FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu22.53° C / 23° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Nazım Hikmet'in 114. yaş günü kutlanacak

Cumhuriyet Halk Partisi Başiskele İlçe Örgütü Kadın ve gençlik Kolları Dünya Şairi Nazım Hikmet Ran’ı 114. Yaş günü nedeniyle İlçe Örgütünün Tam Bağımsız Türkiye Toplantı Salonunda anacak.

15 Ocak 2016 Saat: 11:07
Nazım Hikmet'in 114. yaş günü kutlanacak
Nazım Hikmet'in 114. yaş günü kutlanacak

Cumhuriyet Halk Partisi Başiskele İlçe Örgütü Kadın ve gençlik Kolları Dünya Şairi ve partili sanatçı Nazım Hikmet Ran’ı 114. Yaş günü nedeniyle dünya şairini yaşam öyküsü, Kalbimizdesin Yoldaş film gösterimi, sevda –hasret ve direniş şiirleri ve Nazım türküleri ile Serdar Mahallesi Yavuz caddesi üzerindeki İlçe Örgütünün Tam Bağımsız Türkiye Toplantı Salonu’nda anacak.

19 Ocak Salı günü saat 19.30 da  gerçekleştirilecek 'Bu Davet Bizim, Nazım  114. Yaşında Aramızda ve Kalbimizde' adlı anma  etkinliği ile ilgili olarak  Başiskele CHP  İlçe Örgütü Kadın Kolları Başkanı  A. Gökçe  Altan  ve  Gençlik Kolları Başkanı Berkay Yılmaz   şu açıklamada bulundular. "15 ocak 1902 de Selanik’te doğan  dünya şairi, oyun yazarı, romancı ve anı yazarı. "komünist ve "romantik devrimci olarak tanıdığımız, daha doğrusu özellikle 1980 Faşist Cunta darbesi sonrası gençliğin tanıyamadığı Nazım Hikmet Ran, siyasi düşünceleri yüzünden defalarca tutuklanmış ve yetişkin yaşamının büyük bölümünü hapiste ya da sürgünde geçirmiştir. İktidarlar tarafından şiirleri yasaklanan ve yaşamı boyunca yazdıkları yüzünden 11 ayrı davadan yargılanan ve 12 yılı aşkın süre özgürlüğünden yoksun bırakılan Nazım Hikmet, Ulusal Kurtuluş Savaşımımızı destanlaştıran ilk ve tek şairimizdir. Ve Nazım Sevdanın- hasretin, inanç-onur ve kavganın adıdır.  

Elliden fazla dile çevrilmiş ve eserleri birçok ödül almış ve çağdaş Türk şiirinin en önemli isimi, dünyada 20. yüzyılın en gözde şairleri arasında gösterilmektedir. CHP Başiskele İlçe Örgütü Kadın ve Gençlik Kollarının  ay yıldızlı bayrağımıza ve vatanımıza sevdalı İlerici kadroları olarak; ulusal Kurtuluş Savaşımımızın önderi Mustafa kemal Atatürk’ün ilke  ve devrimlerinin ve Laik-demokratik Cumhuriyetimizin güvencesi kadınlar ve gençler olarak yaşamı boyunca Tam Bağımsız- İleri Demokratik  Bir Türkiye için mücadele veren bu uğurda gurbette vatan hasreti  ile  ölen dünya şairi, partili sanatçı Nazım Hikmet Ran’ı 114. Yaş gününde 19 Ocak Salı saat 19.30 da İlçe Örgütümüzün Tam Bağımsız Türkiye Toplantı  salonunda yaşam öyküsü, Kalbimizdesin Yoldaş Film gösterimi, Nazım’ın sevda,hasret,direniş şiirleri ve  Nazım Türküleri ile yürekten anacak ve bir kez daha sevgi- saygımızı ifade edeceğiz. 14.1.2016 Tüm Nazım dostları davetlimizdir. 

Bu davet bizimdir ve tüm güzel insanlaradır.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız