CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur10° C / 10° C

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

LEZZET KEBAP DİYARI
darica
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

NERDEN GELİYOR BU ÇAMUR?

Dün bahar havası yaşanan Marmara Bölgesine bu sabah saatlerinde çamur yağdı. Gökyüzünün toz bulutuyla kaplanarak sarı bir renk aldığı bölgede bunun güney rüzgarlarıyla sürüklenen tozların atmosferde a

3 Nisan 2013 Saat: 11:38

Dün bahar havası yaşanan Marmara Bölgesi'ne bu sabah saatlerinde çamur yağdı. Gökyüzünün toz bulutuyla kaplanarak sarı bir renk aldığı bölgede bunun güney rüzgarlarıyla sürüklenen tozların atmosferde asılı kalmasından kaynaklandığı belirtildi.


Kocaeli bölgesinde sabaha kapalı bir havayla uyananlar araçların üzerinin sarı renkli çamurla kaplandığını gördü. Vatandaşlar evlerinden çıktıklarında araçlarının üzerinde çamur tabakalarını görünce kimyasal madde şüphesiyle tedirginlik yaşadı.Bir ara çiseleyen yağmura dışarıda yakalananların üzerleri de bu çamur tabakasından nasibini aldı. Araç sahipleri yıkamacıların önünde kuyruk oluştururken, bu bölgede bu durumla ilk kez karşılaştıklarını söylediler.Kocaeli Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri ise Güney rüzgarları ile Basra Körfezi üzerinden gelen toz tabakasının bir süredir atmosferde asılı kalması ve bunların yağmurla birlikte aşağı inmesi sonucu bu durumun yaşandığını söylediler. Meteoroloji yetkilileri de bu bölgede bu durumla uzun yıllardır ilk kez karşılaşıldığını söyledi.Kocaeli'de özellikle İzmit Körfezi'nin doğusunda gökyüzünün sarı renkli bir tabaka ile kaplanmış durumda olması endişeleri de beraberinde getirdi.Yağmurla birlikte yağan çamur tabakasının bölgeyi terk ederek diğer illeri de etkisi altına alacağı belirtildi.

Diğer İddia ve Bilimsel Açıklamalar ise Şu yönde:

Bir araştırmaya göre; “Nisan ayında esen muson rüzgarları arabistan yarımadasındaki çölleri havaya kaldırır. bu çöl kumlarının arasında (dünyada sadece burada ama) Fe2 demir+2 iyonları bulunmaktadır. Bu demir+2 iyonları tüm dünyaya yayılır. bu iyonlar havada şimşeklerin etkisiyle elektriklenmeye maruz kalır. demir+2 iyonları .Fe3 demir+3 iyonu haline yükselir. ve yağmurlar ile birlikte yeryüzüne düşer. İşte gökten yağan çamur dediğimiz şey bu demir iyonlarıdır” denilmiştir.

Öte yandan Uzmanlar Afrika'dan gelen toz bulutlarının batı bölgelere taşındığını, daha sonra yağmurla birlikte yere inerek çamur şeklinde yağmur yağdığını belirtti.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız