FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı az bulutlu20.36° C / 20.36° C

parçalı az bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Otobüsçülere Taşıma Bedeli Geliyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Minibüs ve Otobüs Kooperatifleri ile Antikkapı Restaurant’ta bir araya geldi.

2 Haziran 2015 Saat: 15:19
Otobüsçülere Taşıma Bedeli Geliyor
Otobüsçülere Taşıma Bedeli Geliyor

Programa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, AKP İzmit İlçe Başkanı Ali Korkmaz, Esnaf ve Kefaret Kooperatifi Başkanı Faruk Demir, Otogar Derneği Başkanı Halil Baylam, Minibüs Otobüs Kooperatif Odası Başkanı Mustafa Kurt, İzmit Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Muzaffer Gürfidan, Ticaret Odası 17. Komite Ulaşım Başkanı Sedat Köse ile yönetimi, ve ilimizdeki minibüs ve otobüsçü kooperatif başkanları ile yönetimleri katıldı.

 

65 YAŞ ÜSTÜ

Açılış konuşmasını yapan Minibüs Otobüs Kooperatif Odası Başkanı Mustafa Kurt şunları ifade etti, “Otobüsçülerde seçim çalışmaları olduğu için çoğu arkadaşımız buraya katılamadı. Onlar adına sizlerden özür diliyorum. 7 Haziran’da da malum bir seçim var. İnşallah sizi, seçimlerden sonra daha kalabalıkta ağırlamak isteriz.  Ankara’ya sık sık gelip sizlerle konuştuğumuz 65 yaş üstü, özürlü, engelli ve gazi yakınlarının geri ödenmesiydi. Aldığımız olduğu bir netice ile Aile Sosyal Politikalar ve Maliye ile birlikte yapılan yönetmelikle bunların otobüsçülere geri döneceği belirlendi. Bu konu ile alakalı size ne kadar teşekkür etsek azdır. Bu sorun artık tarihin sayfalarında yerini alacaktır”

 

YÜZDE 8’E İNSİN

“Ankara’da Başbakanımızın taşımacı esnafa müjdeleri oldu. Otobüsçülerin mücadele ettiği fakat kendi lehine tanım ve ÖTV konusu vardı. Bu ÖTV’nin bize bir getirisi olmadığı için bu daha çok ticari taksilere yaradı. Bugün her binen yolcunun yüzde 18 KDV’si devlete ödenmektedir. Elektronik bilet ortamında yolculuk yapanları gösterebiliyoruz. En azından bu belgelendiğimiz öğrencinin yüzde 8’e düşürülmesini istiyoruz. UKOME yönetmeliğine göre kullandığımız araçlarımız da var, bunu uygulamalı olarak göstermek isteriz. Yönetmelik gereği yaşı dolan araçlar konusunda da yardımlarınızı bekliyoruz”

 

ESNAF CİDDİ SIKINTIDA

“Ciddi anlamda araç değişikliğine gidildi. Yönetmelik gereği araç değiştiriyoruz. Esnafımız ciddi anlamda borca girmektedir. En son 200 araç ve tramvay projesi vardır. Biz sabahın 5’inden gecenin 1’ine kadar dünyanın en zevkli ve riskli mesleğini icra ediyoruz. Bizim pazarımız, tatilimiz, bayramımız yok. Her gün 40 bin insanı ücretsiz olarak taşıyoruz. Burada esnaf ciddi bir sıkıntıda. Şunu ifade etmek istiyoruz, belediyenin çark etmediği bir şeyde bize verilen araçlarla kart etmek mümkün değil, 2 bin 200 tane arkadaşımız buradan ekmek yiyor” dedi. Kurt, Bakan Işık’a “Çıkmış olduğunuz 2023 Türkiye hedefinde başarılar diliyoruz” diyerek seçimlerde başarılar diledi.

 

‘AYNILARI ERDOĞAN’A DA YAPILIYOR’

Ardından konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Kritik bir dönemde bu toplantıyı yapıyoruz. 7 Haziran’da sizler bu ülkenin geleceğini etkileyecek seçimi yapacaksınız. Çok partili hayata geçtiği dönemde Türkiye istikrarlı bir yönetimle yoluna devam ettiyse büyük bir yol kat etti. 1950’de Menderes döneminde ülke fakir ülke konumundan gelişen ülke seviyesine geldi. Ancak 1960’da, aynı bugün Cumhurbaşkanımıza yapılan iftiralar gibi Menderes’e son iki yılında da aynıları yapıldı. Öğrencilerin kıtır kıtır kesildiği bir dönem vardı. Bugün yapılanlarla 55 sene önce yapılanlar arasında en küçük bir fark yoktur. Menderes’i iki bakanı ile birlikte astılar. Ne oldu Türkiye bir şey mi kazandı? Millet sandığı ilk gördüğünde cevabını verdi” dedi.

 

MİLLİ EKONOMİ VE SANAYİ

Milli sanayi ve ekonomi konusunda Necmettin Erbakan’a büyük haksızlıklar yapıldığını söyleyen Bakan Işık, “Erbakan hoca milli sanayi için mücadelesini verirken takunyacı ve yobaz olarak gösterilmişti. Ama şimdi aynı çevre ‘Erbakan Hoca ne kadar büyükmüş’ diyor. Niye bu kadar düşmanlık yaptılar, çünkü o milli ekonomi ve sanayiye inanıyordu. Tıpkı bizim inandığımız gibi” dedi.


BANANE DEMEDİK

Güneydoğu’da vatandaşlarımıza ‘Bu köyden HDP dışından partilere oy çıkmasın’ diyenler, batıda barış güvercini oldular. 7 Haziran seçimlerine giderken birileri yine koalisyon hayali peşinde. Ama siz otobüsçü esnafının bu oyunları göreceğinizi umuyorum.  7 Haziran’da da tercihiniz en iyi şekilde kullanacağınızı düşünüyorum. Sizlerle yakın çalışma içinde olduk. Sizin meselelerinize ‘bana ne’ demedik. Zaman zaman büyük problemlerimiz oldu ama onları konuşarak çözmenin gayreti içinde olduk.

 

TAŞIMA BEDELİ BAKANLIK’TAN

En büyük problem ise ücretsiz taşıma konusuydu. Bu adaletsiz bir uygulamaydı. Toplu taşımanın yoğun olarak bulunduğu sizleri mağdur etti. 65 yaş üzeri insanımızı, engellimizi, gazimi ücretsiz taşıyacağız dediysek taşıyacağız. Ama bunun esnafımıza ödetmeye hakkımız yok. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız ile çalışmalar yaptık. Bakanlık taşıma bedellerinizi, belediyelere yatıracak. Siz de bunları belli sürelerle alacaksınız” 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız