FREKANS YENI
ORVELA
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
CAGIN GOZ 222

KOCAELİ Hava Durumu

sağanak24° C / 24° C

sağanak

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Nevzat Doğan; "İzmit Tramvay Projesi Ameliyat Gibi Kolay Değil"

İzmit Belediye Meclisi’nin Eylül ayı toplantısı bugün Nevzat Doğan başkanlığında yapıldı

6 Eylül 2016 Saat: 18:29
Nevzat Doğan; "İzmit Tramvay Projesi Ameliyat Gibi Kolay Değil"
Nevzat Doğan; "İzmit Tramvay Projesi Ameliyat Gibi Kolay Değil"

İzmit Belediye Meclisi’nin Eylül ayı toplantısı bugün Nevzat Doğan başkanlığında yapıldı. Çoğunluğu imar konularından oluşan 16 maddenin görüşüldüğü meclis toplantısının açılış konuşmasını yapan Doğan, 9 Eylül’de yapılacak Tarımsal Ürünler Fuarı ve Hayvan Pazarı’nın açılışı ile 10 Eylül’de 4’ncüsü yapılacak Paşa Yağlı Güreşleri’ne meclis üyeleri ile İzmit halkını davet etti. Kocaeli Eğlence Yerleri Derneği (KEYDER) üyeleri de meclis toplantısını balkondan takip etti.

Doğan, ilimizden 110 kişilik gazeteci heyetinin 5-20 Ekim tarihlerinde Balkan ülkelerine yapacakları geziyle ilgili, “Masraflarını kendileri karşılamaları üzerine Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti, yurtdışı gezisi talep etti. Yurtdışında 15 Temmuz darbe girişimini yurtdışında anlatmalarının etkili olacağını düşünüyorum.” dedi. 

Toplantıda 1000’den fazla üyesi olan Türk Dünyası Belediyeler Birliği’ne üye olunması, belediye başkanıyla birlikte bir asil ve bir yedek üye seçilmesiyle ilgili müdürlük teklifiyle ilgili yapılan oylamada, asil üyeliğe AK Partili Aykut Bozkurt, yedek üyeliği de CHP’li İlker Ulusoy seçildi. 

“15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Anıt Parkı”
Meclis toplantısında, İzmit Belediyesi’nin Keban Belediyesi ile kardeş şehir olmasıyla ilgili müdürlük teklifi incelemek üzere komisyona havale edilirken, İzmit Topçular Mahallesi Gazanfer Bilge Bulvarı ile Melis Sokak arasında yapılması planlanan park alanına “15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Anıt Parkı” isminin verilmesiyle ilgili müdürlük teklifi oy birliği ile kabul edildi.

“Bizim görevimiz değildir, Kaymakamın vereceği karardır” 

İzmit Belediyesi’nin Fevziye Camii tuvaletlerinin vatandaşa daha iyi hizmet bedelinin yapılacak kiralama ile beraber ihaleyi alacak kiracı tarafından yapılması şartıyla 8 yıl süreyle kiraya verilmesiyle ilgili komisyon teklifi ve İzmit Ömer Türkçakal Bulvarı’nda bulunan 41 Burda AVM’nin zemin kat giriş kısmı Koza Meydan Kuru Havuz bölgesinde iskan alındıktan sonra Ekolojik Pazar kurulmasıyla ilgili komisyon raporu da oy birliğiyle kabul edildi.

CHP’li Ercan Umutlu’nun görevinden alınan Cumhuriyet Mahallesi’nin durumuyla ilgili soruna cevap veren Muhtarlar Masası Sorumlusu da olan Meclis üyesi Mehmet Çetin, Cumhuriyet Mahallesi muhtarının durumuyla ilgili “Bizim görevimiz değildir, Kaymakamın vereceği karardır” dedi. 

CHP’li Uğur Koştur, tramvay projesi çerçevesinde aksaklıklar yaşandığını söyledi. Koştur, “Büyükşehir Belediyesi sayacında tramvayın bitirilmesi için 150 gün kaldığı görülüyor. Okulların açılmasından sonra trafik keşmekeşliği daha da artacak, bununla ilgili İzmit Belediyesi olarak önlem alınıyorum mu? Esnaf kan ağlıyor, sinek avlıyor, iflas noktasına geldi.” dedi. Koştur, Doğu Kışla da, olumsuz durumların yaşandığını önlem alınması gerektiğini söyledi. 

"Tramvay projesi ameliyat gibidir"
Tramvay Projesinde sıkıntılı sürecin yaşandığını bildiklerini belirten Doğan, “Müteahhidin istenilen hassasiyette olmaması bizi de üzüyor, İnanılmaz takibe rağmen sıkıntı yaşanıyor. Ulaşım daha güzel olsun isteniyor. Müteahhitler arzu edilen titizlikte çıkmıyor. Tramvay projesi ameliyat gibi kolay değil, ameliyat canlı canlı yapılıyor. Kolay değil. Esnafımızın sıkıntılı olduğunu bende görüyorum. Ben dolaşmıştım, gene dolaşacağım. Büyükşehir Belediyemizde bu işi dert edip uğraşıyorlar. Her toplantıda bu konuyu gündeme getiriyoruz. Biz, İzmit Belediyesi olarak pansuman yapıyoruz. Bu ameliyat bitecek dikişleri alıp tertemiz olacak. Ne güzel oldu diyeceğiz. Gecikme olduğu kesin. 
12 ayrı noktada yoğun çalışma yapıldığını belirten aynı zamanda Büyükşehir Belediye Bakan Vekili de olan İzmit Meclis üyesi Özak, çalışmayı uzatan alt yapının yeniden ele alınıp düzeltilmesi nedeniyle biraz uzadı. Büyük kısmı tamamlandı. Süresi içinde bitirilmesi için gayret ediliyor. Yoğun tempoda çalışa devam ediyor.” dedi. 

“Kocaelispor’u hep birlikte destekliyoruz"
Gayretlerinin Kocaelispor ve Birlikspor’un 1’nici lige çıkmasını arzu ettiklerini belirten Doğan, “Kocaelispor’u hep birlikte destekliyoruz. Kocaelispor’a desteğimiz oldu; devam edecektir. Tabii ki, kanunlar içinde destek olacağız.
AK Parti il Başkanının, eğlence sektöründeki esnaflarla ilgili olumsuz bir tavırları olmadığını söylediğini belirten CHP’li İzmit Belediye Meclis üyesi İbrahim Güçlü, “Yasalara uygun işletme açmışlar, devlete ait yükümlülüklerini yerine getiriyorlar. Vermeyecekseniz açık açık söylensin”dedi.

"Bir kez daha gündeme getirilmesin, cevap vermeyeceğim”

Doğan, eğlence yerleriyle ilgili yaptığı çalışmaları şöyle anlattı, “2014 seçimleri hemen ardından Vali, Büyükşehir Belediye Başkanı dönemin il başkanına Barlar sokağıyla ilgili çözüm üretmemiz gerektiğini söyledik. Benim isteğimle Büyükşehir Belediyesinde toplantı oldu. Barlar Sokağı’ndaki durumun şehrimize yakışmadığını, sıkıntılar olduğunu, çözüm bulunması şehir dışına çıkarılması daha başka bir yer gösterilmesini daha düzgün turistik olarak değerlendirilecek bir olmasını önerdim. Benim sorumluluk alanımda değil. Biz sadece ruhsat verip vermemekle yetkiliyiz. Sosyal bir ihtiyaç olduğunu söyledik. Herkes İzmit Belediyesi’ne atıyor. Bu yıkımın kararını alan Büyükşehirdir.  Çözüm üretmesi gereken Büyükşehirdir. Kimse topu taça atmasın. Diyorum ki, İl Başkanı da Büyükşehir Başkanı da şehir içinde ruhsat vermeyeceklerini şehir dışında yapılması yönünde düşünceleri var. Biz üzerimize düşeni fazlasıyla yaptık. Gidin, sorumlu olanlarla konuşun Defalarca anlatmamıza rağmen, sürekli gündeme getirmek doğru değil. Meclise de saygısızlıktır. Bir kez daha gündeme getirilmesin, cevap vermeyeceğim.”


Doğan’a cevap veren, Güçlü, “Adamların yarası var, sorunlarını dile getirmeyelim mi?” diye karşılık verdi. 

15 Temmuz olaylarından sonra Türkiye’nin geldiği yerin nereye geldiğini hep beraber gördüklerini belirten CHP’li Ersin Albayrak, “CHP barcıları da göz ardı edilen herkesi savunacak. Siyasi irade karar vermediği için çözülmüyor. Tartışmaktan zarar gelmez. Bir insan cemaate tarikata girecekse girsin sorun yok. Dinini istediği gibi yaşasın, siyasete bulaşınca gelinen nokta bu. İzmit Belediyesi’nde, açığa alınanların FETÖ’cülerle alakası yok. Ekmek üzerinden terbiye kötü.” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız