FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu22° C / 22° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Neden Hala 1.25 TL Ödüyoruz?

Kocaeli Valiliği'nin 250 gram ekmeğin 1 liradan 1 lira 25 kuruşa yükseltilmesine itiraz etmesi üzerine mahkeme 10 ay sonra valiliği haklı bularak ekmeğin 1 liradan satılmasına karar verdi

22 Eylül 2016 Saat: 13:46
Neden Hala 1.25 TL Ödüyoruz?
Neden Hala 1.25 TL Ödüyoruz?

Kocaeli'de geçen yıl kasım ayında 1 liradan satılan 250 gramlık ekmek yapılan zamla 1 lira 25 kuruştan satılmaya başlandı. Kocaeli Valiliği yaptığı incelemeler sonucunda zammı, 5362 Sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanunu'nun 62'nci Maddesi'ne göre uygun görmedi. Bunun üzerine Kocaeli Valiliği, Kocaeli Ticaret Odası ve Kocaeli Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği üyelerinden komisyon oluşturularak zam konusu görüşüldü. Valiliğin itirazı komisyon tarafından ret edildi. Valilik bunun üzerine konuyu mahkemeye taşıdı. Mahkeme 10 ay sonra valiliği haklı bularak ekmeğin 1 liradan satılmasına karar verdi. Süreç böyle işledi. Kararın basın aracılığıyla da vatandaşa ulaştırılmasının ardından ekmeğin bazı yerlerde halen  1.25’ten satılmaya devam edilmesi kafa karışıklığı yarattı.  Haber ihbar hattına ulaşan çok sayıda vatandaş Ekmeği neden 1.25 TL’den satın aldıklarını sordu.

KOCAELİ FIRINCILAR ODASI BAŞKANI İLE GÖRÜŞTÜK

Ulaştığımız Kocaeli Fırıncılar Odası Başkanı konuya açıklık getirdi. Kararın kendilerine geçtiğimiz Salı akşamı tebliğ edildiğini ve hemen oda olarak konuyla ilgili yönetim kurulu toplantılarını gerçekleştirdiklerini ifade etti. Toplantının ardından Kocaeli genelindeki üyelere imzaları karşılığında kararın tebliğ edilmesi işlemleri başlatıldı. Kararın tebliğ edildiği işletmelerde ekmek 1.00 liradan satılmaya başlandı. Yani karar kendilerine tebliğ edildikten sonra hiçbir işletmenin 250 Gramlık Halk ekmeği 1.25 liradan satma hakkı bulunmuyor.

CUMA SABAHINDAN İTİBAREN 1 LİRADAN SATILACAK

Oda başkanı Sarı, kararın tüm üyelere tebliğ edilme işlemlerinin perşembe akşam saatlerine kadar tamamlanmış olacağını ve 23 Eylül Cuma sabahı itibariyle 250 Gram’lık halk ekmeğinin 1.00 Liradan satışa sunulacağı bilgisini paylaştı.

Kocaeli Fırıncılar Oda Başkanı ayrıca Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne alınan yeni kararın ardından yenilenmesi gereken tarifeleri için bir de müracaat yapmaya hazırlanıyor. Oda başkanı Sarı yapacakları müracaatın zam için olmadığının da özellikle altını çiziyor. Yapılacak başvuru, gramajı yükseltilerek 1.25 TL’den satabilecekleri başka bir alternatifle ilgili yeni bir öneriyi de içeriyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız