FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu22.53° C / 23° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Yaşam

Otoparklar İçin Yasal Düzenleme Şart

CHP Milletvekili Haydar Akar, cadde ve sokaklardan belediyelerin park parası almaması için meclise kanun teklifi verdi

3 Temmuz 2016 Saat: 16:57
Otoparklar İçin Yasal Düzenleme Şart
Otoparklar İçin Yasal Düzenleme Şart

CHP Milletvekili Haydar Akar, cadde ve sokaklardan belediyelerin park parası almaması için meclise kanun teklifi verdi

CHP Kocaeli Milletvekili ve PM üyesi Haydar Akar, belediyelerin cadde ve sokaklarda uyguladığı otoparklardan ücret almalarının önüne geçilmesi için meclise kanun teklifi verdi. Akar, Belediyelerin yönetmelikleri gerekçe göstererek cadde ve sokaklarda uyguladığı ücretli otoparklara ilişkin birçok yargı kararı olduğunu vurgulayarak uygulamanın kaldırılması ilişkin yasal düzenleme yapılması gerektiğini belirtti.

 

HİÇE SAYIYOR

Mahalli yönetimlerin topladıkları harç paraları ile otopark yapmak yerine bu paraları borç ödemek, festivaller yapmak ve kendi reklamları için kullandığının altını çizen Akar, “Belediyeler yönetmelikleri gerekçe gösteriyor ancak sadece otopark için kullanacağına ilişkin hükümleri de hiçe sayıyorlar” dedi.

 

YARGI KARARI VAR

Akar, Burdur, Ankara, İstanbul ve Kocaeli de cadde ve sokakların ücretli otopark olarak kullanılmasının doğru olmadığına ilişkin yüksek yargı kararlarına rağmen belediyelerin bu uygulamayı sürdürdüğünü belirterek bu konuda acilen bir yasal düzenleme yapılarak önüne geçilmesi gerektiğine dikkat çekti. Konuya ilişkin İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın cevaplaması istemi ile soru önergesi veren Akar yasal düzenleme yapılması için de kanun teklifini Meclis Başkanlığı’na sundu.

 

BELEDİYELERİN GÖREVİ

Akar kanun teklifinin gerekçesinde ’5393 Sayılı Belediye Yasası’nın 14. maddesiyle şehir içi trafik hizmetlerini yapmanın belediyelerin görevi arasında sayıldığına dikkat çekerek, yapılacak yasal düzenleme ile Belediyelerin kamuya açık yerleri otopark olarak işlettirme veya kiraya vermelerinin önüne geçilerek şehir dolayısıyla kamu düzeninin sağlanacağını  ve Belediyelerin asli görevi olan vatandaşlarına olan hizmet ve görevlerini yerine getireceklerini belirtti.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız