel’in Hac ve umre Havaalanı yapılması için teklif götürdüğünü ancak yapılan yazışmalarda olumlu bir sonuç alamadıklarını belirterek. Havaalanı pistimizi biraz büyütebilirsek kargo taşımacılığının yanın da haç ve umre havaalanı bize olumlu bir ışık olacaktır dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN ÖNÜNÜ AÇMALIYIZ

Özdağ yaptığı açıklamada inşaat sektöründe mevcut stokları tamamlamak zorundayız. Kocaeli’nde Kentsel dönüşümünü hızlı bir şekilde yapmalıyız. Kocaeli’nde bu altyapı mevcut, Eğer bunu yapmazsak Kocaeli yeşilini kaybetmiş beton yığınına dönmüş bir kent olacak.Mevcut yapı stoğunun önünü açmalıyız dedi.

KOCAELİ HER YIL 70 BİN (BAYBURT NUFUSU KADAR )GÖÇ ALIYOR

Yıllık Bayburt nüfusu kadar göç alıyoruz diyen Özdağ bu da nitelikli iş gücünü düşürüyor. Kocaeli 71.159 göç almış, İstanbul(20.503) – Sakarya(3.525) – Ordu(2.689),  54.172 göç vermiş,İstanbul (15.880) – Sakarya( 3.319) – Ankara(2.574),Net göç=16.417 (kişi)   Net göç Hızı= 9,84, Geçen toplantımızda Kocaeli’nin her yıl Bayburt ili kadar göç aldığından bahsetmiştik. Göç elbette işsizlik sorununu beraberinde getirmektedir. Bu kapsamda KOTOAKADEMİ’de başladığından bu yana 3000 e yakın başvuruya karşılık  60’a yakın eğitim verilmiştir. Bu konuda yaptığımız eğitimlere katılımların her geçen gün artması bizler için umut vericidir. Ülke içerisinden gerçekleşen durum bu iken komşu ülkelerde yaşanan gelişmeleri de yakından takip etmek durumunda olduğumuzu belirtmek istiyorum. Özellikle Suriye’den gelen göçmenler Türkiye’deki tüm illerde olduğu gibi ilimizde ciddi bir rakama ulaşmıştır. Evini, işini ve diğer varlıklarını arkada bırakarak ülkemize yerleşen bu insanların sorunu sadece bizim değil, aynı zamanda uluslararası bir sorundur da. Bu konuda Birleşmiş Milletler gibi kurumların daha fazla destek vermesi gerekmektedir. Rakamlara baktığımızda 4219 kayıtlı ve 1000e yakın kayıtsız Suriye vatandaşı ilimizde bulunmaktadır. Yakın dönemde bu kişilere kimlik verilerek iş hayatına atılımları sağlanacaktır.

KOCAELİN’NDE YATIRIMLAR KENTİN İHTİYACINA YÖNELİK OLMALI

Ülkemizde Ağustos ayında toplam 1 milyon 297 bin 314 toplam çek kullandırılmış ve kullandırılan bu çeklerin tutarı 43 milyon 405 bin 793 TL’dir. İlimizde Temmuz ayında 1031 olan protestolu senet adedi, Ağustos ayında yüzde 20 artarak 1245 rakamına ulaşmıştır. Tutar olarak değerlendirdiğimizde Temmuz ayında 12.166 bin TL olan bu tutar yüzde 0,2 artarak 12.191 bin TL seviyesine gelmiştir. Ağustos ayı toplam ödenen çek adedi 34.335 ve tutarı bin 975.105 TL’dir. Yeni kayıtlar- Kayıt silme Eylül ayında 99 firma kurulmuş olup, 29 firma kapanmıştır. Geçtiğimiz yıl ise aynı ayda 83 firma kurulmuş, 30 firma kapanmıştır. İlk 9 aylık raporlara baktığımızda ise 928 firma kurulup 267 firma kapanmıştır. Yine geçtiğimiz yılın rakamlarına baktığımızda 797 firma kurulup, 240 firma ticari faaliyetlerini sonlandırmıştır dedi. Son olarak  sokak eylemleri yaparak esnafa, tüccara ve ekonomiye, istikrara zarar verici nitelikte hareket eden kişi-grup ve siyasi oluşumları sağduyulu ve sakin hareket etmeye davet ediyoruz.Unutmayalım ki insanlığın dili, dini, ırkı yoktur ve toplumsal barışı bozacak girişimler, başta ülkemizin istikrarı olmak üzere, ekonomiye de ciddi zarar verecektir. Huzur varsa her şey vardır. Huzur yoksa hiçbir şey yoktur.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız