FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu18° C / 18° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

ORGAN NAKİLLERİNDE 2012 VERİLERİ

Kocaeli Üniversitesi Organ Nakli Koordinatörü Dr. Şebnem Efendi,organ naklinin istatistiksel verilerini açıkladı. Dr. Şebnem Efendi, Türkiyede organ bağışı oranının yetersiz olması dolayısıyla nakil s

4 Ocak 2013 Saat: 17:01
ORGAN NAKİLLERİNDE 2012 VERİLERİ
ORGAN NAKİLLERİNDE 2012 VERİLERİ

Kocaeli Üniversitesi Organ Nakli Koordinatörü Dr. Şebnem Efendi,organ naklinin istatistiksel verilerini açıkladı. Dr. Şebnem Efendi, Türkiye'de organ bağışı oranının yetersiz olması dolayısıyla nakil sırası bekleyen hastaların hayatını kaybettiğini belirterek, nakil için en önemli kısmın organ bağış yapılması olduğunu söyledi.


Kocaeli Üniversitesi Organ Nakli Koordinatörü Dr. Şebnem Efendi, Sağlık Bakanlığı tarafından listelenen organ nakilleri içinde 2012 verilerini açıkladı.

Kocaeli Üniversitesi Organ Bağışı Koordinatörü Şebnem Efendi Türkiye'de organ bağış oranının çok az olmasından yakınarak canlıdan canlıya nakillerin sadece 4. dereceden akrabalara kadar verilmesi nedeniyle sıkıntıların yaşandığını belirtti.

Efendi, Sağlık Bakanlığı tarafından listelenen nakiller içinde 2012 verilerine dayanarak yaptığı açıklamada, "Bekleme listelerine böbrek için kaydettiğimiz hasta sayısı 3 bin 723, Türkiye genelinde 19 bin 531 hasta böbrek nakli için sırada bekliyor. " ifadesini kullandı.

Türkiye'nin her yerinde organ bağışı merkezlerinin olduğunu ve organ bağışı yapıldıkça tıkır tıkır işleyen bir sistem olduğunu belirten Efendi, son olarak " Biz Kocaeli Üniversitesi olarak şuan sadece böbrek nakli yapıyoruz. Diğer organ bağışlarını da alabiliyoruz. Organ nakli bir ekip işidir. "diye konuştu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız