FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu17.54° C / 18° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Müzikle Rehabilite Ediliyor

Gölcük Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi ve Gölcük Kent Konseyi'nin birlikte yürüttüğü Gölcük Vizyon 2023 Engelliler Aktif Yaşam ve Rehberlik Programı’na katılanlar, müzikle rehabilite ediliyor

23 Ağustos 2015 Saat: 16:13
Müzikle Rehabilite Ediliyor
Müzikle Rehabilite Ediliyor

Gölcük Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi ve Gölcük Kent Konseyi'nin birlikte yürüttüğü Gölcük Vizyon 2023 Engelliler Aktif Yaşam ve Rehberlik Programı’na katılanlar, müzikle rehabilite ediliyor

Gölcük Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi ve Gölcük Kent Konseyi'nin birlikte yürüttüğü Gölcük Vizyon 2023 Engelliler Aktif Yaşam ve Rehberlik Programı kapsamında “Perküsyon” (Vurmalı Çalgı) eğitimi devam ediyor. Gölcük Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi’nde yapılan eğitim hakkında Perküsyon Eğitmeni Murat Bizel, değerlendirmelerde bulundu.

 

TÜRKİYE’DE İLK

Ritim perküsyon terapisinin ilk defa 1999 depreminden sonra Okay Temiz ile Kocaeli’de başladığına vurgu yapan Bizel, şu ifadeleri kullandı: Çalıştığımız grup içerisinde zihinsel engelliden ziyade bedensel engelli fazla. Kondisyoner bir tempo gerektirdiğinden yani vücudu yoran bir çalışma olduğu için genelde haftada bir gün (perşembe) ve bir saat olarak çalışıyoruz. Kondisyonlar geliştikçe çalışma programı da arttırılabilir.

 

SOSYAL ENTEGRASYON

Asıl hedefimiz müzikal başarı değil, sosyal entegrasyon başarısıdır. Yani bir nevi rehabilite çalışmasıdır. Engel durumundaki bacakların yerine kolları etkin hale getirmek için bilek ve ön kola yönelik çalışmalar yapıldığını akabinde belli bir ritim çerçevesinde aynı anda aynı şeyi düşünüp aynı uyumu sağlamayı hedefliyoruz.

 

BİLİNÇLİ BİR TOPLULUK

Engelliler Aktif Yaşam ve Rehberlik Programı’nda kişi sayısının önemi yok. İnsanların darbuka etrafında bir müzik kursu olarak değil, bir sosyal topluluk olarak bilinç içerisinde bulunmaları sağlanmalı. Birinci amaçlarının grup dinamiğinin ve grup içerisindeki bireyin, birey içerisinde de gruba üye olabilmeyi yani tepeden tırnağa bir rehabilitasyon faaliyetinin gerçekleştirilmesi gerekli.

 

KONTROLSÜZ MERHAMET
EN BÜYÜK HATA

Eğitmenlerimizin çok dikkatli olması gerekir. Çalıştığımız insanlar bedensel travmadan ziyade sosyal ve toplumsal travma içerisinde yaşayan insanlar. Zihinsel engelli, engelli olduğunun farkında olmaz ve bu yüzden çok mutludur. Biz de onların hayatlarını daha rahat idame ettirebilmeleri için motorsal ve uyumsal becerileri üzerine çalışma yapıyoruz. Fakat bedensel engelli gruplarını doğuştan ve sonradan engelli diye iki grupta inceliyoruz. Engelsiz olan bireyler gibi düşünebilmeleri, yorumlayabilmeleri ve analiz edebilmelerini amaçlıyoruz. Engellilerle konuşulurken çok çok daha seçici olmak gerekir. Engellerine kontrolsüz bir merhamet duygusu ile yaklaşmak onlara yapılabilecek en büyük hatadır. Çünkü sürekli bir merhamet duygusu psikolojilerini tamamen bozar hatta ahlaklarını da bozar.

 

EĞLENİRKEN ÖĞRENMELİ

Rekreatif faaliyetler, ille de boş zaman değerlendirmek için insanları eğlendirme gerektiren değil, eğlendirirken de öğrenilen bir kavram olmalı. Yani salt olarak grupta kişisel eğlenme ya da grup eğlenmesi değil daha ziyade bir grup olup o grupla birlikte hareket edebilme amacı taşımalı.

 

VAR DA VAR

Gölcük Belediyesi’nin engelliler konusunda takdir ettiğim hassasiyeti var. Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş çok ilgili ve Engelsiz Yaşam Merkezi’ne baktığımız zaman donanımsal olarak Türkiye’de örnek teşkil eden bir yer. İlk tam istediğim gibi yapabileceğim bir çalışma. Çünkü diğerlerinde mekânsal farklılıklar çok önem arz eder. Yani bu iş bir sandalye bir darbukayla olmaz. Mekânsal özellikler çok önemli. Gölcük Belediyesi’nin tahsis etmiş olduğu Engelsiz Yaşam Merkezi bu anlamda yeterli.

 

MÜSAMERE ÇALIŞMASI DEĞİL

Engelliler Aktif Yaşam ve Rehberlik Programı sonunda bir müsamere çalışması değil de insanlara yapmış olduğumuz çalışmaları paylaşma adına ve grup arkadaşlarımızın motivasyonlarının pozitif anlamda arttırılması yönünde gösteriler, dinletiler yapılmasından yanayım. Kısaca Birinci amacımız fark edilmek değil, sahnede yapılandan ziyade o sahneye gelene kadar ki süreçtir.”

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız