KOCAELİ
Namaz Vakitleri

İmsak05:21
Güneş06:47
Öğle12:58
İkindi16:16
Akşam18:56
Yatsı20:15
BEKTAS INSAAT
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
FREKANS YENI

KOCAELİ Hava Durumu

sisli7° C / 7° C

sisli

tuana
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
Kızılkaya

Güncel

Ortak Girişimcilik Modeli Minibüsçüyü Umutlandırdı

Minibüsçülerin eylemi sonrasında Büyükşehir ve Minibüsçüler Odası sorunun çözülmesi için çalışmalara başladı.

1 Şubat 2016 Saat: 19:17
Ortak Girişimcilik Modeli Minibüsçüyü Umutlandırdı
Ortak Girişimcilik Modeli Minibüsçüyü Umutlandırdı

Minibüsçülerin eylemi sonrasında Büyükşehir ve Minibüsçüler Odası sorunun çözülmesi için çalışmalara başladı. Her iki taraf da artık “Ortak girişimcilik modeli” üzerinde ciddiyetle çalışmaya başladı. Model, gün sonunda toplanan hasılatın pay edilmesini içeriyor

İlimizdeki minibüsçü esnafı geçtiğimiz Cuma günü Kocaeli Büyükşehir Belediyesi önünde bir eylem yaparak, belediyenin devreye soktuğu 240 yeni otobüse tepki göstermişti. Eylem sırasında minibüsçüler sorunun biran önce çözülmesi için Büyükşehir Hizmet Masası’na dilekçelerini iletmişti. Yapılan eylemler sonrası sorunun çözülebilmesi için Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası yetkilileri bir dizi toplantı gerçekleştirdi. 


FORMÜL ÇALIŞMASI 
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın ve Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkan Mustafa Kurt ile bazı yetkililerin hazır bulunduğu toplantılarda bazı formüller üretilmeye başlandı. İlk toplantılarda iki model üzerine çalışıldı. Üzerinde tartışılan kooperatiflere ‘ortak havuz’ oluşturma ve tüm minibüslerin Büyükşehir Belediyesi tarafından kiralanması formülü yapılan görüşmeler sonrası gündemden düşürüldü. 


TOPLANTILAR SÜRECEK 
Yapılan son toplantıda ise “Ortak girişimcilik modeli” isimli bir model üzerinde görüşmelerin devam etmesine karar verildi. Hem Büyükşehir hem de Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası yetkilileri Almanya’nın Münih kentinde uygulanan “Ortak girişimcilik modeli” üzerinde ciddiyetle çalışmaya başladı. Bu modelin hayata geçirilip geçirilmeyeceği ise yapılan bir dizi toplantı sonrası belli olacak. Ortak girişimcilik modeline göre hem Büyükşehir’in otobüslerinin hem de minibüsçülerin kazandığı paralar gün sonu adaletli bir şekilde pay ediliyor. Bu projenin hayata geçmesi için hukuksal sorunların aşılması konusu incelemeye alındı. 


MÜNİH’DEKİ MODEL 
Ortak girişimcilik modelinin akla yatkın olduğunu ve umutlandıklarını belirten Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkan Mustafa Kurt, “İlk başlarda konuştuğumuz ‘ortak havuz’ ve ‘kiralama sistemi’nden vaz geçtik. Şuan ortak girişimcilik modeli üzerine çalışıyoruz. Bu model Almanya’nın Münih kentinde uygulanan bir yöntem. Bu yöntemin uygulana bilmesi için önümüze çıkabilecek hukuksal sıkıntıları tespit edip bunu aşmaya çalışacağız. Biraz ortak havuz formülüne benziyor. Önümüzdeki günlerde Büyükşehir Belediyesi yetkilileriyle toplantılarımız devam edecek. Yüzde 80 bu formül üzerinde anlaşırız diye düşünüyorum” dedi. 


MATEMATİK ORTADA 
Zaten sıkıntılı olan minibüsçü esnafının yeni alınan otobüslerle iyice sıkıntı yaşayacağını belirten Oda Başkanı Mustafa Kurt şunları söyledi: “Kocaeli’de 2 bin 200 minibüs var. Günde 650-700 bin kişi yolculuk ediyor. Büyükşehir’in otobüsleri devreye girince bizler günde ortalama 150-200 yolcu taşıyabileceğiz. Minibüsçü esnafının evine ekmek götürebilmesi için günde en az 400 yolcu taşıması gerekir. Bu işin matematiği çok açık. 65 üstü konusu nedeniyle bizim canımız yanıyor. Biz minibüsçü esnafları daha hiçbir yasal düzenleme yokken 2006 yılında Büyükşehir Meclisi’nde alınan bir kararla 65 yaş üstü mağdur olan insanları, engellileri ücretsiz taşımaya başlamıştık. Hiç tepki göstermedik. Severek taşıdık. 


BAŞKAN ESNAFIN YANINDA 
Ama şimdiki durum çok farklı. Ben zengin olan bir minibüsçü görmedim. Bizim mücadelemiz ekmek mücadelesidir. Yere düşen ekmeği nasıl yerden alıp başımızın üstüne koyuyorsak aynı öyle. Minibüsçü esnafının çoğunun bankalara borcu var, senedi var. Hepimiz borç ödüyoruz. Ama artık bu sorunun çözüleceğine inanmaya başladık. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da her zaman esnafın yanında olan bir insan. Bunu biliyoruz. Ortak girişimcilik modeli üzerinde anlaşacağız ve bir protokol imzalanacağına inancım tam.”

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız