FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

sisli18.73° C / 21° C

sisli

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Organ Nakli Dine Aykırı Değil

Beyin Ölümü Tanısı ve Donör Bakımında Yeni Ufuklar Sempozyumu’nda konuşan KOÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Zafer Cantürk, “Çoğu vatandaşımız organ naklinin dine aykırı olduğunu düşünüyor. Gerek biz, ger

17 Şubat 2016 Saat: 11:08
Organ Nakli Dine Aykırı Değil
Organ Nakli Dine Aykırı Değil

Beyin Ölümü Tanısı ve Donör Bakımında Yeni Ufuklar Sempozyumu’nda konuşan KOÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Zafer Cantürk, “Çoğu vatandaşımız organ naklinin dine aykırı olduğunu düşünüyor. Gerek biz, gerek dini kurumlar organ nakinin İslam’a uygun olduğunu anlatmalı” diye konuştu

İlimizde doku ve organ bağışı ile organ nakli konusunda farkındalık yaratmak, hastanelerde doku ve organ bağışı sayısını arttırmak, hekimlerde de konuyla ilgili farkındalık yaratmak amacıyla Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından dün bir  Hotel’de “Beyin Ölümü Tanısı ve Donör Bakımında Yeni Ufuklar Sempozyumu” düzenlendi. Sempozyuma İstanbul Bölge Koordinasyon Merkezi Başkanı Dr. Ali Demirel, Türk Yoğun Bakım Derneği’nden Doç. Dr. Tuğhan Utku, KOÜ Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Zehra Nur Baykara ile Yaşam Koçu Rana Kaplan konuşmacı olarak katıldı.


KOÜ’YE TEŞEKKÜR
Sempozyumun açılış konuşmasını gerçekleştiren Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Şenol Ergüney, “Neler yapabileceğimizi konuşup karar vermek adına üç ayda bir bilimsel sempozyumlar düzenliyoruz. Sempozyumların düzenlenmesi noktasında Kocaeli Üniversitesi’nden çok ciddi destekler alıyoruz. Bu sempozyumlar bizim meslek yaşantımızı ileri götüreceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.


BİR ÇOK ŞEY DEĞİŞECEK
Sözlerini devam ettiren Ergüney, “Ülkemizde artık ağlık çok ciddi bir noktaya geldi. Hastanelerimizde teknoloji sorunu yaşamıyoruz. Fakat baktığımız zaman belirli konularda çok geride olduğumuzu görüyoruz. Bunlardan biri de hiç kuşkusuz organ nakli konusu. Sabah bu rakamlara göz attım. Ülkemizde 20 binin üzerinde böbrek, 6 binin üzerinde kalp nakli, 2 binin üzerinde karaciğer yine 2 binin üzerinde kornea nakli bekleyen hastalarımız var. Bu konuyu hep beraber sahiplenirsek 1 yıl içinde organ nakli konusunda çok daha iyi noktalara geleceğimizi düşünüyorum” dedi. 


ORGAN NAKLİ İSLAM’A
AYKIRI DEĞİL

KOÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Zafer Cantürk, “Organ nakli ihtiyacı ülkemizde oldukça üst bir seviyede. Ülkemizde 30 bin civarında organ bekleyen hastamız var. Bu sayı gitgide artıyor. Bununla birlik bağış oranı da artsa da bir takım yetersizlikler olduğunu biliyoruz. Bu çabalarımız da bağış sayısını arttırmaktır. Hekimlerimizin de bu noktada yetersiz bilgiye sahip olduğunu görüyoruz. Bu açığı kapatmak istiyoruz. Vatandaşa organ naklini iyi anlatmalıyız. Organ naklinin bizim ve dini kurumlar tarafından dinle çelişmediğini anlatmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız