FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu23.47° C / 24° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Sağlık

OBEZ ÇOCUK AİLENİN SUÇU MU?

Çocuklarda görülen şişmanlık onları yalnızca tombul, sevimli çocuklar yapmıyor. Hayat boyu sürecek problemleri beraberinde getiriyor. Şimdiden kalp damarlarına bile zarar verebiliyor. Büyüklerin hastalığı olarak bilinen kolesterol, diyab

5 Ağustos 2014 Saat: 15:31
OBEZ ÇOCUK AİLENİN SUÇU MU?
OBEZ ÇOCUK AİLENİN SUÇU MU?

KESİNLİKLE AİLENİN SUÇU

 

Prof. Dr. Hilal Mocan Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı

 

* Çocuğun obez olması kesinlikle ailenin suçudur. Çocuğun genetik yatkınlığı olsa bile kazandırılacak doğru beslenme ve hayat alışkanlıkları ile bu kırılabilir.

 

* Çocuğun sağlıklı beslenmesi daha anne karnında başlıyor. Doğduktan sonra anne sütü ile yeterli beslenen çocuklarda obezite düşüyor. Daha sonra ev yemeği ile beslenen çocuklarda da şişmanlığa daha az rastlanıyor. n Aile bilinçli değilse genetik yatkınlık olmasa bile çocuklar obez oluyor. Aileye şekeri, tuzu ve katkı maddelerini kesmelerini öneriyorum, sonradan öğreniyorum ki eve cips ve kola alıyorlar. Böyle çocuk yetiştirilmez. Bu onların suçu...

İZ DE DİKKAT EDİN

 

* Özellikle bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde sorun büyüyor. Bugün neredeyse her 100 çocuktan 20 tanesi şişmanlık sınırında.

 

* Aşırı kilolu çocukların, normal kilodaki çocuklara göre ileride obez olma riskleri de daha büyük. Bebeklik döneminde obez olanların yüzde 80’i yetişkinlikte de obez oluyor. Çocuklarımıza kötü miras bırakmamak için kilomuzu dengede tutmalıyız.

BÜYÜK DEDELER BİLE KABAHATLİ

 

Prof. Dr. Hülya Günöz Çocuk endokrinoloji uzmanı

 

* Bunu suç olarak ifade etmek doğru değil. Ancak anne babanın bu konudaki negatif katkısı çok büyüktür.

 

* Şişmanlık genleri birkaç nesil taşınabilir. Sadece anne baba kilolu olmayabilir. Anneanne dede de kilolu olabilir ve çocuk bu geni onlardan almış olabilir


DOĞUMDAN ÖNCE...

 Hamilelikte aşırı kilo alan annelerin çocuklarında kilo problemi görülmesi de yüksek ihtimaldir. Anne sütü çok önemli. Bebeklikte yeteri kadar anne sütüyle beslenemeyen çocukların kilolu olma riski bulunuyor. Hamilelikten itibaren anneler çocuklarının sağlığını düşünmeli. Bebekler, mümkün olduğu kadar anne sütü ile beslenmelidir

8 SAAT UYUSUN

 Aile bireylerinin çocuğuna uyku saatleri konusunda belli bir disiplin kazandırması önemlidir... Çocuğun geç saatlere kadar uyanık kalması obeziteyi artırır.

TÜRK MUTFAĞI İYİDİR

 Çocuklukta sadece yemek yemeyi kabul etsin diye onun isteği doğrultusunda karbonhidrat ağırlıklı yemekler verilmesi ve fast food’a yönlendirilmesi yetişkinlikte kilo problemine neden olan faktörlerden biri. Çocuk Türk mutfağına alıştırılmalı. Ama anne sürekli “Tabağını bitirmeden kalkma” dememeli.

AÇ KALMASIN

 Genç kızlar için, zayıflık artık güzellikle eşdeğer. Şok diyet ve açlık rejimlerinin yaşı 11-12’lere kadar düştü. Bu da ilerideki yaşlarda görülen obezitenin en büyük nedeni. Anneler sağlıklı beslenerek çocuklarına örnek olmalı. Kız çocuklarını iyi takip edin. Küçük yaştaki çocukların sıkı diyetler yapmasına izin vermeyin!

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız