CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu18° C / 18° C

parçalı bulutlu

LEZZET KEBAP DİYARI
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

NEDEN AMATEM MERKEZİMİZ YOK?

İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlerde, uyuşturucudan hakim karşısına çıkıp denetimli serbestlik kapsamına alınan dosya sayısı 5 yılda 15 binden 130 bine yükseldi. Kocaeli ise uyuşturucu bağımlıl

5 Şubat 2013 Saat: 15:33
NEDEN AMATEM MERKEZİMİZ YOK?
NEDEN AMATEM MERKEZİMİZ YOK?

İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlerde, uyuşturucudan hakim karşısına çıkıp denetimli serbestlik kapsamına alınan dosya sayısı 5 yılda 15 binden 130 bine yükseldi. Kocaeli ise uyuşturucu bağımlılığı konusunda 3. Sırada kadar ilerledi. Peki bu kadar kişinin uyuşturucu bağımlısı olmasına rağmen neden Kocaeli’nde uyuşturucu madde bağımlısı tedavi merkezi yoktur.

İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlerde, uyuşturucudan hakim karşısına çıkıp denetimli serbestlik kapsamına alınan dosya sayısı 5 yılda 15 binden 130 bine yükseldi. Bu rakam, bağımlılıktan kurtarılmaları için mahkeme kararıyla denetimli serbestlik şubelerine gönderilen müptela sayılarına da yansıdı.

İstanbul ve Ankara başta olmak üzere Türkiye genelinde sayıları 17 olan AMATEM’lere sevk edilen bağımlı sayısı 4 binden 77 bine çıktı. Tedavi merkezleri bu yüzden bağımlılara 3 ay sonrasına randevu verebiliyor. Kocaeli Türkiye genelinde uyuşturucu bağımlılığı sıralamasında 3. Sırada yer alıyor. Kocaeli’nde bu kadar uyuşturucu madde bağımlısı olmasına rağmen henüz bir tedavi merkezimiz bile yoktur.

Kocaeli’ye en yakın tedavi merkezi İstanbul’da bulunuyor. İlimizden İstanbul’a tedavi olmak için giden bağımlılara tedavi merkezlerinde daha önce on günde alınan tahlil sonucu şimdi 3 ayda veriliyor. Uyuşturucunun vücuttan yaklaşık 20 günde atıldığı düşünüldüğünde aylar sonra verilen tahlil, kişinin uyuşturucu kullanıp kullanmadığının tespiti neredeyse imkânsızlaşıyor. Çünkü mevcut merkezler, yoğun çalışmalarına rağmen günde 150-200 hastadan fazlasına bakamıyor. AMATEM'lerin yoğunluğu, cezaevlerinden denetimli serbestlikle çıkan on binlerce uyuşturucu hükümlüsünün tedavisini imkânsız hale getiriyor.

AMATEM’lerin yaygın hale getirilmesi için daha önceden ilimizden de birçok kişinin yer aldığı eğitim dersleri verilmiş. Eğitimlerini alan personeller sertifikalarını da almışlar fakat fiziki hizmet koşulu oluşmadığı için henüz bir tedavi uygulayabilmiş değiller.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız