FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı az bulutlu20.36° C / 20.36° C

parçalı az bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

ÖDP’de Yeni Başkan Kaya

ÖDP’nin 8. Olağan Genel Kongresi’nde mevcut başkan Osman Bahçeci bir daha aday olmadı. Kongrede tek aday olan Uğur Kaya başkan seçildi

14 Şubat 2016 Saat: 18:57
ÖDP’de Yeni Başkan Kaya
ÖDP’de Yeni Başkan Kaya

ÖDP’nin 8. Olağan Genel Kongresi’nde mevcut başkan Osman Bahçeci bir daha aday olmadı. Kongrede tek aday olan Uğur Kaya başkan seçildi

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) İl Örgütü 8. Olağan Genel Kongresi’ni ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş’ın katılımıyla Alternaif Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi. Kongreye DSP İl Başkanı Hayati Özzeren, Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Milletvekili Ali Haydar Konca, HTKP İl Başkanı Barbaros Tantan ve parti üyeleri katılım gösterdi.

 

TİYATRO GÖSTERİSİ

Program Sakarya Kazım Koyuncu Kültür Merkezi Tiyatro Topluluğu’nun sergilediği politik eleştiri konulu oyunun sergilenmesi ve ÖDP İl Örgütü’nün çalışmaları ile ilgili sinevizyon gösterisinin ardından divanın kurulması ile devam etti. 1 dakikalık saygı duruşunun ardından eski başkan Osman Bahçeci konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıktı.

 

HAKÇA BİR DÜZEN

Kongreye katılımcıları selamlayan Bahçeci şunları söyledi: “Tiyatro topluluğu ülkemizde yaşanan durumu çok iyi sergiledi. Genel kongremiz ülkenin kaotik ortamında gerçekleşmektedir. Ülkede uygulanan politikalardan hiçbir emek grubu memnun değildir ve görünen o ki saldırılar artarak devam edecektir. Peki, biz devrimciler ne istiyoruz? Kardeşçe ve hakça bir düzende yaşamak istiyoruz. Bu amaca ulaşabilmemiz için halkla temaslarımızı güçlendirip kendi aramızdaki rekabeti ortadan kaldırabilmemiz gerekiyor. Devrimcilik kendi iktidarını terk edebilme yeteneğidir. 

 

SOKAĞI ÖRGÜTLEMELİYİZ

Faşizm ayrım yapmadan hepimize birden saldırmaktadır. Eylem alanlarımız sınırlandırılıyor, politik eleştirilerimiz hakaret kabul edilerek soruşturmalar açılıyor ve cezalar uygulanıyor. AKP iktidarı artık devletleşmiştir ve devletin tüm güçlerini biz muhaliflerin üzerine saldırı aracı olarak kullanmaktadır. Bu anlayışa karşı mücadele edebilmek için kolektif bir şekilde sokağı örgütlememiz gerekiyor. Söz, yetki ve kararın halkın olduğu bir düzenin varlığını halkımıza anlatmamız gerekiyor. Sokağı örgütlemek demek yalnızca basın açıklaması gerçekleştirmek değildir. Örneğin ramazan ayında komşumuza iftar vakti bir tas çorba verebilmektir. Dini sömürü aracı olarak kullanan gruplara karşı ancak bu bilince ulaşarak örgütlenebiliriz.”

 

 

ZEMİNİ GÜÇLENDİRME

Sonrasında konuşan ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş, “Tüm devrimci geleneğimizden gelen arkadaşlarımıza ve teşekkür ediyor ve onların mücadelesinin önünde saygıyla eğiliyorum. Aşkın ve devrimin partisi 20. yılında tüm alanlarda mücadeleye devam edecektir. Elbette eksikliklerimiz olmuştur ancak ideolojik manada bir yanlışlığa düştüğümüzü düşünmüyorum. 13 Mart’ta 20. yılımızda gerçekleştireceğimiz 8. Genel Kongre’de asıl konu ÖDP 20. yılında ne yapacaktır. Buna öncelikle bir yanıt bulmamız gerekiyor. ÖDP’nin birinci görevi Haziran Hareketi’ni büyütmek güçlendirmek ve bir halk hareketine çevirebilmektir. Örgütlenmemizi haziran meclisi olarak ülkenin küçük büyük köy, ilçe her alanında sürdürebilmemiz gerekiyor” diye konuştu. 

 

GERİCİ ANAYASA VE LAİKLİK

Taş son olarak şunları söyledi: “Biliyoruz ki Erdoğan sokaklarda başkanlık sistemini anlatacak. Biz de ona karşılık Erdoğan’ın istediği bu sistemin hukuka aykırılığını insanlara anlatmalıyız. Şuan zaten fiili bir başkanlık rejimi vardır ancak Erdoğan bunu yasal hale getirmek istiyor. Bunun için tartışmaları yeni anayasa yapmak üzerinden yürütmektedirler. 1980 Anayasası’nı değiştireceğini söyleyerek demagoji yapmaktadırlar. AKP’nin getireceği anayasa 12 Eylül anayasasından farklı değildir. O anayasayı değiştirebilmesi için kendisine verilen yetkilerin sınırlanması gerekmektedir. Zaten 12 Eylül anayasasının en temel özelliği yürütmenin en güçlü yapı olması ve serbest piyasa düzenini en vahşi şekilde yaşanmasını sağlamaktır. Erdoğan’ın istediği anayasa bunların hiç birine karşı değil aksine bu yetkileri daha da güçlendirmeye yönelik unsurlar barındırmaktadır. Mücadele alanlarımızın ikincisi ise laikliktir. Laikliği kazanmamız gerekiyor. Artık laikliği korumak gibi bir durum söz konusu değildir. Çünkü laiklik zaten ortada yoktur. Laikliği kazanmak adına gerici tüm kurumlarla mücadele etmemiz gerekiyor.”

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız