CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu18.47° C / 19° C

parçalı bulutlu

LEZZET KEBAP DİYARI
CAGIN GOZ 222
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

‘OĞLUM BAK GİT’ DAVASINDA KARAR

Bir temizlik işçisi ile çocuk arasında geçen Oğlum bak git polemiği ve sonrasında yaşanan süpürgeli dayak şov, mahkemeye taşınmış ve olayın kahramanlarından olan temizlik işçisi hakkında hapis istemiy

4 Mart 2013 Saat: 12:45
‘OĞLUM BAK GİT’ DAVASINDA KARAR
‘OĞLUM BAK GİT’ DAVASINDA KARAR

Bir temizlik işçisi ile çocuk arasında geçen 'Oğlum bak git' polemiği ve sonrasında yaşanan süpürgeli dayak şov, mahkemeye taşınmış ve olayın kahramanlarından olan temizlik işçisi hakkında hapis istemiyle açılan davanın 2. Celsesinde karar çıktı

Gölcük'de yaşanan olayda, küfür ettiği için bir çocuğu uyaran temizlik işçisi Selçuk Kahraman, çocuğun üzerine gelmesi ve tartışmayı sürdürmesi nedeniyle elindeki süpürge ile başından yaralamıştı.Olayda yaralanan Yasin K. isimli çocuk ve ailesinin şikâyeti üzerine görüntüler incelenmiş ve Gölcük Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianame ile Temizlik işçisi hakkında dava açılmıştı. Olayla ilgili davanın 2. Celsesi dün Gölcük Sulh Ceza Mahkemesinde görüldü.

HAPİS İSTEMİYLE DAVA AÇILMIŞTI
Cumhuriyet savcısının hazırladığı iddianamede; belediye temizlik işçisi şüpheli Selçuk Kahraman'ın, 11 Mayıs 2012'de temizlik yaptığı sırada, Gölcük Ali Paşa Caddesi'nde mağdur Yasin K.'nın (17) arkadaşıyla uygunsuz konuştuğunu görmesi üzerine uyardığı, Yasin K'nın da bunun üzerine, temizlik işçisi Kahraman'a 'sinkaflı' sözler söylemesi üzerine, Kahraman'ın, mağdurun haksız tahriki altında temizlikte kullandığı ağaç saplı süpürge ile mağdura bir kez vurarak Yasin K'yı yaraladığı kaydedildi. Yasin K'nın bu olaydan dolayı şüpheli Kahraman'dan şikâyetçi olduğu, şüphelinin alınan savunmasında suçunu inkar ettiğine dikkat çekildi. İddianamede, şüpheli Kahraman'ın olayda kullandığı süpürgenin TCK'nın 54. Maddesi uyarınca el konulması da istendi. Kahraman'ın TCK'nın 'kasten yaralama' suçunu düzenleyen 86/2, 3-e maddeleri uyarınca 2 yıldan 5 yıl arasında değişen hapisle cezalandırılması talep edildi. Şüphelinin söz konusu suçu ağır tahrik altında işlediği ifade edilerek, şüpheliye 1,5 yıldan 3 yıl 9 aya kadar hapis cezası verilmesi talep edildi.

TANIKLAR DİNLENDİ
İddianameyi kabul eden Gölcük Sulh Ceza Mahkemesi'nde dün görülen duruşmanın 2. celsesine Temizlik İşçisi Sanık Selçuk Kahraman ve avukatı Nuray Korkmaz ile Yasin K’nın avukatı İbrahim Ulufer katıldı. Olayla ilgili olarak olay sırasında orda bulunan Yasin K’nın arkadaşları ve çevredeki diğer yaşı küçük çocukların ifadeleri dinlendi. Olayda videoyu çektiği öğrenilen Y.S.A (15)isimli çocuğun olay tarihinde sesler duyduğunu ve olay yerine gittiğinde temizlik işçisi ile yasinin tartıştığını gördüğünü, kendisine diğer arkadaşlarının video çek demesi üzerine görüntü çektiğini söylediği öğrenildi. Ardından olay görüntüsü izlendi. Taraflar aleyte olan ifadeleri kabul etmediklerini söyledi.

BEN UYARDIM O ÜZERİME GELDİ
Esasa ilişkin son istem ve savunmaları soralan mağdur vekili Av. İbrahim Ülfer önceki beyanlarını tekrar ederek sanığın cezalandırılmasını talep etti. Tutuksuz yargılanan Selçuk Kahraman ise “ Ben uyardım. O üzerime geldi. Bu olay bu nedenle gerçekleşmiştir. Suç işleme kastım veya yaralama kastım yoktu” beraatımı istiyorum” dedi Sanık avukatı Nuray Korkmaz’da suç unsurlarının oluşmadığını belirterek müvekkilinin beraatını istedi.

PARA CEZASI ALDI ERTELENDİ
Mahkeme dosya ile ilgili kararında Sanık Selçuk Kahraman’ın Yasin K.’yı kasten yaralama suçundan 120 gün adli para cezası ile cezalandırılmasına, bu suçu silahtan sayılan süpürge sapı ile işlediği için cezasının arttırılarak 180 gün adli para cezasına çarptırılmasına, sanığın eylemi mağdurdan gelen haksız bir fiilin meydana getirdiği hiddetin etkisinde işlemesinden bu cezasının 45 gün adli para cezasına indirilmesine, yine duruşmadaki iyi hali nedeniyle cezasının indirilerek günlüğü 20 liradan 27 gün adli para cezasına çarptırılmasına karar verdi. Toplamda 740 lira adli para cezası alan Selçuk Kahraman’ın, mahkeme daha önce suç kaydının bulunmaması ve duruşmadaki izlenimlerinden sanığın ileride bir daha suç işlemeyeceği kanaat getirerek cezasının ertelenerek hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

AİLESİ DIŞARI ÇIKAMIYOR
Duruşma çıkışı sinirli olan Selçuk Kahraman “bir şey söylemek istemiyorum. Tamam, artık bitti” dedi. Babası Mustafa Kahraman İse “ Adalete güveniyoruz. Tamam artık bitti. Bu olay neden bu kadar büyüdü bilemiyorum. Ancak oğlum ve ailesi çok etkilendi. Dışarıya çıkmakta zorlanıyorlar. Çocukları ve eşi evden dışarı adım atamıyor” şeklinde konuştu. Olayla ilgili olarak çekilen filmin yapımcısı tarafından yapılan ev teklifini neden kabul etmedikleri sorusuna ise Mustafa Kahraman “ Evi bize şartlı verdi. 10 yıl boyunca oğlumu kullanmak istedi. Tapuyu vermeyecek oğlumu 10 yıl boyunca istediği gibi kullanacaktı. Bu nedenle kabul etmedik. Yoksa tabiî ki eve ihtiyacı var” dedi.

OLAYIN GEÇMİŞİ
Gölcük'de temizlik işçisi Selçuk Kahraman ile kendisini elindeki kemerle taciz eden 17 yaşındaki Yasin K. arasındaki ''Oğlum bak git'' diye başlayan diyalog ve süpürgeli dayak görüntüleri, sosyal paylaşım sitelerinde en fazla izlenen görüntüler arasında yer almıştı. Medya da geniş yer bulan olay nedeniyle 'Oğlum bak git' yazılı tişörtler dahi piyasaya sürülmüştü. AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış dahi, kendisine İslam'a hakaret eden kitap vermek isteyen Hollandalı ırkçı milletvekiline tepki olarak 'Oğlum bak git' diye tepki göstermişti.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız