FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu22.53° C / 23° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Nobel Barış Ödülü Türk Halkına verilsin

İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın, 2017 yılı Nobel Barış Ödülü'nün Türk halkına verilmesi için girişimde bulunacaklarını söyle

29 Temmuz 2016 Saat: 10:48
Nobel Barış Ödülü Türk Halkına verilsin
Nobel Barış Ödülü Türk Halkına verilsin

15 Temmuz akşamı yaşanan kanlı darbe girişimi, sokağa dökülen vatandaşların direnişiyle engellenmişti. Olaylarda 250'ye yakın kişi hayatını kaybederken yüzlerce kişi de yaralanmıştı. Darbenin Onurlu Türk halkı tarafından önlendiğini belirten İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın, 2017 yılı Nobel Barış Ödülü'nün Türk halkına verilmesi için girişimde bulunacaklarını söyledi.

RS FM'de yayınlanan Burası Türkiye programına katılan Mustafa Aydın şunları söyledi:

‘TÜRK HALKININ YAPMIŞ OLDUĞU BU ÇALIŞMALAR ANLATILMALI'

"Türk milletinin özgürlüğü ve demokrasisi için, gelecek nesillere bırakacakları bu emanet için kendi canlarını ve özgürlüklerini nasıl feda ettiklerine baktığımız zaman bütün Nobel Barış Ödülü sahibi olan kurum ve insanların çok üzerinde bir fedakarlık yaptığını görüyoruz. Bu çaba, bu irade ve bu düşünce burada kalmamalı bütün dünyaya duyurulmalı. Türk halkının yapmış olduğu bu çalışmalar anlatılmalı. Burada bir kutsal hareket meydana gelmiştir. İnsanlar demokrasi ve özgürlük adına tankların önüne yatmışlardır. Türk halkını bu çalışmalarından dolayı İstanbul Aydın Üniversitesi olarak Nobel Barış Ödülü'nü almaya hak ettiğini düşünerek aday göstermeye karar verdik."

Nobel Komitesi'ne Eylül ayında başvuracaklarını anlatan Dr. Mustafa Aydın, bu çalışmaları akademik olarak, başka bilgiler, belgeler, filmler ve olayları anlatarak destekleyeceklerini de söyledi. Nobel Barış Ödülü'nü sadece kişilerin değil kurumların veya grupların da alabileceğini hatırlatan Aydın şöyle devam etti:

"Ödül aslında bir semboldür. İstanbul Aydın Üniversitesi'nin bu çabayı bu iradeyi ortaya koymasının temel amacı Türk halkının ne yaptığını dünyaya duyurulmasıdır. Türk halkının göstermiş olduğu bu irade ve çabanın arkasında ne olduğunu ne için Türk halkının kendini feda ettiğini ne için halkın sokaklara döküldüğünü ne için bu halkın hala sabahlara kadar nöbet beklediğini biz dünyaya duyurmak zorundayız. Halk olarak, STK'lar olarak ve üniversiteler olarak bu çabaya sahip çıkmamız gerekiyor."

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız