FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu17.45° C / 18° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Dünya

Müzakerelere yeşil ışık

İsrail ile Filistin arasında heyetler kalıcı ateşkes için yeşil ışık yaktı.

23 Ağustos 2014 Saat: 15:01
Müzakerelere yeşil ışık
Müzakerelere yeşil ışık

İsrail ile Filistinli gruplar arasında kalıcı ateşkes sağlanması için taraflara bağlı heyetlerin, müzakerelere devam etmeye yeşil ışık yaktığı bildirildi.

Gazze'de kalıcı ateşkesin sağlanması için Mısır'da yürütülen görüşmelere katılan Filistin heyeti üyesi İslami Cihad Hareketi liderlerinden Halid el-Batş, "Mısır tarafından müzakerelerin devam etmesi için resmi bir davet gelirse, Filistin direnişinin taleplerine ulaşmasını sağlamak amacıyla heyetimizin tekrar masaya oturmasında bir sakınca yok" dedi.

"ÖZGÜRLÜK HAKKIMIZI DİKKATE ALMASI GEREKİR"

Müzakereler konusunda sarf edilen uluslararası çabalara dair Batş, "Gazze'ye saldırıların durması için Arap ülkeleri ve İslam dünyasının sarf ettiği bölgesel çabalara köstek olmayacağız. Birleşmiş Milletler'in (BM) çabalarının ise Filistin direnişinin haklarına dokunmadan özgürlük hakkımızı dikkate alması gerekir" diye konuştu.

"ATEŞ ALTINDA MÜZAKERE İMKANI YOK"

Öte yandan İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Amira Oron, "İsrail, destek verdiği ve saygı duyduğu Mısır'ın çabalarını görmezden gelmeyecek. Mısır, ateşkes için yeniden müzakere masasına çağırırsa İsrail heyeti, ateşkesin garanti edilmesi ve sükunet sağlanması şartıyla kabul eder" ifadelerini kullandı. Oron, "Şu an ateş altında müzakere imkanı yok. Ancak tabii ki sükunet esas alınırsa çağrıya icabet edilir ve İsrail heyeti Kahire'ye döner" diye konuştu.

İsrail, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye, 7 Temmuz'da havadan ve denizden, 17 Temmuz'da ise karadan saldırıya geçmişti. Bir ayı aşkın süren saldırılardan sonra Mısır'da yürütülen müzakereler neticesinde varılan geçici ateşkesin son günü 19 Ağustos'ta İsrail ordusu, Gazze’den roket atıldığını iddiası üzerine Gazze’ye yeniden saldırmaya başlamıştı.

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri ise İsrail'in iddialarını yalanlamış, İsrail’in hava saldırılarını "kalıcı ateşkes için yürütülen görüşmeleri erken bitirme çabası" olarak nitelemişti.

 Daha sonra İsrail'in, Filistinli gruplar ile kalıcı ateşkesin sağlanması için Mısır'da yürütülen müzakerelere katılan heyetini geri çağırdığı bildirilmiş, Filistin heyeti de müzakerelerin askıya alındığını duyurmuştu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız