FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

az bulutlu15° C / 15° C

az bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Eğitim

Öğrenciler zorla imam hatip liselerine yönlendirilmiyor

Milli Eğitim Bakanı Avcı, "İmam hatip okullarında çok boş kontenjanlar varmış, biz oraları doldurmak için hiç istemeyen öğrencileri yönlendiriyormuşuz gibi bir algı oluşturuluyor. Bu, yanlış bir algıdır" dedi

7 Ağustos 2014 Saat: 17:22
Öğrenciler zorla imam hatip liselerine yönlendirilmiyor
Öğrenciler zorla imam hatip liselerine yönlendirilmiyor

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, AA muhabirinin "öğrencilerin, 2014 yılı Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) tercihleriyle ilgili" sorularını yanıtladı.

"Kamuoyunda öğrencilerin tercih yaptıkları okula girememeleri halinde, istemedikleri halde evlerine en yakın imam hatip okullarına girmek zorunda kalacakları yönünde bir algı var. Bu doğru mu?"sorusu üzerine Avcı, gerek veliler, gerekse de öğrencilerin kılavuzdaki bilgiler doğrultusunda bu yerleştirmelerin nasıl yapılacağını bildiklerini söyledi.

Konuyla doğrudan ilgisi olmayan ve konunun ayrıntısını bilmeyen kişilerin yanlış algı oluşturmaya çalıştığını vurgulayan Avcı, şöyle konuştu:

"Onun için, bu yerleştirme işlemlerinin nasıl yapılacağını hatırlayalım: Öğrenciler şu anda gitmek istedikleri ortaöğretim kurumları, yani gitmek istedikleri liseler için tercihlerini yapıyor. Öğrenciler bu tercihlerini yaparken önce A listesinden 15 tane okul seçiyorlar. Kendi puanlarına ve yüzdelik dilimlerine bakıyorlar; girmek istedikleri, tercih ettikleri okulların geçmiş yıllarda hangi yüzdelik dilimlerinden, hangi puanlarla öğrenci aldığına bakıyorlar ve ona göre kendilerince en uygun olan 15 okulu işaretliyorlar. Öğrenciler şu anda A listesinden 15 tane okulu seçiyorlar, burada hiç bir sınırlama yok. Her öğrenci, kendi durumuna uygun olarak Türkiye'nin herhangi bir yerindeki, herhangi bir okulu işaretleyebilir veya kendi yakın çevresinden, kendi arzu ettiği okul türünden, kendince uygun gördüğü 15 okulu işaretleyebilir.

Diyelim ki öğrenci, bu işaretlediği 15 okuldan hiçbirine giremiyor, puanı onlardan herhangi birisine yerleşmesine yetmiyor. O zaman bu ihtimale binaen, biz bütün öğrencilerimize diyoruz ki siz eğer ilk tercihiniz olan bu 15 okuldan birine yerleşemezseniz, B listesinde okul türlerimiz var, 6 tane okul türü var. Bu okullar; fen lisesi, sosyal bilimler lisesi, anadolu lisesi, anadolu meslek lisesi, anadolu imam hatip lisesi ve çok programlı lise... Diyoruz ki sen A listesindeki 15 tercihinden birisine yerleşemezsen, B listesindeki bu altı okul türünden hangisine yerleşmek istersin? Bu okul türlerinden 4 tanesini işaretle. Böylece bize şunu demiş olacaksın: 'Ben 15 tercihimden birisine yerleşemezsem, beni yakın çevremdeki bu 6 okul türünden şu 4 okul türünden birine, kontenjanı müsait olan birine gönder.' Biz de tercih yaptığın 3 ilçede, işaretlediğin 4 okul türünden hangisinde sana uygun bir boşluk, kontenjan varsa seni oraya otomatik olarak yerleştirelim. Dolayısıyla eğer öğrencinin ilk 15 tercihinde anadolu imam hatip lisesi yoksa veya çok programlı lise yoksa o okullara gitmeyecek demektir. Altı okul türü arasından kendi işaretlediği dört okul türü arasında da anadolu imam hatip lisesi yoksa oraya da gitmeyecek. Yani anadolu imam hatip lisesi işaretlemezse o okula gitmeyecek."

"Kaydını alıp istediği okula müracaat edebilecek"

Nabi Avcı, ayrıca öğrencilerin, kayıtlar yapıldıktan sonra, eğer okullarda hala kontenjan boşluğu varsa, daha önce kaydını yaptırdığı okuldan kaydını alıp, daha çok tercih ettiği ve boş kontenjanı olan bir okula da müracaat edebileceğini söyledi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız